• |
ide | kryesore

Ku e merr rrogën gazetari i ERTV-së? Çudit deputeti socialist: Punon vullnetar, 8 orë në ditë…

Lajme, Të fundit

Prej disa ditësh kryeministri Rama ka nisur një fushatë kundër shpifjeve, që kulmoi me publikimin nga AKEP të një liste të portaleve që janë të paregjistruar në QKB, ku mediave iu kërkohet që të deklarojnë NIPT dhe numrin e personave të punësuar brenda 72-orësh.

Po ç’ndodh brenda vetë portaleve dhe mediave qeveritare? Kush i paguan gazetarët e televizionit të Ramës, ERTV-së së famshme, që i shohim çdo ditë në ekran me ‘veprat’ e tyre?

Për shembull sa paguhet gazetari Alteo Hysi, i cili kujdeset që të bëjë pyetjet e duhura në intervistat që realizon me zyrtarët e qeverisë dhe shfaqet në Facebook-un e kryeministrit? Të gjithë menduam se ka një zë për këto shpenzime në buxhetin e kryeministrisë, por jo. Një përgjigje vërtet për tu habitur ka dhënë lidhur me këtë deputeti socialist Fidel Ylli mëngjesin e sotëm përballë gazetarit Flavio Qarri.

Ai thotë se Hysi punon si vullnetar 8 orë në ditë, edhe pse duhet thënë se gazetari ka mbaruar studimet master për marrëdhënie ndërkombëtare, dhe nuk ka ndonjë punësim tjetër të deklaruar.

Qarri: Ku është i deklaruar gazetari, ku e merr rrogën gazetari i ERTV?

Ylli: Është vullnetar, çfarë problemi ka.

Qarri: Vullnetar 8 orë në ditë?

Ylli: Po, 8 orë, 6 orë. Në Facebook mund të dalësh edhe ti live, shkoni verifikoni dhe gjejeni personi kush është.

Marrë nga Faxweb.al

20 Comments

 1. berti,gr,e i pa emer ja lepijn bythen rames pasi ta qijn frrok,ndok,rosh,rraje e dosh 24 ne 24 e lere ky i shkolluari ne qenef negjmije.lere lere por jan aq vullnetar sa i bejn gojore roshve e doshve,frrokve e ndokve pra lavatriqe qe kur keta te shkojn tek erionka ta ken te paster llallen.

 2. Edhe nese kjo eshte e vertete (qe nuk besoj qe ka ndonje qe e beson qe dikush qe mbaron nje qerre shkolle te punoje falas 8 ore ne dite duke mos cuar as buke ne shpi), ai duhet te deklarohet sidoqofte dhe punedhenesi eshte i detyruar te paguaje siguracionet shoqerore dhe shendetesore. Nese jo, atehere kemi te bejme me skllaveri…
  Mendoj qe zoteri deputeti duhet ti njohe me mire ligjet e vendit te vet mqs dhe vete voton per te miratuar keto ligje!
  Nejse, sa calon gomari nga veshet aq calon dhe vendi yne nga ERTV

  1. Te gjithe punojne gratis por ne fund dalin me nje thes me leke . Edhe Peza 800 mije leke e kishte rrogen saqe as pensionin e femijes se tij nuk donte ta rriste por pastaj boni 1.2 milion euro per 4 vjet

 3. PO jo o Fidel jooo.. Me mire thuaj se edhe ky lloj televizjoni do te formalizohet si gjithe te tjeret.. dhe per kete ka vetem 72 ore.

  Jam shume dakort qe te gjithe portalet te formalizohen .. por jo ca te nenes e ca te njerkes. Kur themi te gjithe do te thote te gjithe.

 4. Ore mashtruesat e dreqitpo ka njeri te punoje falas 8 ore ne dite pa u paguar atehere lind pyetja;Me se rron ky gazetar ,cfare te ardhurash na paska ky qe nuk pjerdh per leke por na punuaka falas per kanalin televiziv -ertv-e psikopatit?

 5. Po me sa e dime te gjithe ne bizneset, po te na gjejne nje njeri ne pune te paregjistruar ke tatimet na gjobisin.I kemi thene q epunon vullnetar dhe na jane pergjigjur qe nuk e njeh ligji kete lloj emertimi.

   1. E dme,e dime te gjithe se ripjellja ka nje ushtri prej 500-700 vetesh vetem per kete pune dhe marrin nje rroge 220 deri 350 mile leke ne muaj .jua tha dhe monika tek fevziu. Lexo tek JOQ urdhrin e Balles se si i urdhnon keta skllever te partise qe te futen e te komentojne kudo edhe duke shpifur vetem e vetemqe te bejne zhurme dhe te duken shume ata qe duan ripjelljen.ti shiko ketu sa hyne e dalin.

   2. Shume mire qenka siguruar tek ps si i punesuar , por pse punon per qeverine tek ertv ? Se pari me ligj nuk lejohet te jesh i siguruar diku dhe te punosh diku tjeter. Se dyti partia dhe qeveria nuk jane e njejta gje , te pakten ligjerisht. Tani ertv te ndaje mendjen eshte pjese e partise apo qeverise. Dhe nese eshte vetem e partise socialiste nuk ka asnje te drejte personi qe flet gjithe kohen ( edi rama) te konsumoje kohe si kryeminister.

 6. Ore ai mashtruesi Alizoti do merte 200000 Euro duke diskretituar nje shtet te tere per te shpetuar Fatmir Xhafen,ky tjetri do vetem nje pice per te lavderuar qeverine ,qe punon vetem perte mbyllur skandalet qe i hapen cdo dite.Gjithe ato apre krimi qe kane vershuar,gjithe ato para tenderash dhe koncesionesh si sdo gjendet nje rroge perkete fakirin.

 7. na dolen vullnetare te enverit . po familien me ke e mban ky vullnetar qe nuk mer leke apo familia e tij del e kullot bar

 8. Te tere vullnetar punojme,nuk punojme nga halli.Shteti cmutin do qe na merr taksa apo per te paguar Fidelin

 9. Kjo ishte gjeja me qesharake qe kisha degjuar. Edhe Enveri do ti kishte zili keta tipa, qe mire qe jane injorante po dalin dhe bejne interesantin sepse kane vene ca leke qe ata e dine se si i kane vene. Nuk thone kot po vure bythen guzhinjere Mut do gatuaj keshtu dhe puna e ketij

 10. O i qifsha ropt po sa e paguajne ate qe shkruan vetem -sufllaqe -sufllaqe-apo i shkerdhejne motren dhe gruan keta drogaxhinjte dhe mbetet i kenaqur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu