• |
ide | kryesore

Zhdukja e gazetarit, SHBA dhe Britania e Madhe bojkotojnë samitin e Arabisë Saudite

Planet

Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin dhe Sekretari i Tregtisë i Mbretërisë së Bashkuar, Liam Fox, u tërheqën nga një konferencë investimi në Arabinë Saudite.

Vendimi vjen mes akuzave se Arabia Saudite mund të qëndrojë pas vrasjes së gazetarit saudit Jamal Khashoggi. Gazetari nuk është parë që kur hyri në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor. Zyrtarët turq deklaruan se ai u vra.

Arabia Saudite, e cila mohon vrasjen, lejoi hetuesit të kontrollonin Konsullatën.

Ministrat e financave holandeze dhe franceze, si dhe disa politikanë të tjerë dhe udhëheqës të biznesit, kanë thënë gjithashtu se nuk do të marrin pjesë në aktivitet.

Mnuchin njoftoi se do të tërhiqet nga samiti, pas një diskutimi me Presidentin Donald Trump dhe Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu