• |
ide | kryesore

Tsipras pranon financimin e portaleve dhe gazetarëve shqiptarë

Lajme, Të fundit

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ka pranuar se Greqia financon prej vitesh përmes “fondit sekret” media dhe gazetarë të huaj për t’i shërbyer interesave politike të Athinës.

Pas skandalit që ka përfshirë Greqinë ditët e fundit, për financime të portaleve dhe gazetarëve në Shqipëri dhe Maqedoni, kreu i qeverisë greke ka dhënë shpjegimet e tij. Vetëm për muajin tetor rezulton se Greqia ka paguar për mediat në Shqipëri shumën e 1 milionë euro, ndërsa e gjithë kjo veprimtari në disa vite ka kushtuar 45 milionë euro, para këto të financuara në media, gazetarë dhe shoqata jofitimprurëse.

Tsipras ka pranuar ekzistencën e fondeve sekrete në Ministrinë e Jashtme, duke deklaruar se kjo politikë ekziston prej vitesh dhe të gjithë e dinë këtë.

“E kam diskutuar këtë debat që kur ishim në opozitë, në vitin 2011, kemi diskutuar për procedurën sa i përket transparencës së përdorimit të fondeve. Kemi krijuar një procedurë transparente për fondet sekrete. Nuk ka keqpërdorim të këtyre fondeve pa një firmë nga urdhëruesi, jo siç ndodhte më përpara që i shpërndanin majtas e djathtas nëpër qese të zeza. Çdo vend që respekton veten e tij e ka për detyre të përdore një politike të jashtme ku të mbështetet. Prandaj fondet sekrete janë një domosdoshmëri veçse ndokush ka kundërshtime. Debati që po behet kohet e fundit po behet në mënyrë të turpshme nga një pjesë e shtypit opozitar synon pikërisht të godasë këtë procedurë transparente” u shpreh Tsipras.

Nikos Kotzias dha dorëheqjen nga posti i ministrit të Jashtëm pas një debati për “fondet sekrete” me ministrin e Mbrojtjes, Panos Kammenos. Reagime për skandalin që ka shpërthyer në Greqi ka pasur edhe në Shqipëri.

 

 

11 Comments

 1. Edhe pse me borxhe marramendese greket hedhin para per interesat e kombit te tyre. Ne vazhdojme te lapijme bythen e grekut. Pas 1990 800000 shqipetare ndihmojne me punen e tyre per pasurimin e shtetit grek. Pjelle e atij sistemi gjakatar kriminal qe izoloi nje komb te tere..Fanari i kuq ndricues.

 2. MIRE NE GREQI JEP DORHEQJE PER DHENJE PARASH NE SHQIPERI PSE SE FLASIN POLITIKANET ASNJE CFARE KANE MOS KANE MARRE PARA DHE DIZI BUSHATI,KRYETARI SHIK MINISTRI I MBRENSHEM AHE TE GJITHE NE KANE QENDRUAR NE RRADHE PER TE FIRMOS RROGEN QE I PAGUANTE GREQIA SHUME MUHABET KA PAS DIRZIBUSHATI ME KETE MINISTRI QE U TERHOQ KAN VALLEZUAR,KERCYER,PIJE APO DHE O………………………………………..

 3. I embel lek i grekut dhe kari i zi o ditziiii. Po me mire ti mari greku leket e detit se sa qelbesirat e qelbistanit.

 4. Po ta njihni mire historine e shqiperise, historikisht shqiptaret kane mare para e benefice nga te huajt, Malazezet, Serbet, Greket, Italianet,Turqit, Anglezet, Francezet, Rusia Sovjetike, Kinezeve, Amerikanet e pafund shtete por ne fund shqiptaret e kane perdor ato pare per qellimet e veta, personale, ose ambicje politike po peresonale. Une mendoj se duhet falenderuar qeveria greke per kete investim se fundja keto euro ne shqiperi jane harxhuar.

  1. Duhet falenderuar Greqia se fundja keto para ne Shqiper jane harxhuar?

   Janë harxhuar per propagande anti shqiptare, per propagande kunder Shqiperise ne favor te Grekeve!!!

   Shqiperia duhet t’i dergoje Greqise zyrtarisht note proteste per funancim ilegal te mediave dhe propagande anto shqiptare!

 5. Cipras te tregoj se cilet zyrtar shqipetar moren milionat e euros per te shitur i teresat e dhe sigurine e vendit. Vasaliteti dihej, ndersa sot pushtimi eshte drejt finalizimit.

 6. Keto qe thote ky “kodosh” jane shume por shume preokupante per qeverine dhe sidomos per vendin tone . Si rrjedhoje lindin shume pyetje :

  1 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet ne portalet tona ?
  2 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet per “specializime” ne greqi ?
  3 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet ne OJF-te ?
  4 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet ne kishen ortodokse ?

  Keta financojne portalet tona qe keto portale te behen vegla qorre te propagandes greke per paktin detar , qe keto portale te mos flasin per Çamerine dhe Çamet por perkundrazi te krijojne tek ata steriptipin me negatv dhe pexhorativ , qe keto portale te mos flasin per pronat e Shqiptareve te Çamerise dhe te Shqiperise ne kane greqi , qe keto portale te mbrojne tezen greke te Epirit te Veriut dhe se armiku i vetem i Shqiptareve jane turqit dhe jo ata , qe keto potrale te sherbejne si vegla per perçarje politike , krahinore dhe fetare midis nesh per te terguar qe e keqja(djalli) jemi vete ne ndersa ata jane e mira(engjelli) qe na duan vetem te miren por qe ne nuk ju jemi mirenjohes .

  Keto financime per “specializime” u sherbejne atyre qe ta lene gjithmone gozhden brenda , sepse keta specialist nje dite edhe nepermjet financimeve te tyre do zene vende kyçe ne administraten shteterore .

  Keto financime per OJF sherbejne per te na treguar neve se keta na kane dashur dhe na duan gjithmone te miren por jemi ne qe si kemi kuptuar asnjehere dhe jemi treguar mosmirenjohes me ta .

  Keta qe nuk kane lane gure pa levizur qe nuk lane Shqiptar pa çkisheruar dhe pa vrare qe Kisha jone Ortodokse te mos ishte autoqefale financokan autoqefaline tone ? Keto financime per kishen ortodokse sherbejne per ta kthyer ate ne vegel te tyren dhe te krijojne kushtet qe paseardhes i saj pas Janullatosit te jete nje njeri i tyre . Keta me keto financime kane krijuar grupime fetare qe shkruajne ne çdo portal per te futur perçarje nderfetare me komunitetin musliman biles edhe ate katolik , kete e tha edhe raporti i CIA-s amerikane .

  Prandaj vellezer te nje gjaku mos bini preh e politikave perçarese dhe te ndyra te grekut . Te respektojme dhe ta duam njeri-tjetrin se greku po grek do ngelet jet e mot .Ne me greket jemi si vaji me ujin sado ti trazosh nuk perzihen kurre . Ata na kane vjedhur dhe tjetersuar historine tone dhe te vetmit qe mund tja çjerrin masken atyre jane Shqiptaret dhe gjuah Shqipe qe eshte gjuha e Zotrave prandaj me ta ne do jemi ne nje lufte perpetuo . Greket dhe sllavet kane qene , jane dhe do te jene gjithmone armiku yne kryesor . Po e mbyll me nje thenie amerikane MOS I BESO GREKUT EDHE KUR TE BENE DHURATE . Respekte te gjithe Shqiptareve .

 7. Keto qe thote ky “kodosh” jane shume por shume preokupante per qeverine dhe sidomos per vendin tone . Si rrjedhoje lindin shume pyetje :

  1 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet ne portalet tona ?
  2 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet per “specializime” ne greqi ?
  3 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet ne OJF-te ?
  4 – Çfare kerkojne keta si shperblim per financoimet ne kishen ortodokse ?

  Keta financojne portalet tona qe keto portale te behen vegla qorre te propagandes greke per paktin detar , qe keto portale te mos flasin per Çamerine dhe Çamet por perkundrazi te krijojne tek ata steriptipin me negatv dhe pexhorativ , qe keto portale te mos flasin per pronat e Shqiptareve te Çamerise dhe te Shqiperise ne kane greqi , qe keto portale te mbrojne tezen greke te Epirit te Veriut dhe se armiku i vetem i Shqiptareve jane turqit dhe jo ata , qe keto potrale te sherbejne si vegla per perçarje politike , krahinore dhe fetare midis nesh per te terguar qe e keqja(djalli) jemi vete ne ndersa ata jane e mira(engjelli) qe na duan vetem te miren por qe ne nuk ju jemi mirenjohes .

  Keto financime per “specializime” u sherbejne atyre qe ta lene gjithmone gozhden brenda , sepse keta specialist nje dite edhe nepermjet financimeve te tyre do zene vende kyçe ne administraten shteterore .

  Keto financime per OJF sherbejne per te na treguar neve se keta na kane dashur dhe na duan gjithmone te miren por jemi ne qe si kemi kuptuar asnjehere dhe jemi treguar mosmirenjohes me ta .

  Keta qe nuk kane lane gure pa levizur qe nuk lane Shqiptar pa çkisheruar dhe pa vrare qe Kisha jone Ortodokse te mos ishte autoqefale financokan autoqefaline tone ? Keto financime per kishen ortodokse sherbejne per ta kthyer ate ne vegel te tyren dhe te krijojne kushtet qe paseardhes i saj pas Janullatosit te jete nje njeri i tyre . Keta me keto financime kane krijuar grupime fetare qe shkruajne ne çdo portal per te futur perçarje nderfetare me komunitetin musliman biles edhe ate katolik , kete e tha edhe raporti i CIA-s amerikane .

  Prandaj vellezer te nje gjaku mos bini preh e politikave perçarese dhe te ndyra te grekut . Te respektojme dhe ta duam njeri-tjetrin se greku po grek do ngelet jet e mot .Ne me greket jemi si vaji me ujin sado ti trazosh nuk perzihen kurre . Ata na kane vjedhur dhe tjetersuar historine tone dhe te vetmit qe mund tja çjerrin masken atyre jane Shqiptaret dhe gjuah Shqipe qe eshte gjuha e Zotrave prandaj me ta ne do jemi ne nje lufte perpetuo . Greket dhe sllavet kane qene , jane dhe do te jene gjithmone armiku yne kryesor . Po e mbyll me nje thenie amerikane MOS I BESO GREKUT EDHE KUR TE BENE DHURATE . Respekte te gjithe Shqiptareve .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu