• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta norvegjezi që pengoi planin bërthamor nazist

Planet

Joachim Ronneberg, luftëtari i rezistencës norvegjeze, që sabotoi ambiciet për armë bërthamore të Gjermanisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, u nda nga jeta në moshën 99-vjeçare.

Në vitin 1943, ai drejtori një bastisje në një uzinë të armëve të rënda në rajonin jugor të Telemarkut të Norvegjisë.

Ndërsa operacioni u u përjetësua në filmin e Hollywood, ‘Heroes of Telemark’, në vitin 1965.

Ronneberg më vonë ka punuar si gazetar i radios dhe ka ndihmuar në rritjen e ndërgjegjësimit për rreziqet e luftës tek të rinjtë.

Ai tha për BBC në vitin 2013 se e kuptoi rëndësinë e misionit vetëm pas bombave atomike që u hodhën në Hiroshima dhe Nagasaki të Japonisë në 1945.

“Ai është një nga heronjtë tanë të mëdhenj,”- tha kryeministrja e Norvegjisë, Erna Solberg për agjencinë e lajmeve NTB.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu