• |
ide | kryesore

Inaugurohet shkolla në Elbasan ku shpërthyen protestat, Boçi: Fitore e solidaritetit qytetar

Arkiva, Lajme, Të fundit

Deputeti demokrat Luçiano Boçi u kthye në shkollën e fshatit Mengël ku tre javë me prindër dhe nxënës protestuan për mbylljen e godinës. Pas protestës së banorëve dhe nxënësve ku u bllokua edhe rruga nacionale, bashkia lëvroi investimin dhe nisi rikonstruksionin e shkollës.


Përmes një statusi në Facebook, Boçi shkruan se Mengëli me protestën e tij ka shkruar historinë, pasi sipas tij vetëm falë kësaj proteste institucionet reaguan dhe shkolla rifilloi të funksionojë.


Postimi i Luçiano Boçit: 

Sot në Mengël inaguruam hapjen e shkollës së rikonstruktuar.

Inaguruam njëkohësisht dhe fitoren e protestës e solidaritetit qytetar!

Këta fëmijë e prindërit e tyre ishin prej tre javësh protagonistët e një beteje të pashembullt, kundër arbitraritetit qeveritar, shurdhërisë dhe makutërisë ministrore, harbutërisë e dhunës policore.

Mengëli me aktin e tij ka shkruar historinë.

Dashuria për dijen dhe shkollën e këtyre fëmijëve zmbrapsi babëzinë e banditizmin e pushtetit.

Ballët e tërmetëve e të policëve nuk i mundën dot ata.

Mësimi që ata dhanë vlen sa për mijëra fjalime tonat.

Me protestë rrëzohet çdo padrejtësi…


1 Comment

  1. Me vjen mire per ata njerez, ne nje qytet ku i ka mbytur pislliku dhe diplomat fallco ne profesoret e Universitetit (gjasme ne Itali e Bullgari e Rumani), pa fole per “familjet” me gjak mavi” qe t’i marrin te keqen te majtes se vertete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.