• |
ide | kryesore

Dosja sekrete e përgjimeve/ Vangjush Dako, “Xhuxhi” për të cilin flasin trafikantët?

Arkiva, Kryesore

Goditja e grupit të Avdylajve, të arrestuar si trafikantë droge, po serviret nga opozita si një lëvizje e parakohëshme për të shpëtuar “peshqit e mëdhenj”. Njëri prej tyre, i treguar me gisht me emër dhe mbiemër, është kreu i bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako. PD ka akuzuar se dosja e tij është ndarë me një manovër politike nga ajo e 44 të arrestuarve të tjerë, për të mos i dhënë kosto shtesë mazhorancës. Madje, duke treguar se është në brendësi të ngjarjeve, për këtë përgjim që e ka denoncuar këtu e dy vite më parë, opozita ka “nxjerrë” edhe numrin e fashikullit ku gjendet emri i Dakos: “Dosja 339”.

Aty, gjithnjë sipas të njëjtit burim, thuhet se gjenden edhe bisedat e Dakos me krerë të krimit të organizuar, të cilëve u premton punësime në këmbim të mbështetjes në zgjedhje.


Por a ka të vërtetë në këto pretendime që ia atribuojnë përgjimet shërbimeve sekrete gjermane?

Lexo më tej:

Dosja Dako/ A është përgjuar kryebashkiaku nga gjermanët?

Deri më tani në publik nuk ka dalë asnjë fakt që e implikon kreun e Bashkisë Durrës.

Indicia e vetme për njeriun që ambasada e SHBA i ka ndaluar hyrjen në Amerikë, është se ai po rri pa folur dhe, ndryshe nga porosia e Ramës apo shembulli i Taulant Ballës, nuk po e hedh PD në gjygj sipas modës së re të shpifjes. Nga ana tjetër, edhe Rama nuk po i bën një mbrojtje ballore dhe nuk po i vë gjoksin krijimit të alibive në favor të Dakos, siç ka bërë në raste të tjera.

Vangjush Dakos i anullohet viza amerikane

Një pistë tjetër e dyshimtë është edhe ajo se për këtë dosje, prokuroria e kapur nga e përzgjedhura e socialistëve, Arta Makru, ka ndërruar 5 prokurorë me radhë, siç njoftoi gazetari i kronikës Flamur Vezaj. Por pse duhet të ndodhnin këto lëvizje drastike? Ndoshta për të gjetur dikë që do e veçonte dosjen e Dakos nga ajo e Avdylajve?

Përpos këtyre hipotezave, që mbeten të tilla deri në daljen e fakteve të reja, ekziston vetëm një “provë” që Lapsi.al ka arritur ta shohë me sy nga dosja e përfolur e prokurorisë.

Aty, dy të akuzuarit, Jasin Kala dhe Altin Avdyli, përmendin një person me pseudonimin “Xhuxhi”, i cili do t’u sigurojë vende pune. Kala i kërkon Avdylit numrin e “Xhuxhit” dhe në të njëjtën bisedë përmend edhe Lulzim Berishën (faksimile poshtë).

BIRN/ Skandali i kërkesës së Vangjush Dakos për lirimin e Lul Berishës

Dihet botërisht që me firmën e Vangjush Dakos, Lulzim Berisha çoi një dokument në gjykatë për të shkurtuar dënimin e tij dhe për të arritur lirimin nga burgu.

Por a janë këto fakte të mjafta për të thënë se “Xhuxhi”, që del në bisedat e trafikantëve, është Vangjush Dako që pretendon opozita? Ende nuk kanë dalë fakte dhe prova për këtë.

©Lapsi.al

12 Comments

 1. xhuxhi dhe trapi keta jan rama dhe vangjush dako,morri i vagines se negjmijes dhe pleshti jan braqe dhe erion velija,pallat qe thit ed qelbesiara jan te ilir metes,frrok,prenga,artur busji,rishi,doshi,letrat higjenike jan e dini vet ermonel felaj,mim kodheli,ikonomi,kumbaro,gjiknuri,ditmut bushati.krymbat e qenefit negjmije jan JKLBERTI 1,2,3,agroni,koli qun negjmije,gr,disa te pa emer e pa fytyr por me mur ne tru.

 2. Mesa dëgjojmë, opozita akuzon prokurorinë që nuk ka përfillur provat që i ka në dispozicion për Dakon.
  Nuk mund ti kërkosh opozitës që të publikojë provat e një hetimi se ky do të ishte zbulim i sekretit hetimor.
  Mjafton të dëgjosh Taulantin që ngrefoset në deklarata para gazetarëve se Basha ka abuzuar duke publikuar “sekretet shtetërore”, vetëm për faktin se ai është akuzuar në publik se bashkë me dy deputetë të tjerë të PS, që do të ishta e pallogjikëshme ti kërkoheshin opozitës publikim provash.
  Basha ka publikuar faktin se në prokurori janë dërguar prova që e implikojnë Ballën të ngatëruar me paratë e gjetura në Toyota Yaris, e ky këtë e shndron si akuzë të zbulimit të sekretit shtetëror.
  Fakti se prokurorët e krimeve të rënda të cilët kanë nisut këto hetime e janë larguar pa u motivuar, a nuk përbën edhe ky një dyshim për pistë hetimi për Dakon , Ballën e të tjerë ?
  Në të tilla çështje të komplikuara juridike ku dukshëm fut hundët qeveria, nuk ka sepse të dilen në përfundime përgjithësuese duke u nisur vetëm nga ndonjë indicie e veçantë apo nga fakti se në publik, nuk ka fakte për Dakon. Ka aq shumë dyshime për veprimtarinë e këtij kryetari bashkie, që e bëjnë të domosdoshëm hetimin e tij.

 3. BRAVO LAPSI MBROJTJE ME STIL LENINIST JO HOXHIST PO KESHTU TRE VITE ROSHI PO E ROSHI JO, KESHTU SAJ PO E SAJ JO ,PO KESHTU NDOKA PO E NDOKA JO,KESHTU PRENGA PO E PRENGA JO, PO KESHTU FRROKI PO E FRROKU JOA LUFTE MEDIATIKE 3-4 VITE PO JO E NE FAKT PO PO PO PO PO CELULAT E 1941 KANE VAZHDUAR MOS HORRO LAPS………………

 4. Kur nuk ka fakte ju skiftera mbyllni halete,lereni saliun te vij verdalle me veten,Zeni ja prishi terezine babit me shpenzimet e fejeses me karminen

 5. UNE ne fakt nuk komentoj komentet secili ka medjen e vet por une shkruajta ata gjera qe kan ndodhur dhe ne qofte se saliu-zeni apo kushdo qoft pas hekurash i pasha ne qofte se sjellen keshtu me popullin .nuk e di per dakon por keta tjeret kane dal mbas shume e shume debatesh.puplike televizive drejtesi . ju uroj me te mire shqiptarve .

 6. Po ai Sorra mavi -i pa emri i ridhjerjes -ato dy fjale ka mesuar te shkruaje, ike o Autik ,o PEDERAST e morem vesh qe je nga Elbasani.

 7. Ju ka ngelur vetem gazetareve te flasin sipas interesit te njeres apo tjetres pale sepse te gjithe politikanet kundrshtare, i bleu kryellumi i shqiperise! Llullin nuk po e zeme fare sepse ben lojen e llumit! Por edhe te tjere politikucer nuk njdehen me, si Spahiu, i Kuq e ZI ,ai republikaneve Mediu, Idrizi i çameve ( vetm kur e ngacmojne gazetat), pratia e legalitetit, Spahia, PPZH ?, Shehi, qe pipetin hera heres, grupe OQJ. etj. dhe ne fund prof. Fuga qe siç duket do kete marre nje dore te mire para pensionit; e harroi debatin per teatrin per te cilin ishte kundershtari me i forte! Vetevetiu vjen pyetja si ka mundesi qe te gjithe keta nuk rreagojne? T’i kete futur te gjitheve trute e gomarit, apo i paguan me parate e droges e te vjedhjes qe i ben shqiptareve me taksat, e parate publike??? Ka mundesi a dyta duke pare se sa e pabese eshte kjo kllase politikucesh e zhytur ne llum! Mjerim!!!

 8. dhjei edvin dhjei mu ne kok,derrat,lopet,delet,kazanet,pulat,gjelat me zi se enveri se nuk meritojn ndryshe sidomos kazanet.se ishi pikerisht kazanet lubonja,bushati,mark marku,preq zogaj,qe ju bashkuan qelbesires rama me 21 janar per ti kerkkuar ilir hajnit metes ngjalen e lalzit,mos te flas per mutet mero baze,andrea stefani,mingjozi,vangjeli,dy vllezrit nazako,sokol balla,anila basha,ilva tare,rudina gjungla,vasjari,artan bullic hogja i news 24,ngjela etj krymba qenefi.ja tash ku e keni kryemutin rama 3 fish me i zi se enveri.

 9. Sa më shumë diskretitohet me marrëzitë e tij gjatoshi, aq më shumë e ndyjnë internetin lehësit e tij duke përdorur shprehje të ndyra rrugaçërore për ti ngjarë ustait të tyre.

 10. Ky ka një ngjashmëri të çuditshme me Rroshin e Kavajës, të cilin Rama e kishte si mikun më të dashur. Ky i duhet të Gjatit sado i përlyer qoftë. Inshalla ka fatin e atyre që, tashmë , kanë ikur për lesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.