• |
ide | kryesore

VIDEO/ Flet zëdhënësi i kryeprokurores Arta Marku: Hetim për atë që nxori përgjimet e Dakos

Lajme, Të fundit

Zëdhënësi i Prokurorisë së Përgjithshme, Denion Ndrenika, ka folur në emisionin Java në RTSH në lidhje me dosjet e fundit që organi i akuzës ka dërguar në gjykatë. Ai konfirmoi faktin se “Dosja 339” ku është përfshirë dhe kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako është ende e hapur, por ai shtoi se do të ketë edhe një hetim tjetër për ata që kanë nxjerrë fashikuj të kësaj dosjeje në media. Sipas tij nxjerrja e fashikujve në media është thyerje e sekretit hetimor dhe dënohet nga Kodi Penal.

“Natyrisht që ne duhet të kemi një informim të plotë për të zbuluar se kur dhe nga kush kanë dalë materialet e përgjimet në të cilat përmendet kreu i Bashkisë Durrës, Vangjush Dako apo edhe të dhëna të tjera që i përkasin hetimeve të fundit. Është regjistruar një procedim për nxjerrjen e të dhënave sekrete parashikuar nga Neni 295/a i Kodit Penal.

Nuk e di se nga rrjedhin informacionet, por them se do të ketë një hetim të plotë dhe ligji është shumë i qartë. Ne kemi ndërhyrë na pak raste në emisione televizive kur na është kërkuar duke respektuar elementët hetimorë. Çështja është shumë e thjeshtë: kjo është një çështje nën hetim dhe nuk ka asgjë tjetër që mund të them” – tha Ndrenika. ©LAPSI.al

Zëdhënësi i Prokurorisë për dosjen 339 on Vidnews.

14 Comments

 1. Kete pyetje beja une qe pardje .. kush i nxorri keto dokumente ? Kush i nxorri keto pergjime ? Sepse qe kur dosjen e kane marre 2 prokuroret e rinj , gjithshka eshte e blinduar.. asnjer nuk merr dhe as jep asnje lloj informacioni..

  Por duke e pare qe kete hetim qe ka filluar qe ne 2017 e kane pasur dhe 2 prourore te tjere , ketu ceshtje komplikohet. Ajo qe ka dale neper media jane hetimet qe datojne ne vitin 2017 dhe asnje gje persa i perke 2018. Pra nje ka ata prokuroret e pare duhet ka shume mundesi te jete ‘ DIGJITALI’ i kesaj ceshtje.

  1. un o mut qenefi si ky prokuror e zedhenes.vet marku e prela i nxorren qe te prishin qeshtjen,po te kishte prokurori geronit,rames,xhafes ,olsit ,balles ,qazimit,xhuxhit,sajmir tahirit etj nena do ju ish qir.por dilni ju qelbesirat e i lepini keta mu.es.

 2. hetimet i nxori marku e plela per te bluluar zullumet e rilindjes dhe per mos nxjerre pergjegjesi dhe per te lene te lie kriminelet me ne krye dakon

 3. Paska ligj per dekonspirim. po per ata qe akuzohen, ne cligj futen, dhe a duhet prokuroria te veproje? A po, eshte ne hetim, sic po ndodh me saje qorrin,,, e keshtu i nxjerrin te pa lagur kontigjentet e tyre keta qeveritare.

 4. Po mos jua hapin ne kete menyre ato dosje zene pluhur e nuk hapen kurre. Prokurori qe urdherohet nga katundari Manja dhe KM.

 5. PO CJANE KETA PLEHERA BEJNE PRESION TE MOS DI GJE MEDIA DHE POPULLI PO TA DIJ VETEM RAMA.MARKU XHAFA TE TJERET TE RRIN E TE DEGJOJNE KETA FASHISTA KRIMINELA TE PA BES QE VETEM POPULLIN ARRESTOJN.ZIA

 6. Po mse more bole kina jemi ne, po nje pordhe te besh e dgjojne te gjithe.
  Per dakon e ka marr vesh edhe me budallai, se i ka bo gjonat ashiqare e ky thote sekreti. O bole.

 7. O Zot! Cfare zedhenesi plehre i Prokurorise. Nuk thote asgje pse nuk eshte hetuar por vazhdon te thote se do hetohet kush e nxorri pergjimin. Cika eshte me e rendesishme?! Cili eshte krimi me i madh vjedhja(blerja) e votave nga PSja apo hetimi se pse i doli boja Prokurorise nga dikush qe nxorri ate informacion?

 8. Nga i piketojne keta rrota kari jqj ? E moren nga lokali bllokut ? Me siguri ndonje menaxher lokali i kthyer ne analist dhe zevendesprokuror. Tipike e socialisteve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu