• |
ide | kryesore

Dosja e plotë me 8 shkrime/ Gjithçka për largimin e Fatmir Xhafës

Arkiva, Kryesore

Fatmir Xhafa nuk ka dhënë dorëheqjen me vullnetin e tij të lirë. Atë e ka detyruar të largohet kryeministri. Ky version nuk konfirmohet vetem nga deklarata e fare e thatë e Ramës dhe nga togfjalshi i tij për të çuar punën më me shpejtësi përpara. As dhe vetëm nga qëndrimi i ftohtë i fatmir Xhafës dhe ndonjë kunjë që ai la pas në mesazhin e lamtumirës(lexo këtu poshtë)


Kunja e hidhur e Xhafës për Ramën dhe Tahirin në deklaratën e largimit


Deklaratë e Xhafajt/ Nuk tregon asnjë arsye pse dha dorëheqjen

New York Times: Rama nuk ka dhënë shpjegim për largimin e Fatmir Xhafajt

Por edhe nga një fakt tjetër. Ish ministri i brendëshëm as nuk e kishte ndër mend të largohej. Madje burime te Lapsi.al bëjnë me dije se ai kishte konfirmuar qetësisht një intervistë të gjatë televizive të martën e ardhshme në emisionin Dritare të Rudina Xhungës, për të folur për sukseset e fundit të policisë.  Por gjithnjë më e fortë po bëhet mëdyshja se ai është bërë kokë turku për dosjen e Vangjush Dakos. Kryeministri ka dashur ta mbrojë me çdo çmim gaztorin e tij pagator, ndërsa Xhafa ka qenë për thellimin e hetimeve. Kjo mendohet se e ka shtyrë Ramën ta hiqte qafe ministrin me “mbështetje amerikane” ndërkohë që ky i fundit kishte parashikuar të vazhdonte qetësisht punën.

©Lapsi.al

Largohet befasisht Fatmir Xhafa. Rama e zëvendëson me këshilltarin e tij Sandër Lleshi

Mesazhi i koduar/ Si e paralajmëroi Saimir Tahiri largimin e Xhafës

Si e përcolli Rama me një “cicërimë” Fatmir Xhafajn jashtë qeverisë

Zëvendëson Fatmir Xhafajn si ministër, kush është Gjeneral Sandër Lleshi


31 Comments

 1. Rotacioni esht zhvillim dhe progres . Fjalet e tjera te kota qe gatuhen ne kazanin e shqupit jan fukarallek fiks sic esht opozita e sotme . Faleminderit xhafaj suksese lleshi

 2. Ky loqja,Andi, i di te gjitha! Ja tregon Saliu si te shpifin! Deri dje kerkonin doreheqjen e Xhafes! Sot e dredhin! Fali Zot se jane injorante nga Vicidoli,qe po e lene mendte!

 3. O te qifte -lali eri-dhe lali i vogel kur rotacioni eshte progres,zhvillim-pse nuk u be ky rotacion qe kur beri bujen me te madhe ceshtja e te vellait por u be tani? ,Ky nuk eshte zhvillim por mbulim i te gjitha hetimeve te bandave te -Xhuxhit-me shoke dhe bandave te tjera .Pse nuk e heqin -MARKUN-e cila na u psonis si krye prokurore e perkohshme dhe katapultimi i Preles tek krimet e renda dhe transferimi i prokurorit ne nje vend tjete vetem e vetem per te fshehur dhe zhdukur provat dhe hetimet e ketyre bandave dhe lidhjet e tyre me qeveritaret e ridhjerjes tone

 4. O derdimena. o. derra. koperative. sy keni. e. spo. shihni vesh. keni. e. spi. degjoni cfar. duhet. tjeter. te. ndodh. qe. te. largohen. keta. kriminel. mos. valle. jeni. sekseret. e. ketyre. qe. hani. mut. duke. i. mbrojtur

 5. Sikur kishte mbeshtetje nga nderkombetaret shoku Fatmir? Pastaj me gjithe ato « suksese » te policise me ç’mend shkon dhe e shkarkon mor Edvin Surrelsi? Be hesap ne ç’vend jetojme, me nje kercenim te Saje Qorrit, i bin breket gjithe rilindaxhinjve… PS: Prisni tani llumin e komenteve nga sharesit me pagese ose te ashtuquajturit « minjte e bodrumeve te PS-se »…

  1. mbeshtetjen e xhafes nga nderkombetaret e pame ne gjithe aksionet ose me sakte e pash se ti ske pare gje . pa lidhje logjika jote , fiks si logjika e shqupit , sa per komentet te gjithe e shohin punen e bere dhe rezultatet e arritura ska nevoje per pagese sic ben salianji me frupet brenda shqupit dhe skenat e regjise se babales

 6. SHKURT DHE PRERE XHAFEN E HOQI KONFERENCA PER SHTYP E TAHIRIT KETA TE TJERAT JANE SHTOJTESA DHE SHUME TE TJERA JANE SHTOJTASA UNE MENDOJ XHAFA NUK ISHTE RILINDAS EDHE KJO NDODHE NE QEVERIN E CUDIRAVE RILINDASE….XHAFA ISHTE SOCIALIST I MIRFILLT NJERI ZYRTAR……………..

 7. Me këtë shkrim të Lapsit, synohet të hidhet dyshimi se Xhafaj paskej qenë “luftaraku” kundër grupeve kriminale e disa eksponentëve të PS miq të Ramës, që rezultojne të jenë të lidhur me mafien, por në këtë luftë me Ramën paskej dalë i humbur Xhafa. Një histori intriguese që të kujton medemek “armiqësinë” midis Enverit e Mehmetit

 8. Nuk ka vërtetë shumë rëndësi që ka rota apo rrota që e shohin këtë ngjarje si një zhvillim normal të “demokracisë ramiste”. Puna është se “revolucionet komuniste” tashmë dihet se i hanë bijtë e tyre.
  Sa e sa bashkëpuntorë të tij i zhduku Enveri ?
  Sa ministra të mbrendshëm burgosi e pushkatoi ?
  Rama i gjori vetëm dy ministra të mbrendshëm ka djegur.
  Puna nuk është se iku ministri i mbrendshëm Xhafaj.
  Puna është se iku kryetari i komisionit parlamentar që me porositë e Sorosit projektoi e nisi të ashtuquajturën “Reformë në drejtësi”.
  Iku “kryereformatori i drejtësisë”, duhet rinisur edhe njëherë nga e para kjo reformë geroniste.
  Këtë nuk na e përmendi krieministri inë, në njoftimin se Fatmiri paskej dhënë “këmbëheqjen”

  1. Une degjova qe tani do zgjidhet Pablo Eskobari si Minister i Brendshem. CV-ne e ka njesoj si parardhesit, e njeh “ceshtjen” nga brenda dhe ka dhe vellain te pafajshem (por ne burg)

 9. Rama eshte gje e dobet…. presioni me i dobet qe eshte rregjistruar ndonjehere dhe nga kush???? Nga salianusi pede dhe lulkuqja dhe e detyroi te hiqte shtetarin me te mire dhe profesionistin me te mire ne krye te dikasterit. Te punoje per salen vrisje njerez dhe ste gjente gje…
  Ose eshte varianti qe e ka pas hal ne sy xhafen per profesionalizem dhe ka shfrytezuar alibite e ketyre boleve te pd me babalen

 10. Kur te arrestohet edi rama do thote qe ne nuk jemi si ata, ne jemi ndryshe dhe sa per kujtese, lulzim basha pati deklaruar se fatmir xhafa nuk mund te jete minister i brendshem, e perqeshen shume ne ate kohe, ja ku jemi tani

 11. Hera e pare qe ne nje shkrim saliu nuk vendos emrin e tij dhe lejon ta vendosi llagapin lapsi,kaq poshte ke rene mor derdiment bure,sa lapsi te talle bythen me ty duke mos ta vene emrin ne fund te shkrimit

 12. Po Majko the last of socialists kur do marre vendim apo pret ta heqin si dru e shtrember mes Balles me shoke. Distancohu o legen burre.

 13. Sepse Fatmir Xhafaj do bohet kryeminister. Vangjushi dhe Rama kane rene. E gjith skema e babables eshte bere nga Rama dhe Basha ( bashkpunojne kunder aleances perendimore) ad hoc, ate qe tentuan ishte diskretitimi i Xhafes (krahu i perendimit), por veten sa moren pak kohe. Ja ktu do jemi, ne dhjetor fillojne protestat masive popullore me rifutjen e emigranteve (skema rumune) dhe ne janar shkurt lind qeveria Xhafa! Fillimi i rritjes se shqiperise si komb dhe faktor stabiliteti ne ballkanin e trazuar (edhe nga dora Ruse)

  1. Ish hetuesi i sigurimit i zgjedhur në fakultetin juridik si adhurues i Enver Hoxhës që të takojë e të bëjë foto me te, na qenka sipas enveristëve i preferuari i perëndimit.
   I kujt perëndimi se nga perëndimi lindi marksizëm leninizmi e akoma në shumë vende të perëndimot ka komunistë fanatikë.
   E përzgjodhi Xhafën si “kryereformator të drejtësisë” në Shqipëri spekullanti multimiliarder hungarez Sorros, që Hungaria ja ka ndaluar shkuarjen e tij atje, nëpërmjet ambasadorit kinezo-amerikan Lu, një soroisti të hapur, e duke dëgjuar sharllatanin “avokat” Ngjela, kanë përhapur legjendën se Fatmir Xhafën e ka përzgjedhur qeveria e SHBA.
   Po pse o të uruar, Georg Soros na qenka SHBA apo president i saj ?
   E gjora Shqipëri si gjithmonë e pafat, edhe kur hoqi qafe diktaturën enveriste, u gjend ajo krizë e mallkuar financiare-ekonomike që gjallëroi e forcoi Internacionalen socialiste, e në pushtet i rierdhën me ndihmën e tyre, soji i politikanëve si Ruçi apo Xhafa . enveristë 24 karatësh.
   Edi Rama, edhe ai një produkt i hershëm i Sorosit, u gjet gjoja si një liberal socialist, por në maniera ai po ja kalon edhe Enverit. Një mall janë si Xhafa edhe Rama. Si Enveri me Mehmetin

 14. Bravo komentari Lai i Madh! Ia paske kaluar te gjitheve! Ne te tjeret gjume!
  Keshtu te do Partia, keshtu te do (c)endrifuga, keshtu te do Kumandari inë Legjendar dhe Lideri Sumprem

 15. Arsyen e doreheqjes se Xhafes e tha sot Rama ne Lushnje (krahina e origjines se Xhafes): kush demton shtepine e perbashket ne emer te lirise personale te veprimit, ne shtepine e rilindasve debohet.

  Se si e ka demtuar Xhafa partine-strehe besoj e kuptojne te gjithe. KM, punedhenesi i tij, i besoi detyren e operacioneve/show anti-krim, me objektiv qetesimin e opinionit publik pas ngjarjeve te bujshme kriminale te koheve te fundit. Ngjarje te shfrytezuara politikisht nga opozita, qe duke i numeruar bashke mollet me dardhet (krime te palidhura me njeri-tjetrin) tenton te krijoje nje klime shqetesimi ne opinion me qellim demtimin politik te qeverise (me kete aksion mbulon mediokritetin e vet politik).

  Xhafa e zbatoi porosine, por rezultati (politik) duket me i keq se problemi fillestar. Aksionet nxorren zbuluar Dakon, njeri i rrethit te afert personal te vete Rames.

  A ndodhi kjo nga paaftesia e Xhafes, apo nga vullneti i tij i mirefillte per tja futur Dakos (dhe permes tij vete Rames) kjo nuk kuptohet mire, por kjo ska rendesi. Te dyja hipotezat jane te mjaftueshme per ta debuar.

 16. Pershendes gjithe komentuesit e paguar. Flini gjume tani se e justifikuat rrogen. Xhafa iku dhe pas tij do ikin edhe te tjere. Ky eshte fundi i atyre qe shkelin mbi atdheun, popullin dhe familjen. keta maskarenj (perfshi dhe Xhafen) nuk u ngopen se vjedhuri. Nga pabuksa u bene milionere. Shisnin pordhe per shtepiat, shkollat e kalamajve, pronat e bisneset. Po vjen nje dite. Uroj shume shpejt ne koke te Rames!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *