• |
ide | kryesore

Tirana s’duhet të bjerë në kurthin e ekstremistëve grekë

Blog

Incidenti në fshatin Bularat, me një të vdekur, është shume më i rendë se sa duket. Viktima, me sa munda të kuptoj dhe të lexoj edhe faqen e tij në fb, nuk është as i fantaksur, as i
marrosur. Eshtë fort i lidhur me qarqe ekstremiste në Greqi që bien ere Agimi i Arte dhe  dhe MAVI (Ushtria për Clirimin e Vorio Epirit), e cila në të kaluaren ka kryer akte terroriste në Shqiperi (1994).  Shenimi/deshmia e Ministres Greke të Kultures, M. Zorba, që u ndodh në varrezat e ushtareve greke në Bularat nuk le asnje dyshim që të gjitha rremet për gjoja ngritje apo
zbritje të flamurit grek jane të rreme. K.K. qelloi mbi policet shqiptare, pa u provokuar nga askush, me qëllim vrasjen e tyre. Sipas posteve të tij në fb ai e sheh me armiqesi të terbuar
qasjen diplomatike mes Shqiperise dhe Greqise si edhe fqinjesine e mire mes dy vendeve.

Nuk është për t’u habitur. Kjo ka qenë ngahere dogma e ekstremisteve në Greqi. Por veçese këtë radhë sulmi dhe sjellja e dorësit dhe viktimës me pas të kujtojnë taktikat prej kamikazi të ekstremisteve. Gje që nuk ka ndodhur asnjeherë më parë.

Greqia kalon një moment shume delikat dhe të turbullt, sidomos pas Marreveshjes për emrin me Maqedoninë. Ekstremi i djathtë në Greqi, që mban marredhenie shumë të forta me parashtetin, nuk përjashtohet që të perpiqet të destabilizoje qeverine e A. Cipras, nëpeërmjet trazimit të marredhenieve mes Greqisë dhe Shqiperisë. Ekstremistet kerkojnë të ndezin një konikt
në Ballkan sepse vetem keshtu mund të mbijetojne dhe të behen “te dobishem”. Meqenese nuk guxojnë t’a bëjnë diçka të tille me Turqinë (do t’u kushtonte shume) mendojnë se
mund t’a bejnë me një shtet të dobët si Shqiperia. Shqiperia duhet të marre masa urgjente për të siguruar postat e kurit nga një sulm i tipit MAVI si ai i vitit 1994. Me qetesi dhe pa
nerva të komunikoje me palen greke dhe të sqaroje me hollesi gjendjen si edhe lidhjet e K.K. me qarqet ekstremiste në Greqi. Ekstremistet jane armiq të dy vendeve dhe jo vetem të Shqiperise.
Punojne kunder paqes se të dy vendeve dhe kerkojne kaos, dhune dhe gjak.

Gazmend Kapllani/ Shenim nga Faceboku i shkrimtarit

2 Comments

 1. kan ndryshuar grekerit duhet te ndryshojme dhe ne kombi shqiptare,te terheqim 1milion e gjysem migrant nga greqia qe po i perdorin si skllever,te largojm ket klas politike qe ne nje shekull nuk u solli asnje dobi shqiptareve ,te shfuqizojme ligjet dhe marrveshjet nderkombetare qe keto kan bere,mbasi kan leshuar gjith pasurit kombetare me konCesion tjereve zhytur vendin ne borxhe grabitur tokat pronareve,,dhe konfliktin se kemi me grekun konfliktin ne burim e kemi nga klasa politike e korruptuar ne nje shekull keta ben marrveshje deti varrezash sollen nje numer te mall muhaxhedinesh ,ekstremist ne tiran ,keta shkaktuan gjithCka ,shkatrrun ushtrin ekonomin shtetin popullin unitetin formimin ,gjithCka ne mezin tone,armiqet e pare ne mezin ton kemi keta,si prapavije e burimit krimit,pastaj vin ,kriminelet ne terren pavarsisht kombesive,pasi ne te largojme keto me grekun dhe serbin i kemi fjalet shkurt,dikur hyri nje bande ne lushnje xhevdet mustafa, por kishte perkrahje ne mezin tone u kapen perkrahesit dhe u eleminua banda keshtu duhet ndollin dhe tani,deti toka pasurit kombetare jan te popullit as te shtetit as politikes as te amerikes sorosit turqis moskes greqis ,por te kombit shqiptare per tu shfrytezuar ne dobin e tyre mbasi i mbulon ,zgjilljet e problemeve qe kemi ,analiste intelektuale dhe gjith ato qe duan te mendojne per vete dhe kombin shqiptare analizoni me drejtesi dhe popullit thuani te verteten nxiteni qe ne unitet mendimi dhe veprimi me urtesi te vetmbrohemi dhe kerkojme llogari per padrejtesit e bera duke kerkuar dhe vendosur ulleheqes te drejte duhur per ne politikat e minoriteteve kan deshtuar si antikombetare dhe antinjerzore ku te hyajit i jep te drejtat e vendasit dhe shqiptaret i ben te huaj ne vendin e vet,shqiptaret nese nuk bashkohen ne unitet mendimi dhe veprimi ,me urtesi per te zgjillur problemet qe na sollen per 1 shekull ne ndollemi vertet pran nje konflikti interesash per tu shendrruar ne nje fushbetej te malle ngjashem me sirin, per shkak te pasurive perrallore qe ka ky ven ,qe me Cdo kusht duan te na i heqin nga duart te gjith ,duke na grabitur te drejtat tona ne nje shekull nuk shikoni dikush ka mediat bankat politikat ,te shyt ne borxhe per te marr me pas ekonomin ,tjetri fut agjenturat per te grabitur troje e shihni qe per nje shekull gjith kan mbjellur interesat e veta ne kete vend ,kurse tani rrezikohemi,te kthehemi sheshi nderkombetare i konfliktit interesave,,per shkak te pasurive dhe begatis qe vendi yne ka,tani vetem populli po te ngreihet ua mbyll gojen gjitheve ,sepse i sfidon me te drejt sepse per te arritur ketu u perdor mashtrimi dhe me fakte dhe te drejten e veprimit i sfidon te gjith ka korrupsion largon klasen politike ,dhe vet populli merr situaten ne dore ,nuk na pyeten per nje shekull si popull per asgje tani as ne nuk duhet te pranojme kostot re padrejtesis ,grabitjen e pronave pergjigjen ne borxhe taksat e larta dhenien me konCesion te pasurive kombetare,duke rritur koston e jetes papunsin varferin migrimin pa nevoje,dhe te gjitha te keqiat,tani i takon diaspores te mblillet urgjentisht ,intelektualeve nga mbar kombi shqiptare dhe per fatin tone fatin ton e vendosim vet rrugen ton e zgjellim vet askush nuk mund te na diktojne se Cfar ne duhet bejme ne shtepin tone te drejten e krijoj dhe perCaktoj vetem zoti ,ne nuk na mbetet tjeter veCse ta respektojme,ti rregullojme punet tona vet pastaj le te vine po te duan karajfilat grek se do tu plas lufta qe ne athin mbasi kan arvanittasit gani ne prag ,apo nga 5 milion shqiptare ne turqi 500000,thogariten te dalin vullnetare per ti dale perzot vendit tur pa llogaritur shqiptaret e padukeshem me ndikim dhe influene ne bote,kudo qe ndollen duke filluar qe nga arbereshet,te fuqishem dhe sfidues na ben qartesia brenda nesh,e drejta qe eshte me ne ,dhe favoret te drejten e perkrahin te gjith,,keshtu qe me pak levizje dhe veprim ne jovetem qe mbrojme territorim por bashkojme territoret dhe fuqizohemi,kur ne arrim qartesin i arrim partner dhe te gjith,ky eshte mendimi im i lire i nje shqiptari nga miliona shqiptare te shperndare nga pabesia padrejtesia dhe barbaria 1 shekullore,ndaj nesh,

 2. Diten e mire,

    Nortion Loan Consultant është këtu për të siguruar që ju të merrni hua më të mirë për biznesin tuaj ose të paguani faturat. Vetëm të përgjigjem disa pyetje të thjeshta dhe takohem me termat dhe kushtet.
    Kontaktoni ata tani për një kredi në masën 2.5% në të gjitha kreditë, është e lehtë, e shpejtë dhe e siguruar.

  Kontaktoni Informacionin

  EMAIL: [email protected]

  Telefoni: +17815611941

  WHATSAPP: +15183806243

  Një transaksion kredie ju mund të besoni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu