• |
ide | kryesore

Moti i keq në Itali, 10 të vdekur e dhjetëra të plagosur (FOTO)

Lajme, Të fundit

10 persona kanë humbur jetën si pasojë e motit të keq që ka pushtuar Italinë.

Numri i të vdekurve ishte 8 deri në orën 8:00 të së martës, por ka arritur në 10 në 9:30. Dhjetra personajanë plagosur, mes tyre edhe disa zjarrfikës.

Pemët e rëna ose gati në të rënë janë shkaku kryesor i incidenteve fatale.

Shpejtësia e erës ka kapur rekordin në Liguria, me maksimumin 180 km në orë matur në Marina di Loano, në zonën e Savonës.

Situata në provincën e Bellunos është gjithashtu shqetësuese. Ka rreth 110 mijë njerëz pa energji elektrike dhe ka rrëshkitje dherash.

Nata ka qënë e vështirë në Toska, në Trentino; ndërsa probleme me qarkullimin hekurudhor ka pasur në Xhenova.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu