• |
ide | kryesore

Studimi alarmant/Të gjithë po ikin nga Shqipëria, sidomos të rinjtë dhe të shkolluarit

Arkiva, Kryesore

Prof. Russel King, në Shkollën për Studime Globale, në Universitetin e Sussex në Britaninë e Madhe është Drejtor i Qendrës Sussex për Kërkime mbi emigracionin, e njohur në të gjithë botën. Në një intervistë për Deutche Welle, Prof. King ka shpjeguar se “gjetjet tregojnë që emigrimi i shqiptarëve vazhdon, që prej afër 30 vitesh.Russel King

Por natyra e tij po ndryshon: nuk është më një dukuri për arësye ekonomike apo politike, por një dukuri që po prek të gjitha shtresat e shoqërisë, grupmoshat, klasat e ndryshme shoqërore për nga të ardhurat.

Emigrimi potencial është rritur në vitin 2018 në 52% nga 44% që ka qenë në 2007.  Studimi tregon se tendenca më e fundit është ajo e emigrimit të njerëzve që kanë mbaruar universitetin, i rinisë së kualifikuar në nivel të lartë, që ka dëshirë të madhe të emigrojë.

Statistikat në Shqipëri për emigracionin nuk janë shumë të qarta, nuk regjistrohet me saktësi në baza vjetore numri i njerëzve që ikin dhe i atyre që kthehen. Por është e qartë se që prej 1991 numri i shqiptarëve që ikin është shumë më i madh se numri i atyre që kthehen.

Dëshira për të emigruar është shumë më e madhe tek ata që kanë qenë një herë emigrantë dhe janë kthyer, sesa tek ata që nuk kanë emigruar kurrrë. Tendenca është që kush ka emigruar një herë, dëshiron shumë të emigrojë përsëri. Numri i përgjithshëm i popullsisë po bie, Shqipëria po tkurret.

Studimi tregon se një nga arsyet kryesore pse njerëzit duan të ikin është se nuk shohin të ardhme për vete dhe fëmijët e tyre në Shqipëri. Pjesa më e madhe kërkojnë një shkollim më të mirë për fëmijët e tyre.

Shqipërisë po i ikën truri, po i ikin përvoja dhe kualifikime të nivelit të lartë. Por kjo dukuri nuk po ndodh vetëm në Shqipëri, por në të gjithë Ballkanin Perëndimor dhe Europën Lindore. Pasojat bëhen edhe më të rënda nga kombinimi i ikjes me rënien e numrit të lindjeve.

Gjithsesi, nëse zhvillimi ekonomiko – social në Shqipëri ndodh në drejtimin e duhur, ai  mund të ndalojë rininë të emigrojë,” ka theksuar Prof. Russel King.19 Comments

 1. Aspak e vertete! Njerezit po vdesin ye rrine ne Shqiperi!
  Ja psh, per 2 muaj mbyllen lokalet e kumarit dhe do te hapen mijera vende pune ne kursimtari.
  Tek aeroporti i ri i Vlores do te punesohen qindra lamashe. Mijera te tjere do te punesohen ne traret e rrugeve me koncension.
  Ndersa dhjetera te tjere do te punesohen si korriere gjyqesh per shpifje…
  Pale pastaj ata qe do te mbjellin peme para fushates se zgjedhjeve 2019!

 2. E perkthyer shkurt, largohen edhe ata te pakte intelektual shqiptare dhe do ngelin te paudhet qe i recitojne vjersha Lali Erit (Lali Eri je i embel si sheqeri) apo socialiste si ajo zonja e Beratit! Bej qejf o Edvin Surreli, bej, me kete popull dele..

 3. Ky shtet do shperbehet ,te githe do ikin nga ky vend ,ketu do mbeten vetem -kolonizatoret-e ridhjerjes qe kane ngritur -kolonite-e tyre dhe do i administrojne ato perderi sa ky vend te shuhet fare.

 4. NJE QEVERI E POSHTER FASHISTE KRIMINELE E DALUR FARE NGE TE GJITHA ANET NJERZORE SHOQERORE FAMILJARE E SOCIALE KESHTU BENE DHE KESHTU E KA QEF TE LARGOHEN TE RINJET DHE INTELEKTUALET KETU TE NELIN PLEQ IVALID INJORANTA QE DIN VETEM FEBOKK QE TI QEVERIS SIKUR E KA NE MEDJE KESHTU VEPROJ ENVERI NE 1948-1954 I POAHKOTOJ TE GJITH INTELEKTUALET DHE PASTAJ QEVERISI SI DESHI VET PER 40-VITE ME INJORAT SKLLEVER PASARDHESI EDI RAME PO ZBATON ME MIRE SE ENVERI NJE GJE TE TILL NE NJE FORME APO NE NJE TJETER.

 5. O Stalin, ju duhet tju gezoje ky fakt mbasi nese nuk iken inteligjenca e Shqiperise Saliu yt kurre nuk ka per te ardhur ne pushtet, prandaj ju gomeret e atij vendi duhet te gezoheni.

 6. Une jam i kenaqur ne kete vend o- ipa emeri- i ridhjerjes sepse kam grate tuaja ,motrat dhe nenat tuaja qe jane me stazh te madh partie per tu -kuvellur-ato nderin e japin vetem partine jo dhe une nuk do e shaj me partine tuaj dhe udheheqsin tuaj legen-dar edvin psikopatin per ti patur atyo sa me prane per t’ju bere masazh.

 7. Stalin, asgje me shume, vecse verteton me shkrimin tend ate c’ka une te kam thene me siper, qe edhe ti ben pjese ne ate shtrese te popullit te atij vendi qe ne na vjen turp te identifikojme prejardhjen tone.

 8. Ju meritoni me shume se kaq o plehrat e ridhjerjes,o morrat e kuq qe nuk u disiplinuat nga truri nje here o auteke qe te pakten te komentoni per ato cka lexoni ne shkrim apo lajm por ini mesuar te hani mut me te dyja duart o pjellat me te qelbura te ketij kombi .

 9. Ju meritoni me shume se kaq o plehrat e ridhjerjes,o morrat e kuq qe nuk u disiplinuat nga truri nje here o autike qe te pakten te komentoni per ato cka lexoni ne shkrim apo lajm por ini mesuar te hani mut me te dyja duart o pjellat me te qelbura te ketij kombi .

 10. Bejne mire.Politika shqiptare i do vetem per vota dhe per taksa shqiptaret e thjeshte.Taksat e tyre i vjedh ne bashkepunim me oligarket,dhe popullit i jep 40000 lek per familje ne muaj (te papunit) .Ne nje vend ku drejtesia sociale mungon,njeriu s’ka me shprese dhe normalisht do e braktise vendin e tij.Por mos kini merak pasi pasi boshllekun tuaj do e mbushin Zahot,Ballat,Berishat,Bashat,Metat,te cilet do fillojne te hane njeri-jatrin.Rrofte partia!

 11. Kane shtuar dozen e supostit skifteret e dobicet e malokut sali,e keni lexuar shkrimin por nuk e kuptoni te mbarosh vitrinen kristalin ufon nuk di per cfare flet,ky eshte kontigjenti qe duan te ikin sepse nuk e gjen veten ketu,por per ju skiftera dhe dobica mendon Zeni dhe saliu se luli nuk e rruan per ju.

 12. Ne nje vend ku zeri yt nuk degjohet , heshtja eshte gjeja me e mire qe mund te besh .
  Ne nje vend ku puna jote nuk vleresohet , largimi eshte gjeja me e mire qe mund te besh .
  Kjo thenie vlen per nje vend normal , pastaj ne nje vend ku krimi dhe mafia bene ligjitn theniet e mesiperme ngrihen ne fuqi infinit .

 13. Prane gruas dhe motres tende e kam shtepine se ato e punojne bythoren ,veroren dhe gojoren dhe duhet tu ndodhem prane po mos u merzit se e kam marre me qera tre here ne javet veteo- i paemri-ridhjerjes .

 14. Me sa duket, shume shpejt do te jete: ” vendi i te pamundurve per te ikur” me ne krye mbretin EDI RAMA.

 15. Vitrina dhe kristali,ufo ja dolen u larguan,diturine qe moren ketu do e shperndajne ne perendim merrni dhe saliun bashke me zenin dhe ky popull shpeton,sa me pak injorante me universitet me mire do jete

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *