• |
ide | kryesore

Tahiri: “Jam i pafajshëm në Itali”. Pyetjet që ish ministri la pa përgjigje

Arkiva, Kryesore, Lajme

Saimir Tahiri ka paraqitur sot në një konferencë shtypi të njëjtin dokument që qarkullon prej ditësh në media, ku gjykata e Katanias ka mbyllur dosjen e hetimit për lidhjen e tij me Habilajt, duke mos gjetur prova për të. Tahiri ka treguar se ata kanë hetuar edhe dyqanet e bizhuve, edhe butikët e veshjeve, edhe telefonat e shitësve dhe nuk kanë gjetur prova që e fajësojnë atë.Në bazë të logjikës “unë kam heshtur dhe nuk kam folur si politikan për të pritur hetimet”, Tahiri ka kërkuar që të njëjtën gjë të bëjë edhe prokuroria shqiptare, e cila nuk e ka thirrur asnjëherë në më shumë se një vit.

Por, pavarësisht nga ky zhvillim i çështjes, ku pretendohet se nuk ka prova për Tahirin, nga kjo çështje mbeten disa enigma të mëdha.

Po kur Tahiri nuk paskësh pasur lidhje me “kushërinjtë e tij të largët”, si është e mundur që edhe pasi u denoncuan nga Zagani për trafiqe, Habilajt që përdornin Audin me emrin e Tahirit, vazhduan të shëtisnin të lirë?

Si shpjegohet që gjithë drejtuesit e policisë së Vlorës të vendosur prej tij, sot janë ende në arrati dhe i fshihen hetimeve?

Si ka mundësi që në makinën e Orest Sotës u gjetën qindramijëra euro në të njëjtën veturë ku ishin edhe patentat e tij?

Ndoshta për këtë arsye, ngaqë si përgjigjej dot këtyre pyetjeve, Tahiri organizoi sot një konferencë shtypi pa pyetje nga gazetarët!

Kronologjia/ Të gjitha manovrat e Saimir Tahirit për tu shpëtuar hetimeve

Saimir Tahiri sot, me vendimin e gjykatës italiane, mund të ketë qetësuar Edi Ramën se ai nuk është një “vemje e padenjë për rracën njerëzore”, por ai nuk bind dot asnjë shqiptar, se në kohën kur ai drejtoi rendin, vendi u mbush me kanabis, kriminelët u forcuan dhe Habilajve, “kushërinjve të tij të largët” nuk u hyri gjemb në këmbë.

©Lapsi.al28 Comments

 1. Aq i paster eshte ky Saje Qorri nga hetimet sa c’eshte oxhaku i nje kaldaje nga bloza.Iharroj inspektimet ne lumin e Vlores naten parcelave te hashashit ku i ruante me police dhe kjo eshte 1000% fakt.

 2. Andi eshte monstra e poshtersise te Saliut! A mendon o medioker idiot, se kur njeriu eshte i pafajshem eshte i tille dhe duhet mbyllur goja! Por jo per Andin ushtarin e Saliut!

  1. andi jo bushat.ik ha mut ne qenef te negjmijes dhe sajmirit se ai hengri mutin e vet sot.ku jan drejtoret tre se paku qe ja mbathen kur u kapen afer 1 miljon euro ne makinen e sotes.qfar ministri i mutit esht kur muti i derrdhej me tonelat me vetur te tij dhe targa kryeministrie.habilajt e thon qe saje qorriit i duhen jo 5 miljon por 20 miljon per zgjedgjet ne tiran,a mos esht saje qorri olsi qorri pra ose edvin geron fatmir qorri.bylyziket mos jan per linda xhillarin e elisa spiropalin gruan e 10 te rames.ik o pirdhu:KUR HABILAJT NUK FLASIN NE ITALI SI TA NDJEK ANTIMAFIA.ata qe flasin i iket si soten,si geronin,si ata tre drejtor policie,si balili qe nuk i gjendet as ferkemi e lere te burgoset.

  2. Ti je prototipi i idiotit rilindas, që si i trashë që je di vetëm të shash ata që dijnë diçka dhe e argumentojnë atë.

  3. Andi jo Bushati,

   dikur ka patur një shprehje në Shqipëri: “E bën kopilin dhe ta lë në derë”.
   Pastaj u shfaq specia Rilince, që nxori shprehjen ” Edhe për kopilin imagjinar të Elvis Rrushit, ju akuzojmë se ja vodhët nga barku virgjëreshës Griseld”

   Ky kurva e Ed Ramës, po të ishte i pafajshëm nuk e bllokonte me dhunën e shumicës parlamentare, arrestimin dhe kontrollin e shtëpisë.
   I detyruan prokuroret që tu japin dosjen hetimore. Pasi moren vesh që prokuroria kërkonte të gjente dy byrzylykët dhuratë nga Habilajt, i zhduken ato dhe gjith provat e tjera (Jahtin e Qorrit, paret që ishin në jaht, patentat, etj. etj.)
   Në fund ja u hoqën edhe çështjen nga duart prokuroreve për ti internuar në firifistun.

   Në Itali nuk jam person në hetim.

   Po moj Griselda, e dimë qe nuk ke shkuar kurre në Katania per te shitur drogë.

   Akuza ndaj këtij baxhellës është: Me veprimet dhe mos veprimet e veta, si minister i punve të përbrenshme i Shqipërisë, ka ndihmuar trafikantet shqiptarë të droges për ta kultivuar, përpunuar dhe për ta nisur drejt Europës.

  4. Ti andi Jo bushati,je nje qen i kryehalese shqiptare.Bushati or qen rrugesh po thote qe pafajsia e tahurit ne itali nuk ka lidhje trafikun e droges qe ky haleja ka here ne SHqiperi, dhe eshte normale qe ne itali nuk ka akuza per te sepse aktiviteti i time si Traficant eshte here ne SHqiperi, keshtu qe, o gdhe nuk ka si te merret ne hetim nga Italia,, kerriç!

 3. Po me po sh i pafajshem eshte.. ka udhetu me skaf, me avion del ne det rri me X dhe Y qe dihen se kush jane e po na bo rrolin e te indinjumit ky mallist qe pi kokaine nga mjesi ne darke… s’ka turp del e flet dhe tv… Po ato njerez qe i arrestoi pa gjyq e qe bote pergjime pa fund..

 4. E kap Rama per veshi kete dhe e rrotullon si i do qejfI. Kujton ky se populli eshte budalla. Me mire ta lene rehat e mos qaje me se sa te dale neper lntervista i imponuara.

 5. Por çfarë na tha ndonjë të re Saje Qorri me këtë dalje të bujëshme pasi paska “heshtur” për një vit (edhe kjo një gënjeshtër shumë e trashë e tij ?
  Që Gjykata italiane nuk e paska cilësuar si fajtor ?
  Sigurisht që policia italiane nuk mund të grumbullonte prova për te se ai nuk ishte pjesë e bandës së Habilajve që shkonin e vinin duke trafikuar drogë e armë. Ajo ndiqte mafiozët që vepronin në teritorin e saj, e në përgjimet e bisedave të tyre (siç ndodhi edhe me Gjushin e me shumë të tjerë si Tahiri) ka dalë edhe i kushëririt ministër, prokuroria plotësoi kuadrin e provave për ata që u kapën në Itali e ja dha gjykatës për ti dënuar.
  Për një gjë ka thënë të vërtetën Tahiri e që është vërtetë për tu dyshuar.
  Përse prokuroria shqiptare, ndonëse pati një denoncim të plotësuar me fakte të oficerit të policisë shqiptare të antimafies, Zaganit, për lidhjet e Tahirit me Habilajt, nuk u lejua nga Rama që ta çonte hetimin e tij deri në fund e ai sot të ishte gjykuar ?
  Ndonëse me një gjuhë diç më të gdhendur pseudo intelektuale, në këtë “deklaratën” gjoja “surprizë” të Tahirit, nuk shoh ndonjë ndryshim të madh me komedinë e intervistës me debilin Gjush, i cili përdori “figurën letrare” të fisme, se nuk ka bir kurve që të ma kalojë mua për gënjeshtra.

 6. Andi dhe komentuesit injorante te Lapsi.al jane injorante dhe idiote! Nuk jane ne gjendje te kuptojne te verteten nga genjeshtra! Por cfare mund te presesh nga disa te paemra dhe Ari idiot i lindur! Te keni shendet dhe para bashke me Saliun dhe mesoni shqip!

 7. Aman o “Andi jo Bushati” shkruaj edhe me ndonje emer tjeter qe te mendojme se ne Shqiperi ka me shume te zgjuar se budallenj…

 8. Andi jo Bushati te qifsha cte mba pragu o plehere. Po pse nqs dikush nuk mendon si ty eshte injorant? ik e pi ilacet se qenke renduar

 9. Edhe,po pastaj???
  Ushqim per militantet!”Pafajesia” e banditit Tahiri,eshte parapergatitur nga propaganda e”rilindjes”,
  shkalle shkalle.Je”i pafajshëm në Itali”,nuk do te thote qe je i pafajshem ne Shqiperi.Dispozitat ligjore
  te Italise,nuk mund te denojn qytetaret shqipatare per krimet qe behen ne Shqiperi.Ne makinen e
  Orest Sotës,gjenden 863.100 euro dhe dokumente personale te Ministrit te Brendeshem!Perben
  kjo veper penale per qytetaret shqiptare ne Shqiperi,apo ne Itali,Kine,Bangladesh..?Prokuroria e
  Elbasanit ka shpallur mos-kompetencën e hetimit të këtij rasti ku u kapën 863.100 euro dhe tre
  patenta, dy të Saimir Tahirit dhe një e bashkëshortes së tij dhe se dosja hetimore i ka kaluar për
  hetime të mëtejshme prokurorisë së Krimeve të Rënda. (Te gjith larg bythes se vet,per ta marre ne
  dore ata qe i urdheron Edvin Rama!)Politikanet shqiptare jan imun ndaj krimeve ne Shqiperi,sepse
  e kan ne dore sistemin e drejtesise.Prandaj,çdo krim ne Shqiperi,e quajn si çeshtje te mbyllur,dhe
  kujdesen qe te jene te lare vetem me drejtesine Perendimore.Kjo tregon se,qeveria e”rilindjes”
  nuk ka te beje fare me Shtetin e se drejtes,por me nje organizate mafioze.

 10. Ti zbatove verberisht urdhrat e te gjatit tone dhe je fajtor me shume se kushdo tjeter .
  Ti je fajtor se je nje prej mijerave qelbesirave mavi qe e degjeneruat kete vend pothuajse deri ne piken e mos rikuperimit . Heshtja dhe Pendesa eshte me e mira qe ti mund te besh .

 11. Andi jo Bushati, eshte nje pseudonim, qe e vjedhin disa te tjere se eshte bere shume popullor si Zigurr Qarri apo ARI! Ketu behet fjala per jeten e nje njeriu dhe familjes se tij! Nuk eshte detyre dhe e drejte e Andi Bushatit, Zigurr Qorrit apo e ndonje injoranti dhe idioti ,eshte pune e sistemit te drejtesise! Lerini te bejne detyren!

 12. opaaaa…. e ushqeu vendin lapsi per mitingashet.

  Ore kalem !!! Qorri doli per te thene jam i pafajshem,e jo per te thene qe e ka qare punen si minister. E ka Qare apo Q$re , ate qe NUK jane mitingash blu apo roze, syte ne balle i kane

 13. Statusi i plotë i Elona Gurit:

  Si një putanë kërkon virgjërinë, me kopila fshehur nëpër botë t’i shpëtojnë drejtësisë, bilbilat këndojnë nëpër telefona, për varëse, byzylykë, kostume e miliona euro për të blerë zgjedhjet, ‘Kamionisti’ Saimir!

  Netët pa gjumë të duket sikur mbaruan, lotët e tua, tashmë të qenkan tharë, por mos harro janë me mijëra nëna që qajnë për fëmijët e tyre, që ti iu solle drogën në shtëpitë e tyre.

  Si një putane kërkon shpëtim, je gati të japësh çdo gjë, tepsi, kusi, gjellën dhe byrekun, por nuk të shpëton as ‘bakllavaja’ e Donikës, as byfteku i Artës dhe as suxhuku i Edi Ramës.

 14. Perderisa drejtesia italiane e nxorri te pafajshem cdo vendim i drejtesise shqiptare eshte i pavlere. Si rregull duhet te kthehet prap ne detyre si minister edhe pse tashme eshte i djegur politikisht

 15. fitore politike e PD qe shkarkoi dhe dogji nje politikan te larte te PS edhe pse ai doli i pafajshem e ne krahun tjeter djegie e PD ne besimin publik pasi u investua ne tahirin sikur te lidhur me mafjen e droges e ne fund ai doli i pafajshem, tani e tutje cdo anetar i kabinetit qeveritar qe do sulmohet nga PD do rezultoje me akuza te pabesueshme per publikun. PD duhet te ndryshoje strategji politike. U investua shume ne publik duke thene qe gjykatat tona i ka kapur rama dhe gjykata italiane po heton dhe do denoje tahiri e ne fund doli i pafajshem.
  Shpresoj tani PD te filloje te beje realisht opoziten e te merret me problemet reale qe ka populli e jo me me kauza qe ne fund i deshtojne. Nqs nuk ndryshon rruge ne zgjedhjet e ardhshme zbret poshte 30% e rrezikon realisht te kthehet ne force e trete.

 16. O Lapsi… hetimeve dhe gjykimit nuk i shmangesh dot… o injorante… ju duhet te shqetesoheni se ca do dale nga palo hetimi i palo besimit dhe palo llalles

 17. Askush nuk embron dot Saje Qorrin, sa kohe do te jene tipa si Meta,Basha,Rama,Berisha,Nano etj ai do te dredhoje si shoket e tij.Kulmi eshte kur Meta ishte i pandehur per vjedhje me defter ne dore dhe K/ministri Berisha i shkon per darke nje nate perpara se te behej gjyqi ,biles dha dhe inervista se kishte ngrene nga Moniqa ca kerpudha dhe nje vere te mrekullueshme.Ku vemi,cfare behet,Basha do gjykohej per vjedhje dhe na mori raport mjekesor,ku vemi…Saje Qorri eshte pjella e sistemit nje drogmen qe ben dhe te fortin duke kercenuar,sepse keshtu e bere normale ne Shqiperi.Aty rrini dhe hani mut sa te doni ,cdo dite qe shkon vetem rendon me shume per kedo.

 18. 7 zagare dhe dobica te kryezagarit sali ke mbi nje vit qe gjoja hetojne per tahirin dhe nuk e kane thirrur nje here,zagaret bejne ate qe i thote saliu zvarriteni sa me shume kete hetim qe une saliu dhe luli te bejme opozite,kurse skifterave te lapsi te cirren per fitoren imagjinare te saliut,ju skiftera mos e perdorni supostin mbi doze se saliu juaj nuk e perballon diarrena tuaj,plak matuf tjetri.ne fund arrestohet nipi i Gazidedes me 17 kallupa tritol gati per te vene ne jete idete destabilizuese te saliut shtylla tencioni,garazhde,makina,lokale sa me shume dhune,tencion ke eshte urdheri i saliut per falangat e tij.

 19. ato 2 gazetaret qe kishin vajt per ti bere pyetje tek opinioni sikur kishin dal nga selia e PD para se me vajt ne studio

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *