• |
ide | kryesore

Thirrjet në Bularat t’i djegim shqiptarët / Me sa vite burg i dënon Kodi Penal?

Lajme, Të fundit

Ceremonia mortore për ekstremistin Kostandinos Kacifas sot në Bularat u krye pikërisht ashtu sikundër ishte paramenduar. Një manifestim antishqiptar, me parrulla nacionaliste dhe thirrje që nxisin urrejtjen etnike mes dy vendeve. Pra, organizatorët në këtë rast nuk zhgënjyen aspak. Ajo që na habiti të gjithëve ishte zbythja ulëritëse e strukturave të shtetit shqiptar.

Në fshat nuk kishte prezencë të forcave të policisë, të paktën me uniformë, duke ‘dorëzuar’ totalisht territorin në dorë grupeve ekstremiste greke që e kthyen funeralin në një shesh për të bëritur thirrjet nacionaliste. Por më e rëndë në këtë rast është pafuqia e shtetit shqiptar për të zbatuar ligjin në këtë pjesë të territorit.

Lapsi.al sjell në vëmendje vetëm dy nene të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë. Sot në Bularat janë konsumuar dy vepra penale: “Thirrja për urrejtje nacionale” dhe “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve ndërmjet kombësive, racave dhe feve”. Askush nuk mund të mohojë se sot në Dropull s’kishte nxitje të urrejtjes, thirrje nacionaliste dhe shpalosje të simboleve për të ashtuquajturin ‘Vorio Epir’.

Deri më tani, reagimi i shtetit shqiptar për këtë ngjarje është zero. Policia u zbraps madje edhe duke u lënë terren ekstremistëve të bllokonin rrugën nacionale Gjirokastër-Kakavijë. Gjithçka ndodhte në prezencë të drejtorit të Rendit dhe Sigurisë Publike në Policinë e Shtetit, Gjovalin Leka.

©LAPSI.al 

10 Comments

 1. ku ka shtet shqiptar-ka qenef negjmije ku ka dhjer stalin.policet e lesh lleshit jan duke trafikuar kanabis e kokain.krymnat e qenefit rama e velija jan duke uzurpuar prona e shkaterruar shtepi per te ber pallatet e tyre,te tjeret japin koncesione rruget e spitalet.pritet qe edhe frat tua bejn me koncesion.
  LESHI I DHJERJES STALIN RAMA NUK THA ASNJI FJALL.LESHI LLESHI PO TJERR LESH JANATULLOSI ME RAMEN.

 2. kapitullim i plote i shtetit legen. Parulla rraciste thirrje per gja, dhe me pas bllokim te rruges nacionale.
  shteti uli breket. terroristit shpirti ne hale!

 3. Shteti shqiptar ka reaguar se ka arrestuar tre ekstremiste dhe kushedi sa do t’i ndaloje te rihyjne ne Shqiperi. E ke vete ne lajm o Lapsi. Mua s’me behet te bej patriotin “hajdut e gjobaxhi” si A. Hoxha. ne nje TV. Se pse nuk me ndez ky njeri se kush eshte i piste ne nje drejtim nuk ben dot puritanin e frymezuesin. Ata jane pakice ne Greqi qe bene ate skenar, dalloni disa radikale nga njerezit e zakonshem dhe intelektuale e njerez qe megjithese i kemi miq e na kane, nuk bashkohen me keto pacavure.

 4. Sipas ketyre dy neneve ketu duhen futur ne burg gjithe keto kurvat e greqise apo pseudogreke dhe dhithashtu edhe drejtuesit e portaleve qe lejojne ofeza nacionale,krahinore dhe fetare .Te ndodhte nje gje e tille ne amerike akoma pa mbaru shkrimin ti kishin vu byzylyqet . ketu eshte corbe derrash dhe secili shkrun si ti doje kari edhe duke futur percarje dhe asnje nuk e ve ujin ne zjarr.

 5. Te gjithe e dime qe qeveritaret tane jane te kapur nga sherbimet greke! Ke nuk ka zene amnezia e kupton me sy mbyllur lojen e rilindasve qe gjasme bejne patriotizem me budallalleqe, dhe ne çeshtjet me rendesi te larte kombetare heshtin. Marrveshjet okulte per detin dhe varrezat flasin vet. Financimi me fonde sekrete greke te politikaneve me pushtet dhe medias tashme jane fakte te pranuara nga financuesi. Ngjarja e fundit ne Bularat i vuri kapakun aneksimit te trojeve shqipetare dhe askush nuk reagon. Mosbindja civile eshte pak dhe vone, sherbimet e huaja nepermjet mafies me pushtet kontrollojn shqiperine. Anullimi i vizites se Netanjahut ne Tirane dhe takimi i tij po ne te njejten dite me boshtin ortodoks te ballkanit flet shume. Dite te zeza e presin Shqiperine e udhequr drejte coptimit nga Rilindasit e shitur e te kooruptuar deri ne palce

 6. @arvanitas Ne amerike njelloj do vepronte polici bile me shpejt dhe do ta quante terrorist. Sa shqiptare civile te paarmatosur kane vrare greket? kush ka dhene llogariper ata?

 7. JA HANGESHI KA:SHQIPTAREVE MAXHUP CIGONJA JENI:

  O CIGONJA HELENA LEGENA HAJDENI HALA MA SHUM NE XHERMANI
  LYPSA NEPER RRUGE DHE SHIT BETHEN PER PAK EURO XHERMANVE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu