• |
ide | kryesore

Varrimi i Kaçifas/ Shikoni çfarë ndodhi në jug të Shqipërisë

Kryesore, Lajme

Grekët e ardhur në Bularat për ceremoninë e varrimit të Kostandinos Kacifas po e konsiderojnë mes brohoritjesh hero 35-vjeçarin që vdiq nga plumbat e RENEA-s. Kryefjalë e brohoritjeve të tyre është edhe edhe parrula “Vorio Epiri është Greqi”.

Ka pasur edhe këngë greke nacionaliste si dhe është kënduar himni grek. Për tek shtëpia e Kacifas kanë ardhur 11 autobusë nga Greqia. Shtëpia e ekstremistit është kthyer në një vend pelegrinazhi.

Sot, Kaçifas për minoritarët dhe grekët e ardhur është hero, por vetë minoritarët e Bularatit disa orë pas ngjarjes së ndodhur 11 ditë me parë u shprehën se Konstandin Kaçifas shkaktoi panik duke qëlluar me armë në mes të fshatit.

Andi Bushati: Të dhjerë, por tolerantë përballë vorio epiriotëve

Ditët e fundit, ngjarja ka marrë një rrjedhë tjetër.

Nuk ka ende një shpjegim se çfarë e shtyu Konstandin Kaçifasin të sulmojë me armë policinë dhe të luftojë deri sa të vritej me forcat RENEA, por ky ekstremizëm i skajshëm nuk u dënua si një ngjarje kriminale, por po merr përmasat e një akti heroik, si në Greqi, ashtu edhe në zonat minoritare greke në jug të vendit.

Në 14:00 do të zhvillohet ceremonia e varrimit e Kacifas. Nga burime zyrtare të policisë thuhet se janë kthyer 8 shtetas grekë pasi ata mbanin flamuj të Vorio Epirit. Ka dyshime për persona që konsiderohen ekstremistë të Agimit të Artë, por janë lejuar që të hyjnë pasi nuk mbanin asgjë të dyshimtë me vete.

©Lapsi.al 

Êçäåßá ôïõ 35÷ñïíïõ Êùíóôáíôßíïõ Êáôóßöá óôïõò ÂïõëéáñÜôåò Áëâáíßáò ôçí ÐÝìðôç 8 Íïåìâñßïõ 2018.
(EUROKINISSI/ËÅÙÍÉÄÁÓ ÌÐÁÊÏËÁÓ)

32 Comments

 1. Diçka që pritej, por politikanët, analistë dhe mediat në Shqipëri u kthyen në zëdhënese të Greqisë për ditë me radhë duke u bërë të moderuar dhe kosmopolitë, ndaj një skenari antishqipëtar me përmasa të rënda për sigurinë kombëtare. Kjo që po ndodh sot është cënim i integritetit territorial të Shqipërisë dhe nëpërkëmbje e hapur të dinjitetit shqipëtar që prej konferencës së Londrës.

 2. Pranoni të bahen varreza të ushtarëve grek dhe në vise të tjera , pranoni se “do shkoni n’europë”

 3. Bravo lapsi jehone e 2000 veteve ne varrim per nje Mut greku qe luftoje kundra policise shqiptare,prandaj dolet dhe ke lista e mediave te paguara nga greqia,ne hollande arrestohet Bosi I heroines amar shkembi miku I ngushte I lul bashes me lidhje te forta me heroinen e Hasit,ky nuk ju duket lajm ju te lapsit

 4. qe kemi qeveri antishqiptare e dime, por edhe ata te opozites qekan kokrrat e BQ
  nje deputet nuk hapi gojen sot, le ti hapin bythen grekut se ndoshta i shijon me shume.

 5. Ne pidhin e motres e gruas tende jemi o i pa emri i -ridhjerjes-.Na iku dhe integriteti dhe sovraniteti i vendit sot se ai qe e mbulonte -sigurine kombetare prane kryeministrit psikopat -Leshi-na u be zv minister por me grada dhe kopetenca me te mbedhaja .se -Xhirafa-

 6. o bythqir po ti ku ishe ,rames duke ja lepir dhe greket ne grup duke ju qir.timonin e keni dhe pallat greke tash hani e thithni.nuk i ka faj as ari,as stalini por dhjerja e stalinit,janatullosit e vuqiq EDVINI,po leshin e rames lleshin ku e keni tek janatullosi bythen ti ktheni.nuk u ka faj saliu qe shitet byth,goj e shqipri por RIDHJERJA.

 7. rama e lleshi duke tjerrur lesh tek janatullosi.timonin e keni tepsin po ,tash e mbushet mut grek ,si do ta hani ter at.pse te reagoi opozita kur shteti lesh i lleshit te janatullos kerkon me deshir te han mut grek me tepsi ne dor.

 8. Ku eshte futur saliu sot nuk foli fare per bularatin ka lene skifterat e lapsit te hane Mut sot se eshte feste per ta,ku je futur mor nacionalist I pa ftyre dhe Bosi I hollandes tu arrestua sot,krahet e oktapodit po te priten sali,fundi si qen I ngordhur po te vjen.

 9. Turpi haet me buke ne shqiperi.Idrizi i cameve mban fjalime me livando dhe do vend ne qeveri,kurse Meta si k/hajdut na flet per arbereshet,opozita e ka hallin tek pushteti,Rama na mban fjalime kalamajsh kurse greket dhjesin dhe permjerin ne sofren tone.Mire te na e bejne.

 10. O bura trima grek qe keni shpik bythqimllikun pse nuk shkoni ne stamboll tja kerkoni turkut sic kerkoni vorio epirin politikanve tone te shitur atehere po shpetut gjalle do jeni tpakten me barre

 11. Komenti im ende i papublikuar ne Editorialin e sotem te Gazetes Tema: Mero Baze, xhaxhai im grek.
  @[Mero Baze, Botues i Gazetes Tema]
  SHKRIMET E TUA NE LIDHJE ME GREQINE NUK JANE PROFESIONISTE.
  JU NUK JENI SOT NJE FEMIJE, POR NJE ADULT QE MUND TE ANALIZONI FAKTET.
  JU NUK JENI SOT NJE HISTORIAN FEMIJERIE, POR NJE PRONARE, GAZETARE DHE ANALIST FAKTESH.
  Ti shqiptar minoren ndjeheshe pra normal prane xhaxhait tend grek qe edhe ne regjimin komunist shqiptar ishte financier i fermes se vetme te qytetit.
  Por si ndjehen miljona arvanitas vellezer te Aristidh Koles dhe çame ortodokse ne Greqi qe kane rreth 200 vjet pa asnje shkolle fillore shqipe dhe asnje te drejte identitare???
  Por si ndjehen rreth 500.000 emigrante shqiptare qe sipas statistikave greke jane ne vendin e fundit krahasuar me çdo kombesi tjeter per pune ne bordet drejtuese publike dhe private ne Greqi???
  Çeshtja e problemeve te akumuluara dhe te shumta dhe ngjarjeve aktuale Greqi-Shqiperi nuk jane thjesht nje çeshtje korrupsioni se si jane perdorur fondet e Ministrise se Jashtme te Greqise.
  Pse si mendon ti femije nostalgjik i xhaxha Dhimitrit, se mbledhjet sistematike te pakten prej 28 vjetesh te Ministrise se Jashtme te Greqise me sillogjet e paligjshme vorioepiroton dhe financimi mujor i paligjshem i homogjeneve dhe te shnderruarve ne homogjene ku shume banojne ne Shqiperi, a nuk jane shovinizem shteteror, a nuk jane irredentizem shteteror, a nuk jane financim shteteror i Greqise i te gjitha drejtimeve politike qe kane qene dhe jane ne pushtet, por qe nuk ndodh midis asnje çifti tjeter shtetesh te Europes!!!
  SHËNIM:
  NATYRISHT SHKRIMI JUAJ AKTUAL NUK KA SHKAK MUNGESEN E PJEKURISE NJEREZORE, POR SIGURISHT DIÇKA TJETER.
  PUBLIKONI KOMENTIN TIM!

 12. O komentuesi “shqiptari ndershem”! Na befasove me injorancen tende saliniane! Kush je Fahriu,Luli,Andi dora vete,Shkullaku,Elvisi i Citynews apo Zheji? Apo ari,Zigur Qarri?

 13. te kishte qene gjalle ai rahmetliu,do i kishte bere synet me hanxhar nga tre – kater here sipas modelit te flokve.

 14. Po komandanti i pergjithshem qe ben si atdhedashes e shkon e kendon moj e bukura more, si stha nje fjal per Bularatin. apo cte thot nje cop hajduti me gjith gruan (ose me sakt burrin) e vet qe ka shum mundesi te jen ne ato listat e borderove greke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu