• |
ide | kryesore

Punonjësit e Bypass-it të Fierit bllokojnë rrugën, kërkojnë pagat

Lajme, Të fundit

Mbi 600 punëtorë të 55 firmave nënkontraktore dhe furnitorë që punojnë për Bypass-in e Fierit kanë dalë sot në protestë duke bllokuar rrugën Fier-Lushnje në Mbrostar, pasi kërkojnë marrjen e pagave të prapambetura.

Punëtorët shprehen se ende nuk i kanë marrë rrogat për punët që kanë kryer në periudhën korrik 2016 deri në janar 2017.

Në datë 1 nëntor në takimin që kanë zhvilluar me ministrin Damian Gjiknuri punëtorëve iu është premtuar se në dakordesi me kryeministrin po përgatitet një VKM për të kryer pagesat.

“Ne kërkojmë qe ky premtim i ministrit të behet publik dhe të behet një marrëveshje ligjore ndërmjet shtetit dhe kompanive. Ne nuk lejojmë rifillimin e punimeve pa u shpërblyer duke krijuar barrikadë njerëzore. Për 7 muaj punime nga muaji korrik 2016 deri në janar 2017 ne jemi të papaguar” – shprehen punonjësit.

Kësaj proteste i janë bashkuar edhe fermerët që ankohen se nuk janë dëmshpërblyer.

Tenderimi fillestar për Bypass-in e Fierit ka qenë 39 milion euro, ndërkohë ri tenderimi në momentin që janë kryer mbi 60 % të punimeve është mbi 37 milion euro.

3 Comments

  1. I ka lene per ne fund te mandatit qe ti paguaj qe tu marre votat, kjo baraz me vjedhjet qe din ti beje shume mire .Prisni dhe ca, kur keni pritur, se mbase ua shton si honorare ne fushate zgjedhore, e prape jepjani voten mashtruesit, mbase ky eshte populli.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu