• |
ide | kryesore

Shpullat mbi vithe,“doggy style” dhe efekti Kim Kardashian. Të gjitha fantazmat rreth seksit anal

F1, Stil

Ditët e sotme janë perfekte për të qenë të çmendur pas vitheve: Nicki Minaj ekziston, pantallonat e jogas përdoren nga thuajse të gjitha femrat dhe gratë gjithandej botës po bëjnë ushtrime squat për tw formuar të pasmet e tyre.


Por, padyshim që fiksimi pas tyre nuk është diçka e re.  Kjo trashwgimi është thelbësore, thotë David Buss, profesor i psikologjisë në Universitetin e Teksasit, Austin.


“Jeni të tërhequr pas të pasmeve të një femre për të njëjtën arsye që jeni të tërhequr nga gjokset, ijët dhe beli i saj: për shkak se këto trajta kanë qenë tregues të pjellorisë tek paraardhësit tanë”, thotë Bluss.

Meshkujt janë të programuar prej shekujsh pwr tw kërkuar gra që mund të lindin fëmijë. Nëse një femër ka vithe të plota, kjo është shenjë e trurit primitiv se ajo me siguri është mjaftueshëm e “trashë” për të qenë shtatzënë. Dhe, nëse e pasmja e saj është e rrumbullakët dhe seksi, ajo me siguri se është e re – gjë e cila në kohërat e lashta do ta kishte bërë atë kandidate ideale për të mbajtur fëmijën.

Pwrpos trashwgimisw nga shekujt joshja nga vithet vjen edhe nga shprehja “Është tabu”, thotë Eric M. Garrison, ekspert seksi dhe autor i Mastering Multiple Position Sex. “ne eksitohemio sepse nuk lejohemi të shkojmë aty. Dhe kur është fjala për seks, ka diçka të ndyrë rreth seksit nga prapa”

Edhe gjeografia dhe kultura mund të ndikojnë në atë se sa të dhënë jeni pas të pasmeve. P.sh.: 59 për qind e meshkujve argjentinas i preferojnë të pasmet më shumë sesa gjokset, sipas një studimi nga Universiteti i Buenos Aires. Por, britanikët nuk i kushtojnë aq shumë vëmendje vitheve, tregon studimi nga Universiteti College London.

Megjithatë, pavarësisht se ku jetoni, të pasmet janë duke u zmadhuar.

“Kultura pop po i feston të pasmet më shumë se asnjëherë më parë”, thotë Ava Cadell, doktoreshë e seksualitetit njerëzor dhe autore e NeuroLovelogy.

Me shfaqjen e zakonshme të personave të famshëm me të pasme të mëdha si Jennifer Lopez dhe Kim Kardashian, gratë dëshirojnë ta zmadhojnë të pasmen e tyre për të marrë vëmendje.

Falë këtij trendi, pozicioni i seksit “doggy style” dhe rrahja me shuplakë nga prapa, janë bërë më të famshëm se asnjëherë më parë, thotë Cadell duke shtuar se edhe seksi anal është duke u bërë më i zakonshëm.


1 Comment

  1. O Bushat, o bysqim. Po ka dhe femije qe e lexojne ket mer shkerdhate…. Po ta lexonte goca jote dhe te pyeste “Babi, ca eshte doggystyle?” si do i pergjigjeshe?? Se kshu ne TV kur del komenton ben si i virgjer por per ca klikime e shet dhe bythen. E kthen ne pacavurre plot vulgaritet ket mut website qe ke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.