• |
ide | kryesore

“S’jemi shpellarë, po qytetarë”, përshkallëzohet protesta në Tiranë (FOTO)

Kryesore, Lajme

Banorët e zonës së njohur si ‘Astiri’ në Tiranë vijojnë protestën e tyre prej 11 ditësh. Ata kundërshtojnë shembjen e shtëpive, për shkak të projektit të Unazës së Re. Ditë pas dite protesta është përshkallëzuar. Krahas bllokimit të rrugës, banorët u kanë vënë flakën edhe gomave të makinave, si dhe kanë hedhur vazhdimisht kapsolla.


Me pankarta dhe thirrje kundër qeverisë, ata kërkojnë që të kompensohen për banesat e tyre, të cilat i kanë në proces legalizimi. Gjatë protestës nuk kanë munguar edhe thirrjet “nuk jemi shpellarë, jemi qytetarë”, duke iu referuar kështu deklaratës së bërë nga kryebashkiaku Erion Veliaj.


Ky i fundit u mundua sot të shfajësohej, duke thënë se etiketimin ‘shpellarë’ nuk e kishte për banorët që protestojnë, por për deputetët e PD-së që sipas tij po përdorin politikisht protestën. Në mbështetje të banorëve sot pasdite kishte dalë në shesh edhe kreu i opozitës, Lulzim Basha, sipas së cilit projekti i Unazës së Re ka 3 shkelje ligjore. Shihni më poshtë fotot e siguruara nga LSA.

©LAPSI.al 

11 Comments

  1. Tym dynjaja,rrugacet erdhen dhe zune vend ku i deshi bytha,pa pyetur per pronare dhe shtet.Legalizimi eshte qe shteti e pranon vjedhjen dhe shkeljen e ligjit,prandaj keta rrugace sebashku me Bashen(qe kushedi se cfare i premton qe sa te vije une ne fuqi do tjua a jap tapite ne dore,prandaj o burra shkaterroni gjithcaka) qe ndan dhe para te thata.Ta shkaterroni shtetin ,ashtu aferim se ligjin e nderrojme si te na doje bytha.Edhe Mitati duhej .

  2. Edhe zaptues toke edhe qytetar sikur nuk rrine bashke ne fakt… Sa për termin shpellar, me shume e meritojne keta komentuesit berishjane…ama me nje përjashtim, me te mirin e me te zgjuarin e te gjithe popullit opozitar, me intelektualin e PD, Ari dora vete… Përshëndetje plako! Ti je me i zgjuar se shkurdhaku e And bythati bashke.

  3. Po Mitatin c’paten aman,ai s’ka qene pronar tek unaza por tek….ku i dihen pronat ketyre,ne shqiperi te gjithe jane pronar.Avanti popolo.

  4. O b…..,th lepirsat e droges sa e keni diten e punes kur shruani per lali plehun e edi drogen po ata njerez ne proteste jane njerzit me te mire ku nderin dhe familjen e kane te shenjte o mdyresira ikni o dele te bindura i keni ditet te numuruara e keni trashur zullumin shume e ka ardhur momenti qe zoti te vere drejtesi.

  5. Nuk besoj se jane shpellare se bene shtepi ne toke te huaj apo pa leje! Shqiptaret akoma e vuajne mangesite ne te ngrene,veshje,pra ne mireqenije! Jane shpellare sepse pranojne Salen dhe Lulin qe t’i mbrojne?! Sepse Andi mercenar i Saliut dhe ARI komentues i regullt i tij jane shembulli me i mire per shpellen qe ka krijuar sali-like ne Shqiperi!

  6. Mos bini pre e ndyresirave pseudote majta qe quajne “shpellare” ata pak shqiptare qe kane siguurar emrin “Shqiperi” ketij vendi sepse per 5 shekuj gjthcka shqipare eshte ruajtur ne male bashke me shtetin e Zef Valentinit, te drejten zakonore. Duan te na farojne krejt keta plehra spiune qe na quajne mua e ju “shpellare” . Shqiperia nuk duhet te humbi me asnje shqipatere te vertete duke u percare mes vedit me parulla antishqiptare si “shpellare” Vetem injoranca e Veliajt pa shkolle dhe e kryeministrit pa asnje vlere humane mund ti beje jehone kesaj ndyresie antishqiptare. Te majtet jane ne fushe e ne male, ashtu si te djathtet.

  7. PSE DUHET TE PAGUAJE POPULLI PER ATA QE ZAPTOJNE TOKA E NDERTOJNE PA LEJE …..????KU ESHTE PARE KJO POPULLI DELE RRi e shikone hajdutet shpellare qe perfitojne ne cdo qeveri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu