• |
ide | kryesore

Le monde/ Makron turpëroi Vuçiçin dhe nderoi Thaçin

Arkiva, Kryesore

Gazeta franceze e referencës Le Monde i ka kushtuar një shkrim incidentit të ndodhur në tribunën e personaliteteve me rastin e 11 nëntorit, përkujtimit të përfundimit të luftës së parë botërore. Jo pak njohësve të kulisave diplomatike u ra në sy fakti se presidenti i Serbisë ishte deklasuar në një tribunë të Rangut të dytë, kurse homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi renditej përkrah Putinit, Merkelit dhe Trampit. “Turpërimi dukej edhe më i madh po të mendohet se Serbia nuk e njeh Kosovën”-komenton gazeta.


Diplomatët francezë janë justifikuar se ky ishte një gabim protokolli dhe këtë qëndrim ka mbajtur edhe ambasada franceze në Beograd shkruan e përditshmja që kujton se sipas historianëve Serbia është një nga vendet që ka pësuar më shumë humbje gjatë luftës së madhe dhe një e treta e ushtrisë së saj u shfaros gjatë këtij konflikti.

Por sipas gazetës, serbët mendojnë se shfajësimi francez është i pabesueshëm dhe në këtë “lojë vendesh” asgjë nuk ka qenë e rastësishme. Gazeta boton citimi të presidentit Vuçiç që thoshtë se aty në tribunën ku e kishin vendosur ai nuk i besonte syve për atë që shikonte, duke ulur shikimin përdhe dheduke kujtuar sakrificat e serbëve gjaë luftës.

Gazeta citon gjithashtu edhe spekullimet që vazhdojnë në Beograd se përse mund të ketë ndodhur ky deklasim i Vuçiçit në raport me thaçin dhe e mbyll shkrimin e saj me një premtim të presidentit Serb: “Kur Makron të vijë në fillim të dhjetorit në Serbi, unë do të ftoj me mijra vetë që ta përshëndesin, që ai të kuptojë se ç’është mikpritja serbe dhe si e shohim ne miqësinë e vërtetë”.

Përshtati Lapsi.al

2 Comments

  1. Po kush e nisi luften a e di Vucic….!!??
    Po si shpetoi pjesa e mbetur e ushtrise serbe se bashku me mbretin e tyre, a e di ai…!!??
    E shpetoi terreni pa rruge i Shqiperise qe ja beri te pamundur makinerise se luftes gjermane dhe bullgare qe ti ndiqnin neper territorin shqiptar dhe ti shfarosnin fare.
    Ketej pastaj i priten mire Markagjonet e Mirdites dhe Esat Toptani i Durresit. Te vetmit qe u rane ishin forcat e Elez Isufit ne Diber.
    Dhe te mendosh qe vetem pak muaj me pare serbet kishin bere masakra mbi shqiptaret…dhe prape ne i lame te shpetonin… kur e patem ne dore ti kishim zhdukur fare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu