• |
ide | kryesore

Trazira në Athinë, 19 të arrestuar pas protestave të dhunshme

Lajme, Të fundit

Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës, pasi policia arrestoi 19 persona gjatë episodeve të rënda të dhunës, që zgjatën 6 orë në qendër të Athinës.

Përplasjet filluan menjëherë pas demostratës paqësore për 45-vjetorin e kryengritjes studentore të Politeknikumit kundër diktaturës greke të Juntas (Hunta).

Luftë me molotov, lëndë kimike e sulme me gurrë e armë të ftohta në zonën e Politeknikumit dhe Eksarhia në qendër të Athinës mes policisë greke dhe antiqeveritarëve e grupeve të tjera ekstremiste. Nga të dy palët kishte të plagosur lehtë, madje janë kërcënuar edhe gazetarët.

Episode dje pasdite dhe në vijim gjatë natës ka patur edhe në Selanik, në Iraklio Kretë si dhe në qytete të tjera të vendit, më të kufizuara

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu