• |

Video / Fitore krenarie e Shqipërisë: Në mbrëmjen kur pritej Bale, vendosi Balaj

Kryesore, Sport

Një fitore për trajnerin e lajmëroi Mërgim Mavraj në konferencën për shtyp para ndeshjes dhe në “Elbasan Arena” Shqipëria luftoi për një fitore 1-0 në miqësoren me Uellsin. Me shumë mungesa, por po me aq dëshirë për të dhënë mesazhin e kthesës, pas disfatës me Skocinë dhe dështimit në Ligën e Kombeve.

Shqipëria ndoshta nuk bëri lojën e shkëlqyer, por bëri lojën e ndryshuar, duke hequr dorë nga aventura dhe duke iu kthyer kujdesit. Një fitore krenarie, një fitore që i jep frymëmarrje gjithë ambjentit, e më shumë se të gjithë teknikut Christian Panucci.

Ndoshta pa Gareth Bale Uellsi nuk është aq i frikshëm, e pa Ramsey edhe më shumë. Por edhe kur dy yjet ishullorë shkelën fushën e Elbasanit asgjë nuk ndryshoi. Në vend të sulmuesit të Real Madrid, Bale, ndeshjen e vendosi Balaj.

Një penallti, e fituar nga Xhaka dhe e realizuar nga Balaj në minutën e 58′ Panucci mori përgjigjen se grupi është me të. Tifozët munguan, një pjesë e mirë e tyre, por ata në stadium mbështeten kombëtaren dhe në fund pushtuan fushën, duke treguar sa fort i kishte munguar suksesi.

Liga e Kombeve është e arkivuar, por kjo fitore mund të jetë shenja se do të përjetojmë një fushatë eleminatore krejt ndryshe e është ajo që shpresojmë të gjithë.