• |
ide | kryesore

Krahasimi i çmimeve te Unaza e re/ Rama kapet me duar brenda thesit 40 milionësh

Arkiva, Kryesore

Betjeja e banorëve që po zhvillohet tek unaza e Re ka nxjerrë në pah edhe dyshimet për një grabitje gjigande  ku 2.2 KM rrugë kanë shkuar me një çmim 40 milionë euro. Përpos mbrojtjes së atyre që do tu shemben shtëpitë opozita ka ngritur me të madhe edhe kostot marramendese të një gare që u zhvullua me tender fiktiv (në të tre lotet u paraqit vetëm një konkurent i vetëm i cili dorëzoi ofertën zero lekë) dhe ku fitues u shpallën klientët e paracaktuar të qeverisë.

Por denoncimeve dhe krahasimeve që bën opozita Rama i është përgjigjur deri më tani si një klloun, ose duke hapur debat për “Shqiponjën” e shembur, herë duke ironizuar dialektin geg dhe herë duke vënë në lojë pantallonat terital të opozitarëve.


Protesta e unazës/ Si doli në pah një vjedhje gjigande

Në fakt debati duhet të bëhej me shifra dhe fakte.

Në një konferencë shtypi nga LSI, kreu i grupit parlamentar, Petrit Vasili bëri disa llogari konkrete. Ai i ftoi qytetarët të kuptonin vetë.

Nëse tek Unaza e re (40 milionë euro për 2.2 KM) tarifa del rreth 19 milionë euro për kilometër anembanë shqipërisë dhe sidomos në tenderat me garë reale të zhvilluara nga BE kosto ka qenë shumë më e ulët.

Në aksin Fier-Vlorë, një rrugë 24 km tërësisht e re me 4 korsi,  financimi ka qenë 50 milionë euro. Pra afërsisht 2 milionë euro për KM

Në Bypass-in që lidh Rrogozhinën me rrugën për të shkuar drejt Elbasanit janë shpenzuar 5,7 milionë euro për 4,3 km rrugë, me dy korsi, me gjerësi totale 10,5, me rreth rrotullime, me ura. Pra as 1,5 milionë euro

Aksi Levan-Tepelenë, një aks i cili lidh portën e daljes së jugut. Mesatarja për kilometër, në një zonë shkëmbore shumë të rëndë, me vepra dhe ura, që të gjithë e kanë parë se çfarë terreni, mesatarja 1,7 milionë.

Këtyre pretendimeve është munduar ti japë njëlloj përgjigje jo bindëse kreu i ARRSH-së, Afrim Qëndro. Sipas tij, analogjia që bëhet me rrugët e tjera nuk qëndron. “Nuk kemi 2.3 kilometra rrugë, por 2.3 kilometra autostradë e mbyllur dhe 4.6 kilometra rrugë dytësore, ka dy mbikalime dhe dy nënkalime të tjera”, tha Qëndro. Ai këmbënguli se vetëm mbikalimi që do të ndërtohet te sheshi “Shqiponja” dhe që do të jetë më i madhi në Tiranë, do të kushtojë 1.5 milionë euro.

Manipulimet Rama- Veliaj për fshehjen e tenderimit 40 milionësh

Andi Bushati: Salillari, Ramallari dhe tre milonë rrota …ari

Po prapë a mjaftojë këto argumenta kur sipas llogarive që bën opozita në shifrën prej 40 milionë eurosh të dhuruar pa garë për tre kompani, po zhvatet gati 1/3 e kësaj shume. Këto dyshime bëhen edhe më të mëdha nëse sheh mënyrën si përgjigjet Edi Rama. Në vend të bëjë transparencë për publikun, në vend që të tregojë se si është shkuar drejt këtyre kostove marramendëse ai vazhdon dhe bën estradë. Më mirë se gjithçka këtë e tregon postimi i tij i fundit: “Dikush duhet t’u shpjegojë ingjinjerave të PD-së dhe LSI-së plot me kadrinj se kilometrat e rrugëve nuk janë si metrat e teritalit që blinin në MAPO dikur për pantallonat e tyre! Vlerat për km variojnë sipas përmbajtjes së projektit e  çmimet dalin denbabaden nga një manual standard”, ka shkruar sot kryeministri.

Dhe nga përgjigjja është e lehtë të kuptohet se cili ka të drejtë.

©Lapsi.al

17 Comments

 1. Skizofreni Edvin Rama pretendon,se çmimet dalin nga nje manual standart,dhe me kete kerkon te justifikoje
  vjedhjen.Por, meqe çmimet dilkan nga nje manual standart,perse atehere akuzoni opoziten per abuzim te
  fondeve publike ne ndertimine rrugeve,kur çmimi ishte disa here me i vogel se i qeverise se”rilindjes”?!Ju mashtroni,prandaj thoni qe çdo shpifje ne gjyq!Edvin Rama nuk ka qene kurre socialist,ose me sakte,Rama
  vetem socialist nuk ka qene.Edvin Rama eshte kryetari i nje qeverie mafioze te ashtuquajtur”rilindje”.Perderisa
  Rama bashke demogogun tjeter Erion Makiaveli betonizuan(vodhen) edhe pronat e fundit publike ne Tirane,nuk
  mund te flitet me per nje socialist,por vetem per nje mashtrues ordiner,qe bertet lart e poshte per pronen e perbashket publike,por duhet vetem ai ti vjedhi!!!Ishte pikerisht Edvin Rama ai qe filloi masakrimin e urbanistikes
  se Tiranes,ai qe dha leje ndertimi sheshet publike te ish blloqeve te pallateve te kohes se diktatures,duke e kthyer Tiranen ne nje geto.Nese nuk do te ishte sakrifikuar Kopshti botanik per Unazen e re,do te duhej te behej nje masaker e tille si tek Astiri,sepse lejet e ndertimit te Edvin mafiozit kishin bllokuar gjithshka.Ruajtja e prones publike eshte me e mundeshmjaper qeverine,sepse ka kosto shume te ulet.Kur nuk mbrohet prona publike qe eshte minimalja,si mund te flasesh per mireqenie,qe eshte nje rruge teper e gjate per çdo popull dhe Qeveri ne Bote?Sa per ideologji te qarte politike,as qe mundte behet fjale,jo sot,por qe nga momenti i formimit te Shtetit shqiptare.Aty ishin te denuarit e ndergjegjes,por askush nukpati kurajo te fliste,por u kujtuan vetem atehere kur varferia kapi per fyti gati çdo familje shqiptare.Edi Rama e nisi karrieren sebashku me Spartak Ngjelen,qe te themelonte Partine Myslimano-Kristiane,por nuk ja doli as ta regjistronte!Rama ne fillim të viteve 90-te,sipas urdhereses se Ramiz Alise,shante regjimin diktatorial per te fituar reputacion ne popull dhe tek te persekutuarit politik,me thirrjet gjoja per varjen e komunisteve.Perpjekjet e tij per tu inflirtruar ne PD,dolen pa sukses.Ishte
  ndihma e Fatos Nanos,qe Rames ti hapej dera ne politike.Edvin Rama eshte mafioz,prandaj edhe Shteti shqiptare funksionon si nje organizate mafioze.Largimi i tij eshte emergjent,ndryshe institucionet shtetrore nuk do marrin kurre veten,aq shume jan goditur nga ky skizofren.

  1. Ndiqni “fjalimin” e të çmendurit të Ballkanit, gjatoshit kryeministër në Kuvend, kur i gjithë kuvendi është rrethuar nga demostruesit që i kërkojnë që të mos nxjerrë në rrugë buzë dimrit qindra familje banorë të kryeqytetit.
   Në emër të “tironasve” medemek autoktone që nuk janë më shumë se nja 30 mijë banorë, midis gati një milion banorëve që ka sot kryeqyteti, ju bën thirrje edhe indianëve të Amerikeës që të zbojnë nga SHBA qindra milionë shtetas me origjinë nga të gjitha kontinentet.
   Më e bukura është se këto thirrje prej një të çmenduri, pashë që të duartrokiteshin nga deputetët socialistë 100% me origjinë jashtë Tironës.

 2. Imagjinojeni popull se ke kemi ne qeveri nje krye kurv qe i duket vetja se eshte me i menquri i Evropes por ky super legen, super hajdut,super frikacak, super flliqesir, super mashtrues, ky lloj monstre vetem karriken mos ja levizni se edhe bythen e vet e gjith farefisit e jep veq te jet kryeminister.

  1. O idiot rilindas, sa cigare hashash të paguajnë për një sharje. Shtoi nja dy llafe o injorant, jep edhe ndonjë argument të ta risin pak sasinë e cigareve, se përndryshe po vazhdove prapë kështu mut do të hash.

  2. Ne fakt,vepra arti bën Edvin Rama,por ne versionin e bojaxhiut me huqet e drogaxhiut.
   Ne France Ramen nuk e pranuan as si Mesues vizatimi ne shkollat e ciklit te ulet,dhe u kthye nga emigracioni si shqiptari i vetem pa asnje qindarke ne xhep.Hitleri eshte shembulli ideal,se si nje demagog mund te vije ne pushttet vetem ne saje te oratorise.Mashtrimet kur thuhen me guxim,
   mund te mbajne ne pushttet edhe 50 vjet.Zhgarravinat e Rames jan shume larg pikturave te Hitlerit.Ne Bienalen e Venecias,zhgarravinat e Edvin Rames do te vleresoheshin nga gazetarja
   Alexxa Gotthardt dhe kolegu i saj Scott Indrisek ,me eksperimentet e nje adoleshenti te droguar kolegjesh.

 3. Skifteret me shkolle vitrine bashke me vasilin si ekspert rrugesh po mundohen te bejne llogarite por nuk I dalin si I duan,por shpellaret bashke me skifteret ne pidh te semes te shkojne per ato qe I kane bere qytetit more vesh ziguri I pd dhe I saliut fjalime si antaret e byrose I ben mire more kopuk

 4. Respekt o i paemer kjo qeveri eshte qeveri kurvash dihet po duhet te ngrihemi te zhdukim kete qeveri tradhetare qe ka mision shpopullimin e Vendit popull mbushni sheshin perserisni vitin 91 te permbysim kete bande qe ka rrembyer pudhtetin sot sepse neser do te jete vone.
  .

 5. Respekt o i paemer kjo qeveri eshte qeveri kurvash dihet po duhet te ngrihemi te zhdukim kete qeveri tradhetare qe ka mision shpopullimin e Vendit popull mbushni sheshin perserisni vitin 91 te permbysim kete bande qe ka rrembyer pudhtetin sot sepse neser do te jete vone.
  .

 6. O kuqale,,, po na thoni nje here te vetme per keq qeverisjen e bemat e kesaj qeverie, sepse me sa ka bere poshtersira ky pushtet, ne nje vend demokratik serioz, keta sot do ishin te tere te denuar, e qe te mos kthehen kurre, por tek ne kane gjetur shesh, e bejne pershesh, sepse menyrat e drejtimit te shtetit monist, kane akoma njolla ne ndergjegjen e njerezve, e andaj rrine urte. Nese vazhdon keshtu ky popull me durimin e mbajtjen e tere kesaj shtypie psikologjike dhe ekonomike, fundi do jete edhe me i zi se ky qe jemi, andaj ndihuni oppoull, pavaresisht, e nesermja do jete shume here me mire se e sotemja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu