• |
ide | kryesore

Izrael, kërkohet dënimi i Netanyahu dhe bashkëshortes së tij për korrupsion

Planet

Policia izraelite njoftoi të dielën se ka rekomanduar dënimin e kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe të bashkëshortes së tij Sara për vjedhje dhe korrupsion, ky është rekomandimi i tretë i këtij lloji kundër në një vit kundër shefit të qeverisë.

Prokurori i përgjithshëm tashmë duhet të vendosë nëse do të dënojë ose jo çiftin Netanyahu, i dyshuar se ka marrë një mbulim të favorshëm nga ana e faqes së informacionit “Walla” duke dhënë në shpërblim favore qeveritare që arrijnë në miliona dollarë për “Bezeq”, grupi kryesor i telekomunikimit në Izrael dhe pronar i “Walla”.

Benjamin Netanyahu ka kundërshtuar sot menjëherë përfundimet e policisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu