• |
ide | kryesore

Rama paralajmëron portalet: Gjobë të majme për ata që shpifin

Lajme, Të fundit

Në një konferencë të quajtur “News Agencies vs Fake News”, kryeministri Edi Rama ka zbuluar detajet e para nga ajo që deri tani quhet “paketa antishpifje”. Shefi i qeverisë thotë se do të luftohe “lajmet e rreme” përmes përmirësimit të legjislacionit duke përdorur edhe mjetet e dënimit të shpifësve përmes gjobës.

“Lajmet e rreme dhe shpifjet kishin një ndjekje më të madhe dhe ishin disafish më të përhapura me kontributin e ndjekësve se sa lajmet e vërteta. Natyra tërheqjes së shpifjes, sponsorizimi i lajmeve nga faktorë nga më të ndryshmet. Edhe ne e kemi përjetuar pjesën e kësaj histori të hidhur. Shqipëria e dalë nga vite të tëra izolimi, ka qenë një vend goxha pjellor për sa i takon shpifjeve dhe lajmeve të rreme” – tha Rama.


Sipas tij, ka platforma që nuk dihet se nga kush financohen dhe për çfarë qëllimi marrin këto para.

“Qëllimi nuk është që ne duhet të shkojmë deri tek vendet e BE-së, ku shpifja është pjesë e Kodit penal apo edhe dënohet me burg. Media online është jashtë legjislacionit. Në 6 vitet e fundit janë hapur më shumë se 600 portale me parashtesën .al. Nuk dihet se kush i financon dhe cilat janë edhe qëllimet e hapjes së tyre.

Ne do të vendosim rregulla, që duke bërë disa ndërhyrja që nuk do të jetë me prekje të Kodit Penal apo civil, por një përditësim të legjislacionit ekzistues. Do të ngremë një institucion të veçantë që do tu përgjigjet ankesave për shqipfjen duke lehtësuar kështu edhe një mundin për të shkuard deri në gjykatë. Do të rrisim gjobat për lajmet e rreme. Të garantojmë të drejtat e autorit. Do ndëshkojmë edhe përhapësin e shpifjeve, cilido që e merr dhe e replikon është po aq përgjegjës sa media e fillimit”, – shtoi kryeministri.

11 Comments

 1. Boll na cave trapin o pallosh me faqe on line, shiko transparencen picke al qe nuk la sukses pa permendur dhe e vetmja gje qe nuk u tha ishte kanabizimi i vendit. Po ky nuk eshte fake news i orkestruar nga ju????

 2. « Kështu fillon fashizmi. Ai s’e thotë kurrë emrin e vet, ai zvarriset, qëndron pezull në ajër, kur tregon majën e hundës, ne themi : Ai është ? A thua ? Të mos ekzagjerojmë dhe aq ! Dhe papritur një ditë e hamë turinjve dhe është shumë vonë për ta përzënë »

 3. kY E KA ZENE RRADHEN I PARI PER TU DENUAR PER LAJME, PREMTIME TE RREJSHME, POR KA FATKEQESI SE MESA DUKET I ESHTE THYER PASQYRA, KESHTU QE I BIE BARRA TE NDERSHERMEVE QE TA IZOLOJNE NJE TE CMENDUR.

 4. Mos, mos Edi Rama!Mos e bej kete krim!
  Po vure kete ligj ku do ushqehen Hienat, Cakejte, Gjarperinjte dhe gjithe kafshet e xhungles.
  Cfare lajmi te bejme per ari-n, Stalinin (Ermonelen apo pa strehe), XIXA-n dhe gjithe tufen e Neandertal Men te shpellave dhe palafiteve te shqiperise!
  Mos Edi mos,edhe ata duan te jetojne.

 5. Njeri me frikacak nuk me kane zene syte. Ty me shpifje ta dhame voten. Saliu nuk eshte me i keq se ty, per kete ta ndash mendjen. Une ja jap voten kujtdo qe premton se do te coje pas hekurave. Vetem kete premtim dua

 6. -O-ipa emri i ridhjerjes,kudo ku te jesh ,motren ,gruan ,mamin ku ti kesh,kete radhe po te le me kaq mire,sepse ti je nje fis qire,,ty do qire nena ne -gop-me kucke ,macke ,soj ,e sorollop.

 7. Qija robt ketyre skifterave qe kane 10 vjet qe shpifin per cilindo dhe kudo,por ne fillim meru me kryeshpifsin dhe burimin kryesor te shpifjes korbin sali,pastaj meru me Sorrat e portaleve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu