• |
ide | kryesore

FOTO/ Flamuri shqiptar që shkoi në Hënë në vitin 1971

Dossier

Në vitin 1971, në Hënë u nis “Apollo 15” dhe në bordin e kësaj anije kozmike u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të kapur me litar. Asokohe, teknik i lartë i NASA-s ishte William Kokalari, apo Vilson Kokalari. Ai ishte një shqiptar me origjinë nga Gjirokastra që vendosi në vargun e flamujve dhe atë kuqezi me shqiponjën dykrenare.

Pas përfundimit të misionit, flamujt dolën në një ankand të madh dhe ai shqiptar, atë kohë me yllin e verdhë, ka një shkrim të astronautit dhe firmën e tij. Ai shoqërohet dhe me një certifikatë origjinaliteti, ndërsa sot është në duart e sigurta të koleksionistëve. /TCH/

3 Comments

  1. edhe alienet e dine qe jemi komb komunist
    e ta lumsha
    ne fakt gjithe komunistet shqiptare aliene jane, vetem shifini si sgerdhihen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu