• |
ide | kryesore

Protestuesit refuzojnë Nikollën: Nuk tërhiqemi, duam arsim publik falas

Arkiva, Të fundit

Protestat e studentëve po japin dhe frytet e para. Ministrja Nikolla ka pranuar katër kushtet e vendosura prej studentëve.  Tashmë studentët, të pakënaqur vetëm me plotësimin e këtyre katër pikave, vazhdojnë protestën duke kërkuar: Arsim falas. Ata nuk i besojnë ministres, por kërkojnë që pranimi i pikave të tyre të jetë i dokumentuar.

Të mbledhur anembanë vendit, të rinjtë vazhdojnë të shtojnë kërkesat, për një arsim cilësor, pa pagesë, me kushte të përshtatshme për ta.

Katër kërkesat e studentëve të pranuara prej Ministres Nikolla:

 1. Shfuqizimi i VKM nr 288 pika numër 4 e cila citon si më poshtë: Studenti, i cilësuar në bazë të rregullores së institucionit të arsimit të lartë publik si përsëritës në një lëndë apo në shumë lëndë dhe vijon studimet në vitin pasardhës, i nënshtrohet tarifës së shkollimit për kredit për detyrimet apo lëndët përsëritëse, si dhe tarifës vjetore të shkollimit të vitit akademik në të cilin vazhdon studimet.
 1. Mbështetur në nenin 99 mbi Keshillet studentore, Ligji i Arsimit të lartë pika 2 kërkojmë që Bordi i Administrimit të IAL-ve të ketë numër të barabartë votash si nga Ministria e Arsimit dhe Sportit dhe IAL-te, dhe të shtohet një përfaqësues në këtë bord nga studentët.
 2. Përmiresimi i kushteve të konvikteve.
 3. Përgjysmimi i tarifës së studimit mbështetur në nenin 99 pika 5 (Ligji I arsimit të Lartë)

18 Comments

 1. Po ne te tjeret qe kemi paguar kto tarifa nje me nje?Te kerkojm demshperblim athere!
  Mqs kta e duan shkollen qyl esht e drejt te kursejm dhe ne te tjeret qe jemi dipllomuar vjet e parvjet

   1. Ore kar… Ne asnje vend te botes nuk ka Arsim Falas. Mblidhni mendjen ! Nga do dalin ato shpenzime ?
    Edhe po te vije PD ne pushtet nuk ka mundesi te behet arsimi falas.

    Keta studentat me mire te kerkojne rrezimin e Rames se Arsim Falas. JEMI NE KAPITALIZEM O NJEREZ.

  1. Ti qe ke paguar tarifat deri me nje shko kafshoji karin Edi Rames qe ti rimbursoje. Studenteve i lumte i kerkuan te drejtat e tyre dhe ja arriten kurse ti shkerdhate e rilindjes ik haji topin e mutit ben ahmutit

 2. Komentuesit po mir po ne? Bej kujdes me komentet te natyres provokative, merre ne konsiderat kete mos e nenvlerso degjove o krijese e neveritshme se do te qihet rraca, nqs deshiron e kemi edhe personale.

 3. per sklleverit qe rrine e postojne pa piken e dinjitetit e pa piken e turpit, ikni e kepusni qafen se doni apo sdoni ju meinteresat tuaja ketij kryeministri po i vjen fundi

 4. ne ter boten studentet jane te varfer dhe punojne qe te kene mundesi te paguajne shkollimin. vetem ne shqiptaret i duam ter gjerat qyl. race e nemur

 5. Sot me shume se kurre, duhet te tregojme qe ekzistojme. Duhet te qendrojme qe te zhdukim kete palaco kryeminister, kete race te poshter qeverisjeje, qe vetem vjedh e grabit, dhe nuk mbron interesat e vendit dhe te qytetareve.
  Te gjithe duhet te rrijme ne shesh derisa, ky kryeminister i papergjegjshem, arrogant te zbythet.
  I bej thirrje , njerezve te spikatur te shoqerise civile, lubonja bushati profesore te nderuar doktore, intelektuale te tjere te marrin ne dore administrimin dhe menaxhimin e levizjes.
  Duhet qe kjo levizje te zbyth Ramen , Lulin Moniken se jane fatkeqesia e ketij vendi.
  Te dale nje kaste e re, te ndizet nje drite shprese per kete vend.
  Sot eshte dita.

 6. Per disa komentues. Qeveria mbledh tsksat e popullit.Nje qeveri e pergjegjeshme i ngjan nje nikoqireje te mire shtepie.Ne fillim dhe me prioritet buxheton familjet ne nevoje,pastaj arsimin ,shendetsine,kulturen . . . Dhe ne fund ben fasadat dhe buzekuqet.Por nga lukunia per te vjedhur cdo gje e per te blere cdo vote me leket e po ketij populli keta nuk ndalen.U investuan,vodhen dhe u shperblyen (me leket e popullit per vjedhjen e votave ) leket per rilindjen e qyteteve nderkohe qe familje te varfra u lane pa buke,studentet jetojne ne kushtet e viteve 90 me carcafe e batanije te shpena nga shtepia.Si ka mundesi qe kjo fycka e salces s’ka thene gjysem fjale deri tani,si ri ne ate zyre akoma?.Na thote sot se duhej ky komunikim i studenteve qe te rregullonte e shkundte administraten.Sa idjote,e peshtire.

 7. 5 vjet student ne bolonja kam punuar qe librat e ca pare ti nxirrja vete e mos ti bija ne qafe familjes. Cudi me studentet shqiptare qe se njohin punen dhe duan vetem dhurata nga shteti. Po punoni nga njecike o bythece mesoni nga evropianet.

  1. Paske qenë shumë idiot o “Student Bolpnje”, përderisa nuk të paskan ndryshuar 5 vite studime ……. në selitë e rilindjes.

 8. Une them ti heqin fare provimet, ti heqin notat dhe studenteve madje ti japin para qe po marrin pjese ne studime.
  Ja keshtu kenaqet raca shqiptare, dembela stambolli.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu