• |
ide | kryesore

Qeveria zbythet nga presioni/ Studentët: Do vazhdojmë protestën

Arkiva, Kryesore

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla deklaroi se pranoi 4 pikat që kanë ngritur studentët në protestë prej dy ditësh. Duke folur në një mbledhje me dekanët ajo ka tha para mediave se qeveria shfuqizon që sot VKM për nenin 4 mbi provimet e mbartura. “Studentët kanë të drejtë për 4 pikat. Nuk do të ketë kosto shtesë për studentët përsëritës”, u shpreh Nikolla.


Për sa i përket kërkesës së katërt, të radhitur në letrën e studentëve që iu dërgua sot Nikollës, pra për përgjysmimin e tarifës së studimit, ministrja deklaroi se do të nxitet debat mes studentëve dhe pedagogëve, por nuk është qeveria ajo që ul ose ngre tarifat e studimit.


“Është edhe një kërkesë tjetër. Qeveria nuk bën as ulje e as ngritje të tarifave të studimit. Janë universitetet që i përcaktojnë, ndaj jeni të lutur por patjetër dhe të monitoruar nga MAS që ju të shteroni me studenëtëve dhe pedagogët një debat që sa mundësi ka të realizohet. Sot buxheti i shtetit mundëson mbi 75 të kostos reale të studimit. Në UT mbulon mbi 85% të kostos. Është një debat që do i shkojmë në fund, faleminderit studentëve që shërbyen si nxitës”, deklaroi Nikolla në konferencë për shtyp.

Por menjëherë pas kësaj zbythjeje të qeverisë, tre orë para ultimatumit që kishin vënë studentët, këta të fundit nuk kanë pranuar të ndërpresin protestën. Ata kanë thënë se do të vazhdojnë manifestimin duke deklaruar se kërkojnë arsim falas.

Ne nuk besojmë deri sa ta shohim të zyrtarizuar vendimin“, thanë disa nga studentët. Të tjerët pretendojnë se kërkesat nuk janë plotësuar krejtësisht, sepse premtimi i Nikollës nuk parashikon edhe një nga kërkesat e tyre kryesore, atë të përgjysmimit të tarifave. Pikërisht për këto, studentët kanë filluar të brohorasin: “Nikolla, dil në bulevard”

©Lapsi.al

 

34 Comments

 1. Ne kemi Numrin.

  Kjo eshte Forca jone.

  Vetem numrit i tremben keta PUSHT etarre, ndryshw e japin me koncesion

  gjithe Shqiperine.

  1. Vetem protesta e studenteve qe duhet tu bashkohen dhe prinderit e tyre nxenesit e shkollave te mesme sepse ata do te jene ne te larten ne vitet qe vijne, te pa punet ata qe denojne koncesionet abuzive dhe kanabizimin dhe varferimin e vendit te gjithe per tu treguar vendin hajduteve “rilindas” 👎

  2. Po c eshte kjo qeveri koti pa pik karakteri. Qeveri kishte baca sali, qe kur miratonte nje ligj nuk bente mbrapa kurr sikur dhe gjak te derdhej. Ahhh cfar kohesh te arta ishin ato….

   1. kjo proteste do te deshtoj me kete menyre po e komandon rilindja..protestojne tek ministria e arsimit kur strobullari i gjendjes sot mizerabel te shqiperise eshte edi rameliu..

 2. Qeveria mbase nuk eshte aktualisht me ligj qe cakton tarifat. Por, qeveria mynd te marre persiper te paguaje ne vend te studenteve. Nese i duket shume, ta zgjidhe me negociata a si te doje. Studenti sduhet te paguaje fare. Eshte turp qe studenti shqiptar te paguaje me shume se gjermani, suedezi zvicerani apo edhe greku e turku per shkollim shteteror

 3. Andi eshte bythac qe s’bythet? C’domethene “s’bythet”! Me kujtohet kur Lela i tha Rames ” ma fute me keto datat”! Keta jane bythace qe s’bythen! Basha,Andi dhe Lela pa folur per Salianjin dhe ish ministrin Bardhi……..!

  1. E besoj se je qor, se çfarë komenton nuk ka lidhje me shkrimin.

   O qorrrrrrrti nuk je vetëm qorrrrrr, kjo është e keqja më e vogël që ke, ti ke një të keqe që nuk mund ta kuptosh në këtë stad të moshës tënde, mbase pas disa vitesh po:

   Ti je idiot!

  2. O idiot..ky popull nen udheheqjen e studenteve duhet te ngrihet tua tregoj vendin politikaneve te korruptuar qe vjedhin sot e 27 vjet e ne radhe te pare ketyre pseudo rilinesave..👎

  3. Vetem me peder*stat mbahet Rama!! Peder*stat marrin 400mije ne muaj, Rama eshte bere miliarder!!!….Keshtu eshte kur ke humbamenet….

 4. ah sikur te kishte me shum levizje te tilla. sikur te coheshim gjithmon per interesat tona si; rritje pagash, ulje taksash, dhenie fund monopoleve te oligarkeve, zbythje e politikaneve nga pasurit kombetare, zbythje e tradhetareve nga pazaret ne kurriz tone. sa nis nje protest, direkt te vjen basha me jelek portokalli dhe ta dhjet me nje mut. Posht Basha, Rama, Mona, Like floriri dhe Salehu. shporruni nga politika se na keni merzit jeten. rroft populli. rroft shqiperia.

  1. te rriten rrogat te rriten pensionet, arsimi pa asnje lek, kujdesi shendetesor falas.

   ok po paret nga do dalin apo ng pidhi satom?
   popull kar qe do vetem gjera qyl

 5. bravo studentet. po si nuk that nje fjal ju te lapsit per faktin qe studentet i zbythen dhe i perzun nga protesta keta te PD. sa te njeanshem qe jeni.

 6. Shkurt hesapi,del shume qarte se buxheti i shtetit per arsimin,edhe per vitin 2019,eshte parashikuar ,sic thote populli:Si syte e Rames dhe te rilindjes.Kane ulur sa kane mundur,dhe kusurin e rregollojne vete Rama & Miqte (lakuriq) rilindas.Ministrja te mos tymose realitetin.Vetem qeveria eshte pergjegjese,per te gjitha veprimet qe bejne universitetet.Nese nuk e din kjo ministre,le ta mesoje,por rte kerkoje qe te ekorregjohet menjehere buxheti,jo vetem per aresimin,por edhe per pagat,pensionet,taksat (si per ujin-dritat),duke i marre parate nga PPP,te cilat jo vetem e rropen kete popull,por edhe nuk i sherbejne fare.

 7. Protesta e inicuar nga rama vete per te terhequr vemendjen nga shpellaret qe kane zene tokat,ky eshte qellimi i rames,se me studentet i ka te kopsitur si ne rastin e armeve kimike qe vete i ngrejti vete i uli.po saliu luli cuni fariut salianji ku jane futur

 8. Shpresoj qe te kene seriozisht dhe ta rrezojne kete qeveri krimi. Me vjen cudi qe jane zbyhtur dhe Tangamavite nga komentet. Si duket jane akoma ne mence duke ngrene forcen e dites. Bert autiku dihet qe eshte duke u qire ke halet e kinema partizanit

  1. Vetem me revolucion shpeton ky vend!!! Rovlucionin vetem studentet mund ta bejne!!! Perndryshe me votat e te semureve mendore dhe sahanlepiresve do mbahet Rama… Nuk eshte aq trim!!!

 9. Studenti gjerman e italian punojne pas mesimit qe tja dalin vete shkollimit.
  Studenti shqiptar do shkoll pa pare , te mos punoje as part time dhe ato pare qe ja jep familja ti harxhoje te kafja shkolles.

  ja pse sbehet ky vend

 10. Nje big up per studentet. Nuk thone kot jane e vetmja shprese ne cilendo kohe

  Por Rama si super Legen qe eshte u zbyth direkt. me qellim qe ta fike kete zjarr qe nuk e peballonte dot

  LaliKellira nuk u ndje fare u pervodh ceshtjes ….nivel i larte sumfiklleku

 11. Skifteret me emer dhe paemer te PD jane sulur kush te dale i pare ne haremin e saliut per ti mbajtur shishen e shurres qe saliu ti shurroj,gara eshte e forte,ziguri,berati,xixa,ari,faxi jane ne avantazh per ta fituar se kush do ti mbaje shishen Korbit te zi sali.cuni fariut,salianjin dhe griden dergojini tek studentet se fitojne vota,te ejten te gjithe me koke ulur ne kuvend per te marre Rrogat sa per studentet ata kete pune kane,kjo eshte PD lufton per Rrogat e veta

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu