• |
ide | kryesore

(VIDEO-LIVE) Studentët para Ministrisë së Arsimit: E duam Shqipërinë si gjithë Europa

Lajme, Të fundit

Studentët e të gjithë fakulteteve në Tiranë, po protestojnë para Ministrisë së Arsimit ku kërkojnë uljen e tarifave të shkollimit.

Të gjitha rrugët kryesore të kryeqytetit janë mbushur me studentë të cilët të vetëorganizuar nga të gjithë fakultetet e janë grumbulluar para Ministrisë.

Në bojkot sot janë: Studentet e Juridikut, Ekonomikut, fakulteti i Shkencave të Natyrës dhe UBT.

Studentëve të Tiranës u janë bashkuar dhe ata të Universitetit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, që janë mbledhur në Spitallë, ndërsa po protestojnë dhe studentët e Universitetit Fan Noli në qytetin e Korçës , dhe Aleksandër Xhuvani në Elbasan.

Takimi i djeshëm me Ministren e Arsimit Lindita Nikolla ka rezultuar i pafrytshëm, sepse konsistoi vetëm në premtime dhe në asnjë vendim të shkruar dhe masë të ndërmarrë konkretisht, për të anulluar së pari, pagesën prej 700 lekësh për çdo kredit të provimeve të mbartura.

8 Comments

 1. Jemi me ju duhet te pergjismohet taksa per arsimimin e studenteve Ka fiks 2-muaj qe kerkojme nje vertetim qe eshte student femija ne durres dhe nuk e japi cila esht arsyje e paguajm te henen per ta marre te premten dhe nuk e japi kush jane keta maskarenje leket e takses i kane marre pare se te vazdoj vit qe me 10-shtator se per ndryshe nuk te regjistronin per vitin e dyte 25000 i kom paguar dhe nuke japin vertetimin se me duhet per te marre kredi per te perballuar shpezimin e femjes eqe e kame student keta maskarenje……………..jemi me ju student ngrihen per te drejtat tuaja i bej thirrje dhe femijes tim te angazhohet ne protest kunder ketyre sekti te keq po ke nevoja te huj dhe grev urie .

 2. Keni byth ju te perballoni veshtiresite e provimeme europiane?Se nqs mendoni qe jasht esht nje cope leter me pergjigje:A,B,C qe ti con shoku ose pedagogu me sms ,hajde shifeni njeher ca behet ktej nga Italia!Jo vetem me shkrim por edhe me goje balle per balle profesorit e ben provimin dhe nqs nuk e kalon do i besh te dyja nga e para!E ste pyet njeri kush je,jo shqiptar por edhe Italiani nuk arrin dot ti korruptoj profesoret per provime!
  Keni byth ju te perballoni 3 taksat bombe qe ka universiteti publik i Italise?Ku brenda perfshihen edhe shuma per provimet e mbartura(ke ske do i paguash)!Ulni bythen e merrni kto provime prej “gjimnazi” pastaj pretendoni kushte Europiane ju,rrini gjith diten kafeneve e nuk hapni nje liber…qaheni pastaj per provimet e mbartura

  1. Psse ha mut o injorant, vetëm në Shqipëri ndodh që një injorant si puna jote të dalë kundër kërkesave më minimale të studentëve.

   Ti mut duhet të jesh ndonjë i paaftë pesaxhi që ke mbaruar për psikologji sociologji në ndonjë universitet koti dhe jo ashtu siç mundohesh të hiqesh.

  2. o inteligjent i partise.
   Ja po te flas nga eksperienca personale ku para disa vitesh jam diplomuar ne Milano.
   Kesti i pare ishte tek 600euro. Ne Tirane sot eshte tek 400mije lek pak a shume. Tani beje cik ti raportin ketyre tirifave dhe te ardhurave qe ka nje familje ne Shqiperi itali dhe me thuaj nese eshte e drejte apo jo.
   Ke para ndonje universitet ne itali ku ti qe ke provime te mbartura te paguash me shume? Perkundrazi te japin mundesine te paguash dhe me pak psh ne baze te krediteve qe ti ke ndermend te japesh gjate vitit. Thirri medjes dhe dil nga selia roze, po studioke ne Itali por qe duka e cuar dem kete investim shoku partizan.
   Te na rroje partia!

 3. bravo studentet. mos lejoni qe politika te ndyej duart me kerkesat tuaja legjitime pasi si te majt e si te djatht jan te gjith pergjegjes per gjendjen e arsimit dhe te vendit ne pergjithesi. te tregojm njehere te vetme qe mbrojm interesat tona dhe jo karriget e pushtetareve qe ndryshojn ne surrat por jo ne sjellje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu