• |
ide | kryesore

Reagon Lindita Nikolla: Protesta është legjitime, studentët kanë të drejtë

Të fundit

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka reaguar në lidhje me protestat e vazhdueshme të studentëve duke i dhënë atyre të drejtë.

“Të jesh ministre është përgjegjësi. Përgjegjësi për të kërkuar dhe ndjesë nëse ke gabuar”, shprehet Nikolla, duke pranuar kështu gabimet e saj gjatë drejtimit të Ministrisë së Arsimit.

Nikolla ka shtuar se rinia është e tashmja dhe se është e gatshme t’i përgjigjet çdo të riu e të reje.

“18 milionë euro do të shpenzohen prej buxhetit për rininë, gjithashtu do të vendoset edhe një ligj për ta”, premton ministrja e Arsimit.

“Kam bërë tur me dëgjesa, arsimi cilësor mbetet një sfidë për ne. Reforma është duke dhënë frytet e para. Protesta është tërësisht legjitime dhe studentët kanë plotësisht të drejtë. Kërkojmë që tarifat të përgjysmohen”, është shprehur në krah të studentëve ministrja Nikolla.

16 Comments

 1. Meqe ke mbaruar dhe matematike shkelqieshem, moj karakurve e ndyre, po si mashtroni ne mes te dites per diell. Keto 18 milion euro te kujt jane ????? Te qeverise tende apo te gjermaneve? Se ai kallomi i gjate sikur tha qe qeveria shqiptare ka alokuar “per te miren e studenteve” vetem 1 milion euro apo genjen karo-ministri yt???? Po 17 te tjerat te kujt jane apo ku do i gjeni?????

 2. Reforma e ketyre ka shkaterruar shkollen shqipetare si nga organizimi ashtu edhe nga cilesia e librave te tenderuar me miqte e ridhjerjes..

   1. Ke të drejtë, vetëm nqs ulen të gjiitha palët politike dhe miratojnë me konsesus një strategji kombëtare për arsimin, mund ti jepet fund të tatëpjetës së arsimit në të gjitha nivelet.

 3. Madmazel Kecapi dhe Madmazel Bibloteka, duhet te largohen me urgjence dhe ti dergohen prokurorise perndryshe nuk ka kuptim protesta. Me cfare kostoje i mbajne klysht e tyre ne France e lart e poshte me vakanca. Beni thirrje mediave nderkombtare te investigojne luksin me te cilen jane akomoduar. Mos besoni kokshkurret e BE qe marrin valixhe me euro.

 4. Keta dhuruan Rrugen e Kombit, si te ishin ne pronen e tyre.

  Qelbesira te verteta.

  Dhe thone, nuk ka nevoje per veting, se vetingun na e ben Populli cdo 4 vjet.

  Hajduteri shteterore. Futen ne borxh Shqiperine.

 5. Dakord me nji komentues:
  kerkesa nr 1. PROKURORIA TE merret me korrupsionin e kesaj qe s’ ka pas prirje per matematikee por per vjedhje si favorite e Piktori,
  Konkretisht: – me çfarë paresh e beri vilen sa u be Minister.
  -me çfarë paresh e mban te bijen ne France si pricipeshe.

 6. Kesaj i tjone dhe dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete. Si mund te mbash 2 qenrime te kunderta ne 2 dite, apo menduat se ky popull dele ka lindur qingja qe nuk do ju bezdisnin ne vjedhjen e rradhes

 7. Nese studentet kane te drejte (per mua kane shume te drejte sepse ata jane e ardhmja e ketij vendi), atehere jep doreheqjen ti dhe qeveria jote sepse ose jeni te paafte ose jeni te korruptuar. Mundesia e pare ju shpeton nga burgu, e dyta dihet ju con ne burg. Apo keni shprese se do shpetoni me drejtesine e re…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu