• |
ide | kryesore

Rama si Mao Ce Duni: “I ftoj studentët të luftojmë bashkë korrupsionin”

Arkiva, Kryesore

Edi Rama ka thyer çdo rekord te hipokrizisë. Kryeministri i kapur me preshë në duar me vjedhjen e 18 milionë eurove tek Unaza e Re, për ti dërguar drejtpërdrejt në një parajasë fiskale, i ka ftuar studentët protestues të bëhen bashkë me të për të luftuar korrupsionin. “Duhet të bashkohemi kundër korrupsionit dhe kulturës së falcifikimit” tha ai në një mesazh në Facebook, drejtuar studentëve që i ftoi të dialogonin të hënën në ora 11 00.

Kryeministri kërkoi një strategji të përbashkët mes qeverisë dhe protestuesve duke harruar se manifestuesit janë prej 5 ditësh në shesh për të luftuar kundër reformës së tij në arsim dhe zgjidhjeve klienteliste në favor të universiteteve private.

Duke iu referuar ngjarjeve të sotme kryeministri habiti shumëkënd kur tha se atij i duhet “një protestë e fotë dhe e pa përçarë” për të rregulluar gjendjene arsimit në kundërshtim me atë që thonë kazani politik i opozitës dhe mediat që ai vazhdoi ti konsideroi me termin materie e biodegraduar.

Edhe për studentët protestues fillimish Rama përdori të njëjtën gjuhë duke i etiketuar si ngelës, por me kalimin e kohës, kur u pa përmasa dhe vendosmëria e saj ai ka ndryshuar pllakë. Ai po përpiqet të luajë edhe me manifestimet e studentëve rolin e atij që lan duart nga krimet si Pons Pilati, njësoj siç bëri me aleatët e tepsisë apo me drejtorët e vegjël të hipotekave. 

Mesazhi absurd i Ramës edhe këtë herë ishte i denjë për revolucionin kulturor të kryetarit Mao qe kërkoi ti trajtoi protestuesit si gardistet e kuq kinezë : “Unë që qeveris prej 5 vitesh nuk kam asnjë faj” dhe mëkatin e kanë të vegjlit që qendrojnë mes tij dhe studentëve. Pra edhe njëherë ai pretendoi se peshku qelbet nga bishti.

©Lapsi.al

 

32 Comments

 1. Eo kurve ta vunë shqelmin ne fyt studentet.ku i ke gangsteret qe vodhen votat te te mbrojne.o buçe nuk ke shpetim.dhe kjo proteste ne kete moment eshte diçka me e thelle.thjesht ata kerrma nderkombetare me ne fund e kuptuan se çfare moster ushqyen dhe rritën e tani po iu behesh si i patriot i inatosur.kete rradhe mbarove vertet o qen.kot nuk thone shkodranet:te hipte vedi ne qef

 2. Mellefi qe ke shkullak te ben qe shkrimin ta besh sikur e ka shkruar.ari,ziguri,faxi,berati,xixa dhe skiftera shpellare,shkullak kete shkrim dergoje e studentet qe ta perdorin ata dhe qeveria do bie.pse PD-Lsi duan ta privatizojne protesten duke derguar figura ta denuara per vjedhje votash per PD,per kete shkruaj shkullak,gazekari nuk duhet te kete mllef kur punon

 3. Ramizalia dhjetor 1990 e arriti ATE qe desh per scenarin: ‘Permbysje e Komunizmit – zevendesim me XhungelNeoKomunizmin me
  ‘bijte liberale’, mori pikerisht: TAKIMin me perfaqesine e studenteve ( shumica peshq te tij qe nga azemhajdari, arbenimami etj,
  Po aq sa dy delfinet ne krah: gjinush, bashkurti). Eunuku ramiz: Dale Dale djema, se s’i dini keto pune ju kafshe te sapozgjuar.
  SHARLATANpiktori ne dhjetor. 2018:
  E JANI JU NGELSA NE ZYREN E ckelqesiseSime, the mesoj punet e Aresimit po edhe si ta beni protesten konpakte te fuqishme, si imja qe ma dhe qe… ramizalia, eksperience 30 vjecare, prej PardesyBardhi

  Keshtu o NGELSA….
  Vetem une jau dua te miren dhe di cdo gje…

  Të bashkohemi te beje strategji, taktika… Per Aresimin, anti korrupsionin,per kulturën e falcifikimit,
  Une Botnori…. Profeti dora vete!!!

  Uhuhuhuh

  Kerkush nuk e kish menduar ne ket grade mjerziun Piktor, gramafon I prish.

 4. Nuk kae kontrroll ne ato qe thote dhjaksi. Ooooo dhjaks do hash burgun. E papercare do jete protesta e qindra familieve qe kerkon tu shembesh shtepine. Tu kapen 18milion euro, po sa nuk te jaje kapur dhe i ke fut je xhep? Te qifte edhe Zahon Çet Kastrati, se Lindes ja ka shtyp bajamaet

 5. Ramizalia dhjetor 1990 e arriti ATE qe desh per scenarin: ‘Permbysje e Komunizmit – zevendesim me XhungelNeoKomunizmin me
  ‘bijte liberale’, mori pikerisht: TAKIMin me perfaqesine e studenteve ( shumica peshq te tij qe nga azemhajdari, arbenimami etj,
  Po aq sa dy delfinet ne krah: gjinush, bashkurti). Eunuku ramiz: Dale Dale djema, se s’i dini keto pune ju kafshe te sapozgjuar.
  EunukSHARLATANpiktori ne dhjetor 2018:
  EJANI JU NGELSA NE ZYREN E ckelqesiseSime, tu mesoj punet e Aresimit
  pa edhe si ta beni protesten kompakte te fuqishme,
  Si imja qe ma dha barrre ramizalia to bej me Refleksione, eksperience 30 vjecare, prej PardesyBardhi

  Keshtu oooooooooo NGELSA….
  Vetem une jau du te miren dhe di cdo gje…

  Të bashkohemi te bejme strategji, taktika… Per Aresimin, anti korrupsionin, per kulturën e falcifikimit,
  Une Botnori…. Profeti dora vete!!!

  Uhuhuhuh

  Kerkush nuk e kish menduar ne ket grade mjerziun Piktor, gramafon I prish.

 6. U shuaft fara jote, qe mbiu ne kete vend.
  Hajdut ordiner, si i tille hyre dhe do mbahesh mend ne historine e ketij vendi.

 7. Ky qe kanabizoi gjithe vendin
  Ky qe mbolli Tiranen me kulla shumekateshe
  Ky qe ndertoi qeverine dhe administraten me hajdute
  Ky qe vjedh me nje dore 18 milion euro
  Ky qe ben arrogantin dhe cinikun me te gjithe
  Ky qe mbushi kuvendin dhe pushtetin lokal me kriminele
  Pas me shume se 20 vjet ne pushtet, ben thirrje qe te bashkohet me studentet per te luftuar korrupsionin.
  Duhet peshtyre ne fytyre, dhe terhequr zvarre. Eshte vetem nje funderrine dhe kalbesire politike.
  RAMA eshte I IKUR. MBAROI
  Shume e rendesishme kush do vij me kete fryme.

 8. Ec para o Edo se i ke te fituara zgjedhjet e 2019+2021 . Forumet rinore te shqupit kot perpiqen te kamuflohen si studente te pavarur se menjehere kuptohen se kujt partie i perkasin kur flasin ne megafon.Shumica derrmuese e shqiptareve te ndershem eshte me ty dhe zbatimin e reformes ne drejtesi.Formimi javes tjeter i klp +klgj ,i ka tmerruar politikanet dhe sherbetoret e tyre te kazanit mediatik.

 9. Une jam si e dini
  Jezu, Mohamed, Buda… Luteri
  LuterKingu
  Në personen time
  Bir qe e bera Tim ate llum-lavir e futa ne dhe… Nga inati qe me la dangen ne balle si firmoses per varjen e Poetit, se atehere S’e Dija mire qe KY qe bekimi im. M’U vertetu (per tjetrin Bir ja futa papes dhe ma bekoi.
  A ka Bo vaki papes tja maresh bekimin Me zor?, Jo.)

  Për modesti shpalla qe jam mishëracie e Dyshes: ImzotNoli & FaikBejKonica,
  Por me teper…. Anetar I Grazhdit. LGBT….

 10. Ti del majtas por ata dalin djathtas,ti del djathtas por ata dalin majtas,kot lodhesh sepse ata nuk dine se nga ikin.Edhe cuni i Fahri Balliut qe nderton H/Centrale po dorezon mandantin qe ja dha babai pa busull.Edhe Taci Oil qe jeton ne Zvicer me 80 milion KASH te vjedhura eshte me studentet,biles Xhafa tha qe do te bashkohet me vellain e trete( nga martesa e dyte e babait) qe eshte student i perjetshem.Mao Ce Duni e ka patur hallall nqs ka bere keshtu sepse luftoi per 20 vjet me arme ne dore ku vrane me shume se 120 milion kineze dhe 2 milion japonieze,pushteti qe merret me gjak nuk leshohet kollaj,qe te mos te themi qe Kina komuniste sot eshte lider ne bote dhe askush nuk i thote qe je komuste ,por ulin koken me bisht ne shale.Kurse Ne jemi nga nje race e papare dhe padegjuar qe nuk duam as vehten as te tjeret.E fillojme me luge dhe pastaj te kerkojme shtepine.Me mire ik si Konica dhe Noli se merresh me Shkullakun qe nuk ha dot buke asgjekundi pervecse ne fshatin pa uje ku ka lindur .Te dhjere po krenar thane greket dhe marshuan ne shqiperi .Me siguri qe vajza e Azemit dhe cuni Fahriut jane nisur per tu perleshur me greket qe sapo bene shurren dhe iken te qete.

 11. Eshte ne natyren e diktatoreve,te keqen e kerkojn vetem jasht vetes,kur ne fakt eshte e kunderta,
  prandaj edhe largohen me dhune.Le te shpresojm,qe edhe ordineri,demagogu, hajduti,drogaxhiu
  Edvin Rama,te kete gjithashtu nje fund te tille.

 12. KM ja, kujton se kan mbete lejfene te tjere, apo Laje, jashte rilindjes. Jo mor jo re gjithe i ke mbledh si mizat ne mut ne parti forume, port hale. Kto qe protestojnw jane brum tjeter se jane nga ato familje qe vuajne per buken e gojes per te arsimu femijet. Personalisht jam kunder. Un po i coj femijet ne shkoll se du me i largu nga ky ferr. Ta kene nje minimum kualifikimi se i shohin me sy tjeter. Te jete me jetu ketu, nje dite nuk i coj neper keto shkolla. Kerkoj ndjese per 3 apo 4 mesuese qe kan kontribu realisht me profesionalizem

 13. Mao Ce Duni e ka permendoren 30 m te larte ne qender te Pekinit kurse ne edhe I .Qemalit ja kemi nderruar disa here varrin.Varros dhe c’varros iku jeta ne shqiperi,nuk lame njeri pa share me nene dhe babe.Vetem nje diktator ose nje dobic mund ta gatuaj kete popull.Kot lodheni,e gjithe bota eshte tallur dhe tallet me shqiperine.

 14. Edi Rama ky sy sternip i Nastradinit mendon se mund te na hipnotizoje ende me fjalime te mesuara permendesh. Po pse me i uruar i arsimuat njerezit, i genjenit me lehte ne te kaluaren.

 15. Edi Rama ky sternip i Nastradinit mendon se mund te na hipnotizoje ende me fjalime te mesuara permendesh. Po pse me i uruar i arsimuat njerezit, i genjenit me lehte ne te kaluaren.

 16. Studente kujdes nga lakejte e pushtetit. LaliFiku dhe fugshklymi i kane leshuar agjitatoret e tyre mes jush.

  Cdo proteste eshte demokratike ne t thelb.
  Ndoshta keni nevoje te artikuloni thelbin e ceshtjes: sistemi arsimor nuk funksionon . Si mund ta ndreqe Nikolla apo Rama kur ata bene ligjin me skazdaloz ne bote për arsimin.
  Si mundeni ju o studente te konkurroni me hashashin dhe krimin ?
  Krimi ka lek plot ju jeni pabuksa. Tall trapin me ju nikolla rama lalieri fugshpumi etj Rilindas.
  Do tiu plotesojne kerkesat hahahahaahhaaaaaa

  Po sigurisht, 0 ndertim ne Tirane… 500 leje ne nje dite… shendetesi falas mysybet shendetesia … 300 mije vende pune hahah 400 mije shqiptare emigrante ne 5 vjet Rilindje…
  E shume e shume premtime te tjera te cilat jane realizuar haahhahaah
  Ja u arsimuat me arsimin qe u rregullua????? do bleni shtepi 1000 eur m2 me rroga call centeri???

  Proteste qe nuk artikulon dot problemin kryesor deshtimin rilindjes. Dhe arsimin si nje nga elementet e deshtimit

 17. Po pse unaza e ka fajin per studentet apo mos te ndertohet unaza studentet do te vazhdojne shkollen? Ik Rama se nje qelbesire me i keq se TY do te vije,biles do ti thone baba se jau q..i nonen.IK Rama.

 18. Korrupsionin ky sikur e lufton me ate portalin shterpe”Shqiperia qe duan”rilindasit,tani dashka ta luftoka me studentat !mjere ky vend

 19. O njerez Rama eshte i drejte. Ja dredhin keta poshte, Gjiknuri Qendro Ahmetaj Dako Sejdini & CO.
  Po Rama, ku prek Rama lek me dore.
  Ka bere miliona euro nga ekspozitat, si duhen te tjerat.
  Mos u merzit Ram se jane gjera qe ndodhin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu