• |
ide | kryesore

Faktet/ Si po përpiqet Rama t’a përçajë protestën

Arkiva, Kryesore

Ulja e masës së studentëve që kur protesta e tyre u zhvendos nga ministria e Arsimit drejt kryeministrisë, e ka bërë kryeministrin që tanimë ishte pa asnjë rrugë shpëtimi të ndryshojë strategji. « Ai po bën të gjitha përpjekjet që në fillim të javës të zhvillojë një gjoja dialog me studentët » dhe ta paraqesë atë si plotësim të kërkesave të tyre dhe mbyllje të protestës » tha për Lapsi.al i njëjti burim anonim brenda rrethit të ngushtë të kryeministrit i cili fa folur për ne edhe më parë (shiko shkrimin poshtë).

“Spiuni” brenda Kryeministrisë tregon/ Pse Rama nuk po dorëzohet para sudentëve?


Ky pohim i zyrtarit të lartë të Rilindjes mbeshtetet edhe nga lëvizjet e Edi Ramës sot. Fillimisht ai botoi një thënie të Eleanor Roosvelt ku këmbënguljej se jeta e përbashkët kërkon dialog (poshtë).

Image

Pas kësaj, ish kryeministri Sali Berisha nxorri një mesazh në Whatsapp që po shkëmbehet mes studentëve të mjeksisë ku disa zëra të rekrutuar nga kryeministri po i bëjnë thirrje studentëve të tjerë për dialog në një nga auditoret e universitetit (poshë).

Image

Pra taktika është e qartë. Pasi pa që protesta u mbak pas këmbënguljes së PD-LSI që ta shpinin për interest e tyre para kryeministrisë, pasi pa që shumë student të nxitur nga mungesa e mësimit, i braktisën konviktet ku jetojnë në kushte kafshërore dhe shkuan drejt shtëpive të tyre në rrethe, pasi e di që festat dhe ndërprerja e mësimit janë pranë, Rama po bën edhe lëvizjen e fundit: të bëjë një takim sa për sy e faqe që të shpallë se dialogu u krye, kërkesat u plotësuan dhe revolta u mbyll.

Ai ka përparuar shumë në këtë skenar të cilin mund ta pengojë vetëm një mobilizim i madh (si të martën e shkuar), i studentëve në ditët e para të javës.

©Lapsi.al

19 Comments

 1. Ta percas apo tja zgjidhesh,gjithmone me vjen mall per Gazideden qe i rrihte ,i vriste,i terhiqte zvarre dhe i conte ne spital. dhe te nesermen te gjithe e deshen.Prifti diku eshte se eshte kthyer nga ekzili,,merreni se ka e.ksperience

  1. Po o matuf po qe ushqehesh nga therrimet qe te jep rilindja.. Po ti sdin as te bejsh propaganden e saj o pyk ne diedh..😂😂😂

 2. Gabimi i studenteve te vertete ishte qe pranuan nje protesete me udheheqes nga mbetjet e rames- soros-mjaft. Tani qe ata e moren copen e tyre te mishit, i lane ne balte. Shpresojme te mos jete vone , rama eshte i fituar me situaten e deritanishme.

 3. Jo more Rilindas i lumturuar.
  Tepsia dhe Gebelsianizmi i, nuk po funksionon.
  Ngeli si M, ne ate zyren e tij.
  Eshe ne France, protestuesit NUK dilnin te gjitha ditet e javes, se kishin dhe pune te tjera, por ditet qe caktonin ne proteste, e tregonin mesazhin ndaj ,kryeministrin te tyre.
  Dhe fituan.

 4. Mos e zgjasni ,por ata qi duan qi t ket ate qi duhet ,duhet t futen n qader. Establishmentit te universiteteve dhe padroneve te tyre politike ,po ju djeg sepse po afrohet vettingu ,i ngjashem me ate te gjyqesorit.

 5. Mblidhuni nja 200 -300-freshiste me shume se -tek -tope-qenll-dhe eja te dialogojme ,te vendosim dhe nje munitor te madh qe c’do gje te behet transparent .Kete pune t’ja u ngarkojme -celulave te partise dhe njesiteve guerilje-.——-
  ——————-Poshte fresh-fashistet-liri-Studenteve.-

 6. Protesta do vijoje Padyshim, mjafton 2 mijë a edhe 2oo
  e 20 trima e trimnesha,
  Te cilet do perballojne te ftohte, shi, gjumin e prishur dhe do kryejne me sukses te madh ket pune te nisur
  Jo ne ere,
  Dhe
  S’ka Bir krv-e ta prishi,
  I humburi madh eshte PiktorDrogaxhiu
  Qe vijon po I iken truni me overdoza… PO vuuun per SHQIPËRINE, PER SUKSESE E PROTESTEs, per lunturine tone…
  ramizalia: dale Dale djema, do u plotesoj, shkoni ne shkolle, Mos u beni rrugace, s’ eshte. Demokraci te rrini rrugevei….
  Kokes Meduzes edvinetarama Drogaxhiut,
  me nji shpulle te studentëve
  I erdhen trut n’ vend,
  Hohohoho
  Po me nje SHQELM
  ça Bo vaki,
  a xheba!!?????
  Ja: Drejt. E ne Surrel
  çipllak ulurin: Uuuuuuuhne
  BOTNORI QE po tretem per ju,
  me nigjoni …. Dialog ka thone ene Rusveltja…. sjam mashtrus, hajdut, mafioz, drogaxhi….. Jam Piktori Botnor…
  Uuuuune as do fol fare, vec nga truni iiim I are do rrjedhin xhevaire botnore….
  Per juve, ngeeeelsa, desha te them ju qe ngelet ne protested 10 vjet!!
  Une jam Cjelqese- ngelsi
  qe hapmbyll syte
  do e boj driiiiiiiiite, mbasodit,
  Borxhli per shpullen hyjnore….

  Mos u futni ne cader
  se boheni humbles si zhuljeta ime
  (I dhashe nje big mack, festoi Drogaxhiu fitimtar kur qepalloi)

  Jo cader
  rrini ne shi, te ujiteni mire
  të jeni fitues….

  Hihihi.
  Se do behej kaaaaaaaq I GERDITSHEM – legen maternity
  se dishim ….
  Ja e morem vesh.

  -PSE NUK SHKULEt
  dot nga TEPSIA- Timoniumi
  ky Kadri-Karagjoz,
  a xheba???!!
  -Se nuk rri dot PA vra mendjen
  natedite per ne delet,
  kellira.

  Se Tirani lebetitet….

 7. Kultura e dobët demokratike dhe sistemi difektoz zgjedhor,prodhon diktatore.Rama u zgjodh
  per inat te Berishes.Shqiptaret rane nga shiu ne bresher.Dhe kete here qelluan me me fort ne
  shenje,zgjodhen nje supermashtrues,qe mblodhi te gjith llumin e shoqerise dhe i dha pushttet.
  Nje nga premtimet parazgjedhore te Rames ne vitin 2013,ka qene rritja e buxhetit per arsimin
  me 5 % të GDP-se. Por kete premtim nuk e mabajti,ashtu si nuk mbajti edhe premtimin per
  ndaljen e bastesve,per hapjen e vendevete punes ne mandatin e pare dhe te dyte,zhdukjen e
  kriminalitetit 100 ditet e para te qeverisjes,ndaljen se ndertimeve pa leje,te konçesioneve…..etj.
  Ne emisonin “Opinion” kryeministri Edi Rama deklaron se nuk do te negociohet me studentet
  rritja e buxhetit në 5% të GDP-se,nderkoh qe pranon se ne 2013 ka bere nje premtim te tille,
  qe ka mashtruar,por nuk kerkon falje!Perderisa rritja e buxhetit per arsimin me 5 % të GDP-se,
  eshte nje nga 8 kushtet e ultimatumit te studenteve;-perse propozon per nje dialog?Rama eshte
  nje mashtrues ordiner,qe ka dhunuar ligjet,qe ka shkellur çdo rregull e pricip demokratik,prandaj
  edhe nuk mund te bisedohet me me te,por duhet shporrur me dhune,per sa koh qe nuk ka fuqi
  ligjore qe ta denoi.Ta denoi per mashtrm,sepse ka ardhur me premtime mashtruse ne pushttet.
  Mos flasim per korrupsionin pa fund,per inkriminimin e gati te gjith qeverise se “rilindjes”.
  Dialogu eshte bisede,bisede ndermjet dy personash,d.m,th rrespekt,besim,mirenjohje,shoqeri,
  partneritet.Perderisa studentet i kan derguar nje ultimatum me 8 kerkesa Rames,tregon se nuk
  pranojn te bisedojn,sepse Kryeministri nuk eshte i besueshem,dhe me nje njeri jo te besueshem
  nuk ulesh dot ne nje tavoline.Rama ka humbur çdo realitet,ka mendesine e nje diktatori,prandaj
  duhet te japi dorheqje nje ore e me pare,qe te minimizohet sadopak dëmi.E keqja Shqiperise e
  ka vetem nje Emer,Edvin Rama.

 8. Zigur nuk te ndigjoje njeri ne kuvendin e lulit,te perzune dhe te futen gishtin ne byth.tani vrapo se saliu po kerkon te shurroje shishen zigur

  1. Dukesh qe flet nga pervoja.
   Te kan futur gishtin ne bythe?Eshte problemi yt,perderisa eshte bytha jote,
   Prandaj nuk e dekonspiron indetitetin ti?!O skuth,jo Luli e Berisha,por dhe
   Zoti te jete perballe nuk i perulem,se jam shqiptare,kupton,shqiptare,qe i
   perulet vetem prinderve.Ik bo shurren tali!

 9. Mbi te gjitha, rrini larg “dialogut”!

  Njehere Luani vendosi te shtroje nje gosti per kafshet e pyllit ne strofken e tij.
  Kafshet u nisen. Lepuri, i drejtuar per atje, pa se Dhelpra po hezitonte dhe, kur Lepuri e ftoi te shkonin bashke, Dhelpra ia ktheu:
  – Shoh te hyjne shume kafshe, por asnje te dale…

 10. Ti zigur je vetem nje shqipKar i kulluar nga vicidoli,prandaj saliu te kerkon vetem ty qe ti mbash shishen e shurres,se je shqipKar i vertete,vrapo se te erdhi radha.

  1. E dekonspirove perseri veten!Epo..qenke komplet debil!
   Nuk ke pervoje vetem me gishtin,por edhe me karin?
   Te thash edhe me siper,eshte problemi yt,perderisa eshte bytha jote.

 11. Historia e këtij djaëoshit që i ka vë. në vetes detyrën që të bëhet investigator i plagjiaturave, në fakt më shume se me te, ka të bëjë me alergjinë që ka Rama për njerëzit e që shquhen si elitë intelektuale.
  Vetë Rama jo më tituj shkencore, por edhe dipllomën e piktorit nuk e ka reale pasi gjysmën e kohës së studimeve merej me basketboll, një pjesë të provimeve i merte nga i ati e po nga ai sapo mbaroi shkollën na u bë pedagog pa asnjë meritë Ky status i tij intelektual e ka bërë që të ketë alergji ndaj intelektualëve me tituj të lartë shkencorë, pasi në luftën politike u përball me prof.dok.Berishën apo juristin e dipllomuar në Hollandë, Lulzim Bashën.
  U shkarkua nga detyra një zv/ministër i arsimit, e kur i doli emri i këtij Taulantit si gërmues plagjiaturash, i shkrepi në kokë, siç bëjnë gjithë diktatorët, që pa pasur ndonjë informacion për te, , ta emërojë si zv/ministër.Nuk do të habiste njeri, nëse Rama do të emronte bie fjala, gazetarin “investigativ” Artan Hoxha, zv/ ministër të mbrendshëm, pasi ai duket se ka pasur lidhje të forta me policinë e bashkë me investigatorin mediatik, ka bërë në hije edhe zëdhënësin e Policisë.
  E çfarë mund të bënte “i gjori” Taulant për të investiguar për plagjiaturat në temat e masterit apo doktoratës ?
  Ai ka përmendur me emra disa “zbulime” plagjiaturash, por që të diktosh në një temë doktorate ku cilitdo që i futet kësaj pune, i duhet të studiojë me qindra libra e revista shkencore, e që është një punë që zgjat dy e më shumë vite. investiguesit për të gjetur se ku ka “vjedhur” doktoranti duhet të shtjerë fall së pari se ku e ka kryer vjedhjen, mandej të bëjë krahasimet e plagjiaturës.. Edhe të krijohej në ministrinë e arsimit një zyrë e posaçme me një grup investiguesish për plagjiaturën, e shumta për një vit, mundet që ky grup mund të verifikonte nja tre katër plagjiatura. Të mos harojmë se plagjiaturat nuk mund ti gjesh vetëm në temat e shkencave të natyrës apo ato sociale, por ato gjenden edhe në krijimtarinë letrare, të muzikës apo arteve figurative e veçanërisht në arkitekturë. Veç kësaj, në milionat e veprave krijuese, është e vështirë të dallosh plagjiaturën e qëllimëshme me ate të pa qëllimëshme. Është krejtësisht e mundëshme që një studim doktorate të ketë tek dy e më shumë persona po të njejtin trajtim e po të njejtat probleme të shtruara, por kjo nuk mund të quhet plagjiaturë.
  Ka ndodhur që një piktor të kompozojë një tabllo që e ka parë diku, e që i duket se është produkt i fantazisë së tij, apo një kompozitor që ka bërë një simfoni me motive të një kompozitori tjetër në mënyre të pavetëdijshme

 12. Gjithmon ai qe eshte ne pushtet do perdor te tera menyrat per te ruajtur karriket.Po kete here masiviteti sja jepe kete kenaqsi.cdo dite qe kalon po e cvleresojne veten .Uroj qekete shanc qe uka eardhur populli ta ktheje ne funksion te vetes e te dalin nga erresira

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu