• |
ide | kryesore

Analiza/ Dy fytyrat e PD-së për fundin e bojkotit

Arkiva, Kryesore, Lajme

Partia Demokratike i është përgjigjur sot gjithë talljeve, shpotive dhe kritikave se po kthehet në kuvend thjeshtë nga frika e humbjes së mandateve, me një ton serioz dhe të argumentuar. Ajo ka bërë të ditur se ky akt, nuk ka të bëjë aspak me interesat personale të deputetëve të saj, as me frikën e përçarjes të aleancës. Ajo ka insistuar të mos e lidhë atë as me thirrjet e Monika Kryemadhit se “nuk i dorzojmë mandatet e fituara me gjak” dhe as me shantazhet e buta të Fatmir Mediut se “opozitarizmit i shërbehet më mirë në parlament”.
Zyrtarisht PD ka shpallur se do hyjë në atë sallë për t’i shërbyer zgjidhjes së çështjes së studentëve dhe asaj të vettingut të politikës.


Andi Bushati:Luli dhe Monika si freshistë të devotshëm


Vështirë se ndokush mund ta kapërdijë këtë justifikim, por edhe nëse po, pas tij ngrihen disa pyetje.
Pse kur PD këtë punë e pasaka pasur një lojë me “hyr e dil” nuk u fut në parlament edhe kur u diskutua kthimi i ligjit të Metës për teatrin?
A nuk e kishte caktuar ajo Teatrin “vijën e kuqe” dhe prioritetin e prioriteteve? Pse kur u kritikua për këtë mungesë Lulzim Basha u përgjigj me të drejtë se vendi i tyre nuk ishte në atë sallë, ku as nuk i përfillnin, as nuk i merrnin në konsideratë? Çfarë ndryshoi nga teatri deri tek studentët? Pse Berisha që bëri disa herë thirrje për djegjen e mandateve sot e fshiu kujtesën e tij dhe u kujdes për imunitetin?

Të gjitha këto mund të thuheshin gjithashtu edhe për ditën kur banorët e “Astirit” protestuan para kuvendit dhe PD nuk i mbështeti nga brenda sallës.

Natyrisht është PD që e cakton prioritetin e kuzave të saj prioritare dhe dytësore. Eshtë ajo që vendos se kur e thyen betimin e marrëdhënies së kushtezuar me Kuvendin dhe se për cilat tema e bën këtë.

Por, pavarësisht nga këto, ajo e ka të vështirë të krijojë një konsensus të gjërë se nuk po e hedh këtë hap për të ruajtur mandatet deputetëve. Dhe nëse krijon këtë përshtypje në publik ky është një autogol i pa rikuperueshëm. Sepse opozita nuk mund të ketë dy fytyra. Edhe atë që i thotë shqiptarëve bashkohuni pa dallim rreth nesh për të luftuar të keqen edhe atë që e pengon të mos shikojë më larg se të ndenjurat e saj.

©Lapsi.al

20 Comments

 1. Pd LSI kane hallin e spak ne shkurt me mandat deputeti procedura eshte me e gjate per arrestet,po rrogat tja japin shtetit,per kete jane kelysha kurve keto duke filluar nga korbi I Zi sali etj

 2. hypja e zbritja sa here te duash po keto dy surreter nuk perfaqesojne asgje pervec hajduterise. jan figura tashme te djegura ne syt e shqiptareve.

  1. Bravo !
   Nuk ka nevojë për koment tjetër për të kuptuar dredhinë e anal-izave që i ka demaskuar Basha.
   Duket se dikush rri hazër xhevap tek lapsi për të zhvlerësuar komentet pro PD

 3. Bravo !
  Nuk ka nevojë për koment tjetër për të kuptuar dredhinë e anal-izave që i ka demaskuar Basha.
  Duket se dikush rri hazër xhevap tek lapsi për të zhvlerësuar komentet pro PD
  E filloi censurën Bushati
  Shenjë e mirë se duket e nuhat që kaq e pat Rama.

  1. PD e ka te keqen brenda. nuk i vjen e keqja PD nga lapsi apo te tjere. Nqs Luli e trasformon PD ne parti falìmiljari sic eshte LSI, ca prisni me nga demokratet. ca te bejn demokratet kur e shofin se ska demokraci as brenda partis. per ca na duhet ky nqs do te menaxhoj shtetin ashtu si ka menaxhuar partin. nuk na duhet nje Rame tjeter, po na duhet nje alternativ tjeter.

   1. Më thuaj një emër të vetëm të ndonjë familjari të Bashës që të ketë ndonjë funksion në PD apo të jetë zgjedhur antar i Këshillit të Përgjithshëm.
    Dëgjon pordhët e Patozit që lëshon në mediat socialiste, e i mer si lajme.

 4. I pari demaskim për kërcënimet që i janë bërë Ylli Rakipit, mik i Bushatit, erdhi nga PD.
  Çuditërisht Bushati del me këtë analizë kundër PD.

 5. Edhe kjo gruaja e llullit mungonte te na tregohej se me ç’lluks vishet, me parate qe i jep kryeplehu per te mos e rrezuar nga mutqeveria. Tallin bythen me shqiptaret, mire e kane, kemi kohe qe jemi bere per tu tallur..Qente e politkes jane qener e asgje tjeter, qe i lehin qenqeverise, e tufa e msdhe e qeneve te rruges shkon perpara.Tung!

 6. Ka dhe qener, qe lehin ketu, me kete qe shkruhet e qe kerko te godase, e qe te mos kete levizje anti qeveritare, kunder sektit pushtues qe e derrmoi kete popul, e me qellim sulmohet opozita, se me mendimin qe edhe ata( opozita) eshte njesoj, e mos mekeq se ky, e keta mafioze qe kemi ne pushtet. Idiotesi<<< si do qe te jete, Basha eshte me kulture, e shkolle europiane qe ia kane vleresuar, por ky idioti, pucisti e katili KM me shkollen e arteve te marre me hater nga babai . e ne kete barazim qe mundohen kopilat e tinezaret rilindas, duan qe ashtu sic e kane zakon qe nepermjet propagandes te mbjellin mos besimin per te nesermen, por kjo do vije, me, a pa dashjen tuat o kodoshe, bire kurvi, sepse kjo e keqe, nga nje pushtues kuqal ka qene ketu e ca vite, andaj beni, e c;beni do merrni leckat e do shkoni ne arrati bashke me te cmendurin poshte urave te europes.

 7. Xixa luli pordhi shko vendosi xixa tani se jemi dhe ne prag festash,shpellaret do gezohen kur te shikojne pordhet e lulit me xixa

 8. Dergo motren dhe gruan se edhe ato i kane qef -xixat-o ipa emri -i ridhjerjes t’ju leshojne syte xixa nga Luli-.Prandaj thoni qe fajin e ka Saliu.

 9. Na ben edhe karshillek kjo shurra e llullit, me duar ne xhepa, ju duket vetja star te holliwud – it por qe jane hajdute provinciale qe nuk vlein nje dysh si njerez.. Aq sa nje i pabese si llulli, hajdut me gjth shurren e tij provinciale.

 10. Po te merreni me grate, ju horra kuqalesh, duhet tua theme se gruaja e Lulit kete deshi, e kete mori, dhe eshte zonje si ne moral ashtu edhe familje e profesion.Por shihni Linden, dridhe like, si me burrat ashtu edhe me zanat, e shoqeri, andaj ore spordhiake, mos e kruani, por shihni psikopatin me bemat e coroditjen mendore qe e ka pllakosur, e mos u terheq nga pas. Jeni si larva qe po ju ha sekti i krijeses se te pa ndershermeve, te poshter.

 11. Xixa na qeka dashnori I gruas lulit,nuk e kenaq ai kokbosh lul,prandaj te zgjodhi ty se je xixa por kujdes se te vjen kunati I lulit dhe ti zgurdullon syte mor loqe me xixa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu