• |
ide | kryesore

Pyetja e studentit/ Si gënjeu Rama për paratë që ka ndërtuar vilën e Surrelit

Arkiva, Kryesore, Lajme

Gjatë takimit të Vlorës studenti Andi Bërdëllima të cilin Rama e stigmatizoi se mbante një cellular në dorë, i bëri pyetjen më të thjeshtë? Po ju zoti kryeministër si e bëtë vilën e Surrelit me 2 mijë euro pagë në muaj ?


Kjo pyetje naive që e çmerriti kryeministrin nga sytë, e bëri ti shpërthejë azma që i merr frymën, mori një përgjigje të gënjeshtërt.Unë kam qenë si shumë shqiptarë emigrantë dhe kam kursuer para nga kurbeti ishte justifikimi i Ramës.

Për sa i pasur ka qenë Rama në Paris, ku i shërbente si roje apartamenti Liri Begesë e ka treguar edhe Fatos Nano që ka rrëfyer se ishte trokë kur e mori nga kryeqyteti francez me thonj të paprerë.

Por Rama dje mbrojti versionin e pasurimit në emigracion dhe i tha studentit me kërcënim : « Aman vëlla mod dëgjo Saliun, se ne këtu në Vlorë edhe mund të theremi me njëri tjetrin, por aman Saliun jo”.

Pikërisht kjo relikë dhe alibia e gënjeshtrave të Saliut e ka shtyrë sot Berishën në parlament të bëjë bilancin e pasurisë së Ramës. Dhe ai ka nxjerrë dokumentat e ILKPD. Nga viti 2004 deri në 2009.

(VIDEO) Studenti ia plas në fytyrë Ramës: Po ti si e bëre shtëpinë në Surrel?

Në 2004 Rama s’ka deklaruar asnje para kesh, as prona, as apartament dhe as dhurata. Po kështu edhe në 2005, 2006, 2007 ai nuk ka pasur llogari bankare. Vetëm në vitin 2008 hap llogarinë e parë tek Banka Kredins ku deklaron 40 mij leke dhe 2937 euro? Madje një vit më vonë llogaria në euro përgjysmohet.

Atëherë sërish Andi Bërdëllima nuk ka marrë përgjigje se si u ndërtua vila 270 m2 me 5 mij metra oborr në Surrel. Lekët e emigracionit nuk paskan qenë, vetëm nëse kryetari i bashkisë i ka pasur ato të fshehura nën jastëk.

Por ashtu si edhe student Andi, askush nuk ka dyshim se si është ndërtuar shtëpia e Ramës.

Lapsi.al13 Comments

 1. Aman o njerez, kush e beson me Ramen. Kerkoni neper arkiva dhe gjeni mje te vertete qe ka thene deri me sot, tregoni nje premtim qe ka mbajtur dhe mos harroni se edhe takses progresuve i vuri kazmen ze fundmi.

 2. Qe te deklaroje Rama vilen ne Surrel duhet nje buldozer gjikand te qe te fshije ,Gjirin e Lalezit,Gerdecin,Lul detin dhe Lul rrugen,Meten President me defter ne dore …nuk di se nga tja fillosh,oh zot sa eshte vjedhur.Keta gazetaruce merren me bishtin kur koka ka rene ne ujdi me K/m,Une te shaj -thote Rama-ama nuk ju prek as qimen.Mender hani mut kot.

 3. Edhe Saliu 3000 dollars kishte dhe fle tek dhendri nr gjirin e lalezit,kurse Presidenti I pangopur ka 11 banjo me dush ne gjirin e lalezit ,Lululi ka ashensor private se nuk duron dot eren tuaj.

  1. Ke te drejte vlla, poshte rama me gjithe lali kelliren fugshpumin e me gjithe rilindjen me soj e sorrollop.
   Prej tij e kemi presidentin me ze dhe me figure.

 4. Do m’japesh droge veresi,i tha rama”biznesmenit”te droges A.D ne France?-eurot ti kthej mbasi ta shes.
  Ti di vetem me e mor,jo me e shit ja ktheu A.D.Kthehu ne Shqiperi,mos rri si langaraq ne France,se robt
  si puna jote vetem therrimet mbledhin ketu.Ti s’ke bo dhe as ke me bo noi her Leke ne France,se t’kap
  plumbi shpejt.Prandaj o koqe kandari,kthehu,se torta ne France ka 1000 vjet qe o nda,ne Shqiperi sa
  ka fillu.Do menohem i her,se kshtu m’tha edhe Tosi.A t’ka thon Tos miliarderi?-çfar ka ktu me u menu e
  derdimen qe t’vjen era përç,por bëj largimin dhe shpejt.Vjen edhe ti me mu,se m’duhet mbeshtetje tha
  Rama,s’ma mban bytha,se o mbush Tirona me malok.N’vent vij,atje eshte parja. Hajt mos humbim koh,
  tha.A.D dhe nxorri nje shuk eurosh nga çanta pa numuruar fare,dhe ja dha rames.Keshtu do ti japin
  leket kur t’bohesh me pushttet,pa ja kerku ti,i tha A.D.Por vetem i porosi do t’jap,kurre mos i merr
  direkt.Kshtu si ti dhash un,t’jete e para dhe fundit.E bon ti per mu kte pune nese bohem un me
  pushttet,i tha Rama?E boj the?!-Bingo!Thirr edhe shoke tjere qe merren me droge,se na duhen sa
  me shume njerez te giximshem per t’perballu maloket,i tha Rama.Jo vetem gangsterret e Europes,
  por edhe ta ne Amerike do ti therras te gjith,i tha A.D,se kon bo Lek t’modh e s’kan ku ti investojn.
  Dhe erdhi per havale.Havale.Hava, hava, havale.Havale,hava, hava, havale.

 5. Edhe ky palloshi si lejfeni qe ja boni dasmen plaka .Paska bo shpine me kursimet e refugjatllikut posht ures . U kthy ne 98 dhe pas 20 vjetesh boni shpine.Kush i ha keto o kryekurv o te qifsha aneten mu ne byth.

 6. Ne fakt pyetje e studenti, ishte si ai femija qe bertiti se mbreti eshte lakuriq. Lakuriq doli dhe Rama nga ai takim. E kishte humbur fare, ishte bukosur, ishte bere kaotik. Sikur ishte ne overdoze. Nje pergjigje amatoreske, pa lidhje, qesharake. Del aty dhe pranon gjithcka, v tem e vetem si ta mbaj pushtetin dhe nje dite me shume, vetem e vetem si te vjedh dhe nje dite me shume. Nuk kupton qe koha e tij mbaroi. Nje kohe e shfrytezuar ne menyren me te keqe te mundshme.
  Do mbahet mend si nje njeri thellesisht i korruptuar me qeveri ordinere, si nje sherbetor i devotshem i oligarkeve , dhe nje skizofren, qe krekosej si kokoshi maje plehut . Pas gjitje kesaj fasade fshihej nje njeri me shume probleme, i papergjegjshe, maniak per te vjedhur, nje njeriu bosh pa asnje vlere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *