• |
ide | kryesore

“Ke shitur shpirtin”, Laert Vasili një aktor në kohën e gabuar

Arkiva, Kryesore, Lajme

Në studion e Artur Zhejit, e cila kohët e fundit është bërë një tokë e begatë për delirantë, konspirativistë, idhtarë teorish komplotiste dhe të marrë 360 gradësh ka rënë në sy kohët e futndit një personazh “sui generis”. Fjala është për aktorin që ndryshe nga shumë emigrantë që largohen nga Shqipëria, është rikthyer në vend për të gjetur parajsën. Laert Vasili që një student gjatë një debati të ditëve të fundit e krahasoi me një aktor që ka shitur shpirtin, po bën gjithshka për tia mbërritur synimit të tij. Natyrisht me rrugën më të shkurtër, duke i shërbyer Edi Ramës.


Një burim nga partia socialiste i tha Lapsi.al, se Laerti ka kryer një takim me kryeparlamentarin Gramoz Ruçi dhe i ka ofruar zërin e tij impozant, aftësitë e tij aktoriale, gjenialitetin për të lëshuar me lehtësi gjithçka nga goja, në këmbim të një rikompensimi në zgjedhjet e ardhshme.
Ky konvertim i aktorit ka ardhur që pas organizimit të protestës së artistëve kundër prishjes së Teatrit Kombëtar, nga e cila rezultoi se po të renditeshe kundër kolegëve dhe pro pushtetit ishte një biznes fitimprurës.Dhe Vasili u hodh me kokë në detin e pafundmë të shërbimit.

Në studion e 360 gradë ai është shndërruar në një kasap të përhershëm të të gjithë atyre që kritikojnë qeverinë.
“E ka të drejtë Edi Rama që ju quan rrugeçër” i tha ai një studenti pasi në grup ata e akuzuan se kishte shitur shpirtin.

“Si mund ta quani propogandë ëndrrën e Ramës për bashkim kombëtar” i tha ai kolegut, Altin Basha që ia ktheu: “O ti patriot që je zëdhënësi i qeverisë”.

“Si erdhe e u bëre zv ministër” i tha ai Taulant Mukës pasi ky i fundit kritikoi Ramën. Dhe menjëherë mori përgjigjen: “po ti dërgon Rama me mesazh këto që thua. Qenke militant politik”.

Me sa duket Laert Vasili ka kuptuar një gjë. Talentin e tij për të tërhequr vëmendjen, ashtu sikurse bëri një natë në Top Show duke deklaruar se “dashuria është mishngrënëse, aspak vegjetariane dhe se ajo eshte shkembim nevoje të lëngëzuar”, nuk ka pse mos ta vërë në shërbim të politikës.

Dhe këtë po e bën me një zell të veçantë ku ka arritur të shkëlqejë mes një grumbulli delirantësh, konspirativistësh dhe të marrësh 360 gradësh. Por fatkeqësisht për të ndoshta është kujtuar pak si vonë të futet në shërbim. Jo sepse vendet janë zënë. Për këtë lloj profesioni pushteti ka gjithmonë nevojë.
Por, sepse kohët e fundit ka dalë në skenë një brez të rinjsh që nuk po përtojnë ti përplasin në fytyrë edhe vetë Ramës e jo më kopjeve të këqia që i vënë atij në shërbim zërin dhe gjestikulacionin.
Kjo i ndodhi edhe laert vasilin në përballjen e fundit tek Artur Zheji. Dhe kjo mund ti kushtojë dyfish se mund ta lërë edhe “pa shpirt” edhe pa post.
©Lapsi.al25 Comments

 1. TI NUK JE LAERT VAILI TI QEKE LAERT KURVA . DHE MOS BO SI TRIM O KURVE MASHKULL , TI JE VECSE NJE SAHANLEPIRES I RENDOMT .

 2. Laert. Ne Greqi te quajten alvane, alvane. Ketu te thone greku i mutit. Nuk do doja te isha ne vendin tend.

 3. Laerti flet si aktor, eshte gjithe kohes ne rol. Ka arsye te flas si aktor e jo si qytetare sepse merr mbrapsht benefitet e pushtetit. Ne te njejten menyre si puna e Laertit, flet edhe Gjergji Bojaxhi me Arlind Qorrin tek emisioni ku del Bushati. Bojaxhiu hiqet si ambjentalist kur Everest Oil i tij monopolizon 40% te tregut te karburantit. Nderkohe Arlind Qorri, ben opozitarizem duke iu kerkuar studenteve ne kulmin e revoltes se diteve te para qe ta shtynin me mire per javes tjeter dhe genjeu pa pike turpi (te emisioni i koonspiracionisteve te Zhejit qe thote Bushati) se EDI Rama i ka pranuar 8 pikat e studenteve..

 4. Jam plotësisht i një mëndje me këtë shkrim të Lapsit, që emisioni i Zhejit 360 gradë , nonëse ai përpiqet ta konsiderojë si një ballafaqim i mendimeve krejt të kunëdërta , ka degjeneruar në nivele shumë të ulta. Nuk po përmend emra të personazheve që ai i thërret në studion tuaj, por më duket si tepër i shtirë e hipokrit kur bën sikur është përkrahës i studentëve nga njera anë, e nga ana tjetër thërret ca gjoja personazhe publikë që janë shumë më poshtë për nga niveli intelektual e moral se studentët 20-25 vjeçarë.
  Me të drejtë në të gjitha komentet që shoh këtu, ndonëse nuk pajtohem me sharjet banale, i janë drejtuar këtij karafilit Laert Vasili që ngrefoset sikur është regjizori më i madh në botë e lideri i gjithë shqiptarëve emigrantë në Greqi.
  Shoh në kapaidallëkun e tij kallp, një imitim aktoresk të Edi Ramës jo vetëm në mendësi, por edhe në gjestikulacione e ngrefosje. Nuk e kisha as parë e as dëgjuar këtë djalë më parë, dhe që ditën e parë që e pashë tek emisioni 360 gradë , meqë e ndjek këtë emision qoftë edhe nga kurioziteti për tu njohur si emigrant më nivelin e ulët të atyre që në Shqipëri quhen njerëz publikë, thashë me vete se ku e paska gjetur Zheji këtë personazh komik që bën karrikaturën e Ramës.
  Me kërcënimin që ju bëri studentëve mbrëmë duke ju tundur gishtin se “Do ta shihni se kush është Laert Vasili” , ja kaloi edhe Ramës në arrogancë e harbutëri.

  1. Një figurë pothuajse po aq të shëmtuar si Laerti bëri me studentët edhe gazetari Lorenc Vangjeli tek opinion i Fevziut. Më tërhoqi vëmendjen se Lenci, siç e quan miqësisht Fevziu, ju a tha hapur së këto mendime për studentët si të mijat ka edhe vetë Fevziu e që ky e aprovoi me të qeshur.
   Vangjeli doli me teorinë e Ramës se 140 mijjë studentë nuk i duhen Shqipërisë se sipas tij ata dot të “hanë njeri tjetrin”. Edhe ky si Laerti shitet si më i dituri i botës kur llogjika e tij e manierat e tij për të mbajtur fjalime të gjata boshe e pa asnjë përmbajtje , ngjajnë krejtësisht me ato të Ramës.

 5. Ky katunar pervers eshte nje “Fuat Célé” ne sherbim dhe devocion.Pa le kur n’a ben si intelektual apo si nacionalist extrem.

 6. Ky aktor eshte nje -kazanxhi-i kazanit te qeveriseqe e ne vend ta kallasnin me kallaj e paskan kallaisur me-ngjyre puro mave.Ndoshta ka deshtuar ande nga ishte si njeri ne radhe te pare ,pastaj si gjoja aktor tani erdhi gjeti pune ne gjirin e -Ridhjerjes-si palaco cirku.

 7. Ky aktor eshte nje -kazanxhi-i kazanit te qeveriseqe e ne vend ta kallasnin me kallaj e paskan kallaisur me-ngjyre puro mavi .Ndoshta ka deshtuar ande nga ishte si njeri ne radhe te pare ,pastaj si gjoja aktor tani erdhi gjeti pune ne gjirin e -Ridhjerjes-si palaco cirku.

 8. Njerez injorante shajne nje aktor qe ka bere emer me talentin e tij dhe qe s’ka nevoje t’i lepihet kurkujt! Por llumi i Lapsit ka arritur fundin! Ketu behet fjale per nje njeri qe eshte dikushi dhe e ka arritur pa parti dhe pa millitantizem! Gjysem analfabetet e saliut jane poshtersia e Shqiperise! Prisni dhe pak dhe do te shikoni se si ka per te perfunduar Sala!

  1. Haha…Nobody ia paska mohuar vetes emrin. Konentet behen nga njerez te thjeshte pa asnje lidhje me partite. Nuk e kuptoj si i del ne mbrojtje nje plehre si Laertis Vasilis?(keshtu e quante veten ne Greqi). Ai nuk eshte patriot shqiptar sic hiqet. Dikur deklaronte se gjyshi i tij(grek) ishte i derguari i Patriarkanes Greke dhe ishte i pari qe krijoi Kishen Autoqefale ne Shqiperi (?!)
   Per te tjerat cfare thote eshte e drejta e tij dhe mund t’i thote ku te doje, si te doje e kur te doje por pa fyer te tjeret. Ai eshte tipik gjel kaposh pa tru qe nuk pranon se ka te tjere me te zgjuar se ai. Te gjithe kete e ben se do te perfitoje nga Rama mbasi nuk i doli gje kur kandidoje si drejtues i Teatrit Kombetar…

 9. Leart homo more bir kur je kthyer nga Gerku e ke pas by…en me gjak more legen grek pale po kur me ben tipin e nacionalistit????

 10. Ky ne greqi do ket ber kete qe ben ketu por greket nuk jana kaq loqe sa te durojne karlleqet e tij dhe e sollen ketej ose ky e pa dhe erdhi vete e tha me vete ne shqiperi ka kara si kar qe eshte dhe keshtu hajd ta shtyjme dhe tja fusim kush te na dale para.

 11. Po kush muutin te ka quajtur ty aktor mo te qift derri nenen o moterqir i mutit pale ate na u tregoke dhe trim trashke zerin o nene nene te te kisha perballe ta kisha treguar un mir ty se cfare do te thote te jesh aktor prej verteti oj karakurve muti o kokekar pederrast grek janullatosin ku t a kesh bashk me ramen

 12. Laerti eshte, apo edhe mund te jete punesuar nga asfalia greke, sepse po ti flisni ndonje llafe kunder greqise shiheni si kerce pupethi, ai e ka pesuar si pune e qenit, qe atje ku ha, leh, hengri ne greqi lehu, po ha ne shqiperi prape leh, por qe ta degjojne greket.

 13. Laert Vasili, Lorenc Vangjeri, mero gelbaze, Ardian klosi qe shkoji ne te semer, andrea Stefani qe shkoji ne te semer, evisa luarasi , mutstafa nano, elisa spidhopali , arber nazniku, ilva Tare/kare, jane nje mut i madh i janulatosit. Aty marrin bekinin kunder shqiperise dhe shqiptarve

 14. Artur mos na e shpif me me kete zorraxhi ne ekran.
  Shqipetaret kane degjuar Mihal Popin Naim Frasherin Kadri Roshin Ndreke Lucen Sander Prosin Reshat Arbanen Robert Ndreniken Mirush Kabashin etj gjigante te skenes e do degjoje kete aguridhe. SI zeri ketij degjohen cdo dite tek tregu Cam

 15. Laert Laert je kokershkerdhate ti nje Gregofon muti qe le banjot e teatrit Grek pa pastruar ato ta futen . Tani ti vjen ne Shqiperi per te bere leke me gojore

 16. Te gjithe e kane shitur jo vetem shpirtin, por dhe trupin, dhe bythen, dhe familjen, ..gjitheshka, ne kembim te nje kocke te qelbur….
  cdo dite vetem befasohemi dhe zhgenjehemi qe dhe keta te ashtuquajturit analist e intelektual, e kthejne prapanicen nga vijne parat…. plera qe nga Zheji, Fevziu, Balla, kurva Eni….Arjan Cani etj me radhe. Mos prisni nga populli bageti asgje, vetem nenshtrimin…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *