• |
ide | kryesore

Largimi i diplomatit iranian/ Sekretari amerikan i shtetit Pompeo telefonon Bushatin

Lajme, Të fundit

Tirana dhe Uashingtoni duket se po njohin momentin më të mirë të marrëdhënieve që kanë pasur me ardhjen e administratës “Trump”. Shkak për këtë kthesë të fortë është bërë dëbimi i ambasadorit iranian nga Tirana i dyshuar se ndihmoi 2 terroristë.

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati lajmëroi se ka marrë një telefonate nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo i cili e ka falënderuar për dëbimin e diplomatëve iranianë. Bushati nënvizon se zyrtari i lartë amerikan ka falënderuar qeverinë shqiptare për lidershipin e treguar në praktikat e papranueshme diplomatike.


Ministri Bushati thotë se “ai nënvizoi gatishmërinë e Shqipërisë për të bashkuar forcat me vendet europiane për të mbrojtur sigurinë kundër të gjithë aktiviteteve të rrezikshme”. ©LAPSI.al

4 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu