• |
ide | kryesore

Ndryshim radikal i politikës së jashtme amerikane/ Trump tërheq gjysmën e pranisë ushtarake nga Afganistani

F1, Planet

Administrata e Trump po planifikon të tërheqë mijëra trupa nga Afganistani, njoftojnë mediat amerikane.

Raportet, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar, thonë se rreth 7,000 trupa, afërsisht gjysma e pranisë ushtarake amerikane të mbetur në këtë vend, mund të kthehen në shtëpi brenda disa muajsh.


Raportet vijnë një ditë pasi presidenti njoftoi tërheqjen ushtarake të vendit nga Siria.

Më parë të enjten, sekretari i mbrojtjes i z. Trump, Jim Mattis, njoftoi dorëheqjen e tij nga posti i tij.

Raportet rreth reduktimit të madh të forcave u shfaqën të enjten, por nuk janë konfirmuar nga zyrtarët e mbrojtjes së SHBA.

Analistët kanë paralajmëruar se një tërheqje e tillë mund të ketë një ndikim “shkatërrues” dhe t’u ofrojë militantëve talebanë një fitore propagandistike.

Talebanët, një lëvizje islamike e vijës së ashpër që bart bomba të shpeshta vetëvrasëse dhe sulme kundër objekteve qeveritare dhe ushtarake, është aktive në pjesën më të madhe të Afganistanit.

Ata sunduan Afganistanin nga 1996-2001, duke imponuar një version brutal të ligjit të Sheriatit, duke përfshirë ekzekutimet publike dhe ndaluar gratë nga jeta publike.

Pse është SHBA në Afganistan?

SHBA ka qenë në Afganistan që nga viti 2001, pas sulmeve të 11 shtatorit. Kjo është lufta më e gjatë në historinë amerikane, dhe ka marrë më shumë se 2300 jetë amerikane.

Kur talebanët, të cilët kontrolluan Afganistanin, refuzuan të dorëzojnë udhëheqësin e al-Kaidës Osama Bin Laden, i cili tha se kishte organizuar sulmin e 11 shtatorit. atëherë Presidenti i SHBA, Xhorxh W. Bush filloi një operacion ushtarak për të gjetur Bin Ladenin dhe për t’i larguar talebanët nga pushteti.

Forcat speciale amerikane gjetën dhe vranë Bin Ladenin në Pakistan në vitin 2011. Operacionet luftarake të udhëhequra nga amerikanët në Afganistan përfunduan zyrtarisht në 2014.

Por në vitet që nga atëherë, fuqia dhe shtrirja e talebanëve u rritën dhe trupat amerikane qëndruan në terren në një përpjekje për të stabilizuar vendin.

Para zgjedhjes së tij, Trump në mënyrë të përsëritur bëri thirrje publikisht për largimin nga Afganistani. (përktheu lapsi.al) Ai e ka përshkruar atë si një humbje parash.

Megjithatë, vitin e kaluar ai deklaroi se do të mbante ushtarë në terren për një kohë të pacaktuar për të parandaluar rënien e vendit dhe tha se SHBA do të dërgonte 3.000 trupa shtesë në Afganistan.

Çfarë reagimesh ka pasur?

Uashington Post raporton se veprimi i mundshëm po has me kundërshtimin e disa prej zyrtarëve të lartë të kabinetit të Trump, duke përfshirë shefin e shtabit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly dhe këshilltarin e sigurimsë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton.

Senatori republikan Lindsey Graham tha se tërheqja mund të hapë rrugën drejt “një 11 shtatori të dytë”.

“Kushtet në Afganistan bëjnë tërheqjen e trupave amerikane një strategji me rrezik të lartë”, shkori ai në Twitter.

Ndërkohë, Michael Kugelman, zëvendës drejtor i programit të Azisë në Qendrën Wilson, tha se ndikimi i tërheqjes mund të ishte “shkatërrues” dhe “do të ishte një fitore e madhe propagande për talibanët, pasi ata mund të mburren se arritën të dëbojnë trupat amerikane edhe pa një marrëveshje paqeje “.  

“Kjo do të ishte gjithashtu një goditje e madhe psikologjike për forcat afgane. Ata kanë luftuar shumë dhe kjo do të ishte mjaft demoralizuese”, tha ai.

Duket se aleatët amerikanë nuk ishin njoftuar për tërheqjen e mundshme.

Shefi i përgjithshëm i stafit të mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Gjenerali Sir Nick Carter, foli për  BBC gjatë një vizite në Afganistan këtë javë, para se të dilnin këto raporte për tërheqjen potenciale amerikane në media.

Ai i tha BBC: “Gjithçka që kam parë gjatë vizitës sime gjatë 24 orëve të fundit do të sugjeronte se (të gjithë) janë të angazhuar me gjithë zemër për këtë mision, siç është NATO dhe bashkësia ndërkombëtare”.  

A është kjo arsyeja pse Gjenerali Mattis dha dorëheqjen?

Në letrën e tij të largimit, të enjten gjenerali Mattis la të kuptohej dukshëm mosmarrëveshjet me presidentin për ndryshimet në politika, por nuk përmendi drejtpërdrejt tërheqjet e trupave.

Mundësia për tu tërhequr nga Afganistani mund të ketë qenë një faktor, por tërheqja nga Siri ka shumë mundësi të jetë shkaku kryesor, thotë z.Kugelman.

Megjithatë, largimi i gjeneralit ka të ngjarë të ketë një ndikim në politikën afgane të administratës Trump, që duket se do të vazhdojë përpara.

“Ai është një nga zyrtarët e vetëm të lartë të mbetur në administratë që mbështet një prani ushtarake të vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara në Afganistan”, tha Z. Kugelman.

“Tani që Mattis po largohet, Trump do të përballet edhe me më pak rezistencë në vendimin e tij për të tërhequr trupat”.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu