• |
ide | kryesore

Në Francë i hedhin ‘benzinë’ zjarrit, arrestohet kreu i ‘jelekverdhëve’

Planet, Të fundit

Policia franceze ka vënë në pranga njërin prej udhëheqësve kryesorë të protestuesve “jelekverdhë”, Eric Drouet, me pretendimin e organizimit të një tubimi të paautorizuar.

Zyrtarët vendas po marrin një qasje më të ashpër në përpjekjet për të fashitur demonstratat, por me ndalimin e kamionistit, qeveria akuzohet se po i hedh “benzinë zjarrit”.

Drouet përballet ndërkohë me një proces gjyqësor për mbajtjen e një arme të kategorisë D, për shkak se gjatë një proteste të mëparshme iu gjet me vete një shkop druri. I riu u ndalua mbrëmjen e së mërkurës, ndërsa i drejtohej “Champs Élysées”, ku po e priste një grup demonstruesish të tjerë.

Ata thanë se ishin mbledhur vetëm për të ndezur qirinj, për personat e plagosur në protesta, apo të vrarë në aksidente automobilistike gjatë trazirave 6-javore, që nisën në muajin nëntor si revoltë kundër taksës së karburantit, por që u shndërruan më pas në lëvizje kundër presidentit Emmanuel Macron dhe politikave të tij, që shihen si favorizuese për të pasurit.

Avokati i Drouet e cilësoi arrestimin e tij “të pajustifikuar dhe krejtësisht arbitrar”. Disa thonë se prangosja do ta shndërrojë Drouetin, e konsideruar gati si zëdhënës të “jelekëve të verdhë”, në një lloj martiri dhe se ka për ta forcuar qëndresën e tubuesve.

Që prej 17 nëntorit, protestuesit – që e marrin emrin nga jelekët e tyre fluoreshentë, – kanë zhvilluar rregullisht demonstrata, të cilat nuk janë deklaruar tek autoritetet./tch

2 Comments

  1. Sikur dhe shqipetaret te vepronin si jelekverdhet sdo vuanin nga ripjedhja e kallem deshtakut..!

  2. pergjat historis njerzore u vertetua qe e drejta haku e verteta ,nuk zhduket ,nuk humb dhe nuk arrestohet kushdo qe u munda ta provoj ,vetem se perfundoj vet i arrestuari,kot zoti se krijoj te drejten e krijoj si funksion normal i jetes,si lilles ndermjet krijesave ,per rregull dhe ligje zgjillje shprese sigurije dhe paqe ku me vlerat qe ushqen ,qarteson dhe gjalleron jeten ne,toke,askush nuk mundi ta faktojne ne asnje kohe qe padrejtesia eshte dobi,apo funksionale triumfuese ,sepse ajo nuk u krijue si e tille,dhe nuk ka fakte per te qen e tille procesi zhvillimit te jetes vazhdimisht ,pasqyron ralitetin me fakte se si sundohet dhe kush sundon ne sistem drejtesia haku e verteta apo padrejtesia mashtrimi,kudo njerzit din ta dallojne te miren nga e keqa ,lehte nga mendimi fjala dhe vepra sepse e mira nga e keqa kan shenja dalluese te kunderta me njeratjetren ku te keqen e urrejn te gjith po tu behet dhe te miren e duan te gjith ta kene,sepse u krijuan me te ,e kush i ndau dhe qartesoj me mire se krijuesi tyre ,gjithckaje,tani mbetet per sejcilin te percjellin mesazhin e mire qartesues ,o njerez mashtrues genjeshtare dhe korruptuar qe gjitha sukseset i varni tek fuqia dhe interesi,,binduni qe sido te perpiqeni ta formoni njeriun ,permes politikave ligjeve sistemeve per te orientuar ralitete,sipas interesit tuaj,vet procesi zhvillimit ,sjell fakte qe nu fshihen jan etike bindje per logjiken ,njerzore dhe reagim konstruktiv duke ju akuzuar drejtperdrejte qe ky ralitet aktiv ka pergjegjes autor dhe aktor,qe jane drejtperdrejt qeverit,ullheqesit te larguar nga popujt te kthyer ne ne grupe biznesi,qe tashme nuk kan asgje te perbashket me popujt lirit dhe te drejtat,vetem se hegjemonin ,te kthyera ne grupe interesi i fuqishmi kunder te dobetit,por ne politika ligje dhe veprime duken sikur keta jan engjej dhe po na sjellin parajsen ndersa na kan zhytur ne ferr ,me nje diferencim mosperfillje dhe perbuzje ndaj gjinis njerzore te feve racave kulturave,,duke zhytur dhe veten ne agonin e shkatrrimit pacmangeshem,sepse padrejtesia ne sistem ,shkatrron gjithcka,nuk ka asnje te mire asnje dobi asnje vlere ajo ka antivleren dhe gjitha,te keqiat,e drejta haku e verteta,ka te kunderten e vet ,me gjitha te mirat,i i dihet emri qe nese pranohet veprohet ashtu si padrejtesia ,antivlerat qe jane te krijuara ne tre shkallet e veprimit unike me trupin krijuesin dhe gjallesat permes rregullit mases te shtyra nga egoja apo disiplina lme logjik,ku e keqa [padrejtesia,]ne te mendyar njeriun e mban te stresuar ne te shprehur tjeret ja mbyllin gojen me fakte e urrejn personin qe e shprehe dhe ne te vepruar,ndeshkohet,drejtperdrejte apo gradualisht,dhe nese njeriu vepron me te verteten drejtesi hak ndaj gjithckaje ndjehet i qete tjeret e respektojne dhe ne te vepruar punet kan sukses ,a nuk shikoni sqe ne gjitha fushat shkencore ,sukseset duke i bere shpikjet funksionale ,i arrin vetem me drejtesi hak,shikoni gjitha gjallesat se si kan funksion vetem me drejtesi hak rregull mas shikoni organizmat tuaj se si funksionojne vetem me mas rregull drejtesi hak,ne menyre precize,po si mendojne keta politikan te zote ,qe me padrejtesi mashtrim urrejtje lufta percarje shkatrrim ,mund te orientojne ralitete sipas interesit,jo zoteri keshtu nuk funksionon ajo qe ne fakt sejcili deshiron per vete e drejta haku dobit paqa qartesia siguria shpresa shpetimi ,nuk jeni ju ato qe tjereve tu beni dobi tu jepni mend,te orientoni rralitet,mbasi krijimin ralitetet dhe mend i krijoj orietoj mundesoj vetem krijuesi,ju nese pretendoni qe mund ti beni urdheroni krijojni zgjillje problemeve qe ju i keni sjellur njerzimit,dickaqe zoti se ka kriju as thene me pare krijoni nje toke diell ,dhe behuni te pamvarur nga gjithca qe zoti krijoj me pare e nese jo,binduni qe padrejtesia plotsoj kuptimet zbuloj qellimet,dhe keni vetem nje dritare hapur ne ekzistencen e gjithcfar ndieni deshironi sejcili per vetet tuaja te drejten hakun qartesin gjallerin zgjilljet sigurin paqen shpresen shpetimin,,dhe urreni padrejtesin qe tjeret tua bejne,qe te mos zhgenjeheni ,humbisni dhe futeni rruges qe kurr me nuk ngriheni ,bota rregullohet me dy fjale ate cfar deshironi per vete duajeni ,dhe per tjeret,a nuk jan dhe ato njerz si ju,a nuk deshirojn edhe ato njelloj si ju,a nuk kan te drejte te jetojne edhe ato si ju,kjo eshte nje pike per tu bindur ne ralitetin e zhvillimit dhe fakteve ne gjendje te paimponuar,gjendja e imponuar,jan domosdoshmerit por me pasoja dhe kosto ,vertet njeriu i eshte bindur dhe i bindet dy gjerave fakteve me deshire,mbasi vlerson dhe pranon ralitetin dhe fermes se imponuar,vertet njeriu i rrethuar nje dit dorzohet,me hir apo pahir,sot ngado jemi te rrethuar nga padrejtesia antivlera e shfaqur ne ligje politika dhe veprime,dhe po shohim prekim frytet e saje,ku njerzit nga formimi qe kan antivlera,nga egoja pushtetit dhe paras ,me nje ego pafund,sikur njerit ti jepet pasurit e tokes nuk ngopet po per kaq banor sa ka toka nuk mjafton as gjithesia,imagjinoni ego ne rritje pafund dhe mundesi ne zbrazje me fund,ju mjafton edhe femijes qe te bindet se nuk eshte e qara as e shara as dhuna te kerkosh mendosh dhe veprosh aty ku po boshatiset dhe ska gje,keshtu po kthehet planeti yne bashke me gjithcka ka brenda,,tjetra,vlera njeriut dhe gjallesave ,nese njeriu merr formim te mire,permes vlerave ,zhvillon mendimin nuk do te imagjinoheshin frytet e dobive qe jep ,,a nuk bindeni qe gjithacka, krijesat ne menyre zinxhire jane ndihmese dhe plotesuese ne dobi por vetem ne saje te vertetes drejtesise hakut rregullit mases,sepse prej saje dhe me te u krijua gjithcka a nuk bindemi keshtu ,qe duhet vetdisohemi te gjith qe paditurin duhet ta pranojme ta zevendesojme me dituri ,diturin me urtesi permes formimit ku antivleren mesohemi ta zevendesojme me vlera pasigurin me siguri luften me paqe paqartesit me qartesi dhe problemet me zgjillje,jeten me shpres gjalleri dhe shpirtin njerzore me shpetim ,un nuk bera asgje me shum se zoti shpalli shkenca vertetoj dhe raliteti fakteve eshte prezent e verteta flet vete,por per gjitha kohrat zoti mallerishem e ka plotesuar meshiren mbi ne me ullzim dhe sot me shum se kurre bota eshte e mbushur me gjitha grupet njerzore te dobishme saqe mjafton vetem angazhimi tyre sejcili sipas nivelit ,dhe mundesise per tu bere ndihmes dhe plotesues ne dobi dhe do perfundonim ne nje nga 4 grupet njerzore te dobise 1 dietaret 2 ullheqesit e drejte 3 lutjet e besimtareve 4 guximtaret ,per pune dhe vepra te mira ku gjith sebashku i sijellin gjitha te mirat njeri tjetrit,zoti mallerishem krijoj ne menyre te persosur gjithcka mjafton vetem ta meditojne dhe praktikojne gjinia njerzore dobin perderi sa sejcili e deshiron per veten e tije e pse jo per te gjith qe gjith te ndjehemi mire krenare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu