• |
ide | kryesore

Berisha bën skanerin e ministrave të rinj: Njëra anonime, tjetra shoqëronte Rifomaton

Lajme, Të fundit

“Kjo qeveri është në grahmat e fundit dhe do të rrëzohet përsëri”. Kështu i komenton ish-kryeministri Sali Berisha ndryshimet e fundit në qeveri. Në një intervistë në studion e “Ora News”, Berisha bëri akuza të forta ndaj Belinda Ballukut, që zëvendëson Damian Gjiknurin në krye të ministrisë së Transporteve dhe Energjisë dhe Gent Cakajt, i zgjedhur nga Rama ministër për Europën dhe Punët e Jashtme, në vend të Ditmir Bushatit. Gjithsesi Berisha e vlerësoi Bushatin për qëndrimin e tij për mos ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi. Më poshtë skaneri i Berishës për qeverinë e re.

Disa nga batutat e Berishës për ministrat e rinj


Anila Demaj

“Ra qeveria. Çfarë solli në qeveri ky? Solli hiçin, pothuajse negativ. Jua dha financat një personi që falimentoi Fondin e Sigurimeve Shëndetësore vetëm e vetëm se është shoqëri e madam Bahës. Asnjë meritë nuk ka ajo zonja Demaj se shikoni farmacitë, s’kanë marrë paratë e rimburësimeve. Janë në falimentim për shkak të fondit”.

Belinda Balluku

“Mori po Belindën, shoqëruesen e Riformatos që e kalonte Riformaton pa kontrolle, pa chek-up-e, për transportin e drogës e me radhë. Balluku ka shoqëruar Riformaton i cili nuk rezulton në sistemim TIMS. Kush e nxori nga sistemi TIMS? Se Riformato nga Rinasi u nis”.

Erion Braçe

“Zgjodhi Erjon Braçen… Kur unë denoncova avionët që uleshin në rrugën e fshatit Bedat, se unë e dija se kisha qenë, Erion Braçe në parlament tha: “S’ka rrugë fare në Bedat, ndërkohe që ajo rrugë përdorej si pistë avioni por ku e fshihte për Kokoneshin, seç është një trafikant kryetar bashkie”.

Gent Cakaj

Gent Cakaj një “pjon i Baton Haxhiut”. Ky i fundit “argat i fshehtë i Beogradit në Prishtinë”. Cakaj u vu në këtë post se është mbështetës i ndarjes së Kosovës. Kjo është fatkeqësi e madhe që diplomacia e këtij vendi uzurpohet nga një individ si ky. Ky zotëri përfaqëson më shumë se këdo tjetër Beogradin, argatin e fshehtë Baton Haxhinë, që në fakt është edhe shefi i argatëve të Beogradit në Prishtinë”.

Ditmir Bushati

“Ditzi Bushati ka qenë katastrofal për sa i përket marrëveshjes me Greqinë, por ai ka mbajtur qëndrim konkret për sa i përket mos ndryshimit të kufijve. Dhe kjo është e vërteta. Kurse në aspekte të tjera ai ka qenë larg atij posti sa këtu e në hënë me thënë është pak. Ai ishte i lidhur, me fakte, me bandat më të rrezikshme në Shkodër. Dhe një ministër i Jashtëm që ishte i lidhur me bandat se kishte vendin në ministri të Jashtme, por te bandat. Por, kjo nuk më pengon të them, që ai në çështjen e ndryshimit të kufijve pati instinktin politik për t’iu kundërvu haptaz”.

10 Comments

  1. Pa asnje prove ky korb i zi flet prej 28 vjetesh per te gjithe duke hyre neper shtepite e cdo shqiptari,ky korb sali qe nuk ka lene gje pa i bere ketij populli nga kercenimet djegjet tritolin shkatarrimin e gjitheckaje te vlefshme ne vend vjedhjen e floririt asidin francez vefan 97 djegjen e koha jone naften serbise arrestimet e luftetareve kosovare kunder rambujese gerdecin remzi hoxhen trebicken ina ramen lavire bulevardi 21 janarin eliminimin e olldashit,rrafjen me shpulla lirine e tij,ky monster bastard kopil ky personifikimi i njeriut Djall,ky Korb i zi vetem te zeza ka lene ne kete vend,ja kaloi dhe babait shpirteror Enver.

    1. krijuesi gjithesise ,padrejtesise dhe ndjekeve te saje,i krijoj dicka te fuqisheme,te sfidueshme ,qe keto nuk mund ta sfidojne ,kapercejne dhe as triumfojne,,i percaktoj dhe krijoj ,ndeshkim ne gjitha detajet,duke krijuar si thembra akilit leve qe i rrenon ralitetin faktet historin shenjat,dalluese te semires nga e keqa,sepse keto jan etika bindjes per logjiken ,njerzore,i padrejti premton ,por kur se vepron quhet genjeshtarte nuk i beson kush me,fillon dhe nderton pushtet permes perkrahjes dhe fuqis permes mashtrimit,grabitjes dhe zhdukjes se gjurmeve ,duke vepruar ne emer te vertetes te padrejten ,duke u munduar ta shtrij sundimin ,ne gjitha fushat ,per ti shformuar njerzit hequr vlerat

    2. krijuesi gjithesise ,padrejtesise dhe ndjekeve te saje,i krijoj dicka te fuqisheme,te sfidueshme ,qe keto nuk mund ta sfidojne ,kapercejne dhe as triumfojne,,i percaktoj dhe krijoj ,ndeshkim ne gjitha detajet,duke krijuar si thembra akilit leve qe i rrenon ralitetin faktet historin shenjat,dalluese te semires nga e keqa,sepse keto jan etika bindjes per logjiken ,njerzore,i padrejti premton ,por kur se vepron quhet genjeshtarte nuk i beson kush me,fillon dhe nderton pushtet permes perkrahjes dhe fuqis permes mashtrimit,grabitjes dhe zhdukjes se gjurmeve ,duke vepruar ne emer te vertetes te padrejten ,duke u munduar ta shtrij sundimin ,ne gjitha fushat ,per ti shformuar njerzit hequr vlerat degraduar dhe sunduar,por keta nuk diten fundin ,nuk diten ligjet nuk diten rregullin se padrejtesia ,si antivlere nuk mud te lozde rolin e vleresdhe jepte rendiment vleren ,un nuk dua te loz rolin e gjukatesit as paragjykuesit dhe as krijuesit ,por te kujtuesit,duke ju thene zoterinje padrejtesia plotsoj kuptimin,sepse raliteti si etika bindjes me faktet per te gjith si politike ligje dhe drejtues,per nje shekull e llat shfaqen,nuk ezshte se ishte zogu i keq ,dhe enveri me i mir as enveri i keq dhe ramizi me i mire as ramizi me i keq dhe sala me i mire as sala me i keq dhe edi me i mire as edi me i mire dhe iliri me i keq,perderi sa ne zhvillim ne terren ralitet fakte praktike,kemi nje padrejtesi totale,grabitje te drejtave koh pas kohe,sikur njeri te ishte me i mire i drejte pastert aty do fillonte ndryshimi dobia,por asnjehere ajo qe folet te gjith nuk e zbatuat,por vetem na grabitet pronat individuale dhe kolektive perdhunuat zhytet ne borxhe,dhe trysni zhduket kundershtaret koh pas kohe, per cat dhe sunduet ,ku u kriminalizua pjesa me e malle e popullates ne nje shekull,kurse tani qe u kan rene mundesit ,e fitimit doli ligji tjeter akuzo dhe ndeshko ku perseri,ndeshkimi permblell dhe grabitjen e ekonomis disa here ndeshkim mbi ndeshkim ,hiqeni gjith si engjej sikur ju nuk sollet ket ralitet ndersa vepruat si djaj ndaj nesh ku cilido pushtues te kishte hyre ne kete vend nuk do i kishte bere kaq shum dem kombit shqiptare sa ci bet ju te gjith ne nje shekull,per cilin mund te flasim mire nga ju ,dhe me cfare gjykimi,ne cfar baze ju kemi engjuj,si paraqiteni,nderkohe qe ,baza levizjes dhe fuqise se,suksesit ,eshte formimi,vlerat,,ju te gjith larguat njerzit per nje shekull nga ,besimi ne zot ullzimi tije e drejta haku vlerat,ju kur largut popullin si mund ti keni ju,se po ti kishit zbatuar do kishim tjeter ralitet,jo kete por te kunderten ,kjo eshte baza treguese qe pasqyron ralitetin ,ju ende keni ligje qe ndalon shamin ne shkolla,ju ende pranoni te luftoni islamin te drejten verteten perderi sa ishte vijim i enverhoxhes por dhe ne demokraci eshte share luftuar persekutuar dhe asnjehere nuk keni folur por heshtur,ju te gjith ishit,menaxhuesit dhe kontrolluesit e jetes ne kete vend,kush mund tu besojn ju kush me pushtet ndersa ju nuk keni formimin per te vepruar ate ne emrin e ciles flisni te drejtes hakut sepse me ligje e keni hequr ketu e nje shekull me pare dhe me ligje dhe veprim nuk eshte vendosur dhe mbrojtur ende ,zoteri ketu nuk eshte kopesht zologjik nese e pranojme ishte vetem ne kohen e enverit ku para ardhesit tuaj shfrytezuan ,besen vlerat e popullit dhe ju be pabesi trallti e malle tani shqiptaret kan shetitur boten mesuar dhe bindur ne ralitetin e fakteve te vertetes dhe historise,askush me se han sapunin per djathe,se tashme i dihet shija,nese flasim per ndryshim per mire e drejta haku i duhet kthyer sejcilit te praku i shtepise,dhe ne krye te vendosen te miret ato qe qe ne formim universitare kan marre formimin e mire,e keta nuk i mungojne keti populli keta jan perfaqsuesit e vlerave,jo te antivleres si ishin me pare un mendoj se ky popull komb ka nevoje per pajtim te brendeshem dhe vendosjen ,ne krye jo me atyre qe flasin bukur dhe veprojne shtrember por qe flasim thjeshte dhe veprojne ne menyren me te mire bukur pelqyeshme dhe pranueshme per te gjith me drejtesi hak,ku gjith ndjehen krenare ,sepse gjith duan te drejten e tije dhe urrejne padrejtesi tu behet por qe erdhi koha qe sejcili per tjetrin duhet te mendojne flase dhe veprojne si per veten e vet keshtu qe domosdoshmeri behet e drejta haku per te gjith e vendosur ne politik ligje ligjvenes,ku ne krye i duhet njeriu i drejte qe njeh vlerat ligjet te verteten ,vetem keshtu pajtohemi te gjith tjerat rruge shenojne perplasje shkatrrim gjakderdhje duke filluar me te paret shkaktaret kokat e tyre,sepse padrejtesia arriti kulmin dhe tenton te prek fundin trishtues me cmimin qe ajo sjell ,tashme kush del kunder drejtesise hakut ai i del kunder vetes vet,gje qe se deshiroj ,un mendoj qe eshte kohaqe te gjith te angazhohemi ne dobi pajtim te brendeshem kthim haku mirkuptim vlersim raliteti ndarje problemesh dhe pranim orientimi me drejtesi hak,edhe ne kemi te drejte te jetojme si shumic sepse ato i krijoj dhe ja dha zoti sejcilit por tashme u ndergjegjsuan te gjith dhe askush te drejten e tije sja jep askujt se ne te ka te varur jeten zgjilljet shpresen,ju ftoj ne mirkuptim mos humbisni kohe fuqi dhe miq pa nevoje kthehuni vlerave virtytit meshires pendimit tolerances mirkuptimit marrveshjes,dhe angazhohuni te gjith per tu bere ndihmes ndhe plotesues ne dobi ,zoti mallerishem la nje shteg per te gjith ne ecuri ,te dobeteve diturve ju lla mundesin e perhapjes dituris vlerave dhe bindjes se njerezve per ti vene ne levizje te legjikes njerzore per bindje ne domosdoshmerit ,te padrejteve ju la mundesi pendimin dhe kthimin e hakut ,qe per te gjith te zbrese meshira e tije,paqa harmonia gjalleria zgjilljet shpresa,nese kategorit njerzore qe din nuk e praktikojne dhe perhapin ,atehere keta jan kthyer ne hipokrit dhe zoti i ndeshkon ,sikur te gjith te angazhoheshim ne dobi,duke u kthyer si ndihmes dhe plotesues,sipas nivelit dhe mundesise ,do formoheshin struktura e dobise dhe mos shkatrrimit tone,1 dietaret 2 ullheqesit e drejte 3 lutjet e besimtareve 4 guximtaret,ket angazhim dhe ndryshim te gjith e fillojme me veten raportet me zotin ullzimin e tije me familjen ,me te afermit farefisin dhe me gjith ne menyre te nmdersjellt,o njerez shtetin ligjin rregullin organizimin zgjilljet qartesin gjallerin shpresen shpetimin gjitha krijesat i krijoj vetem zoti jo ne ne mjafton vetem zotin tone ullzimin e tije ta njohim praktikojme dhe perhapim , ne menjehere do kemi shtet te drejte me ullheqes ligje dhe politika te drejta ,dhe keshtu si individ dhe kolektiv do shikojme prekim dhe shijojme te drejten me vlerat virtytin qe ka qe aq shum i duam ndiejm dhe sakrifikojme te gjith per ti pasur ne vetet tona por tashme per te gjith, duke mbetur dhe perjetuar gjith vetem te miren sepse gjithcka eshte e krijuar ne menyre precize te atille saqe sejcilit pacmangeshem i mundeson si rendiment te marrin ate cfar mbjell,ne sejcili per veten tone deshirojme te miren perse se mbjellim ti bejme sherbimin dhe ta arrijme ,ne ne fakt perpiqemi ashtu mendojme ashtu veprojme ,por u zhgenjyem sepse nuk kuptuam thelbim se si funksionon raliteti me ligjet e tije domosdoshmerit ,e keta funksionojne ndryshe,jo si e mendojme ne ,duhet njohur dhe zbatuar ligji i te vertetes,ne per te bere shpikje i respektojme ligjet e se vertetes ne gjitha fushat sepse sjellin perparim teknologjik lehtesim permirsim ,por kur vjen puna tek kontrolli menaxhimi orientimi i ketyre rezultateve ,flasim ne emer te ligjit drejtes vertetes rregullit mases vleres virtytit qe ta respektojme te gjith,por ne fakt veprojme te kunderten sepse nuk i kemi vene disiplin kufi rregull mase egos per pushtet para ,per te kontrolluar dhe pasur sejcili gjithcka nen kontrollin e tije,kjo nuk funksionon pergjithnje ,funksionon veten sa faktet te zbulojne qellimin ,pastaj godet urrejtja,uniteti i mendimit dhe veprimit,te shumices kunder pakices,qe sjell keto probleme,jemi ne momentin e humbjes durimit,mbar popullore shkaqet zhgenjimi grabitja shkatrrimi trysnit per nje kohe te gjate,kjo situat tejkalohet vetem me pendim dhe kthim haku nga te padrejtit ,dhe moshakmarrje durim meshire falje nga populli duke mos lejuar termin urrejtje por ket ta zevendesojme me dashuri ,perplasjet me paqe ,bllokimin e jetes me gjalleri dhe problemet me zgjillje shthurjen ne unitet ,te keqen ta kthejme me te mire ,kjo arrihet qind perqind nese gjith kuptojne poziten pozicionin dhe reflektojne vetem sipas ullzimit zotit,keshtu e mendoj un,gjitha ceshtjet e keti kombi ,persa i perket te kaluares tashmes dhe te ardhmes vetem keta jan mundesite qe sejcili te arrije ate qe deshiron per vete ,por me pare ta deshirojnre pranojne edhe per tjeret te gjith si perveten ,si domosdoshmeri e pergjilleshme qe unifikon dhe prollon gjithnje qartesi gjalleri zgjillje siguri paqe shpres shpetim per te gjith ,kete e ka garantuar shpetuesi mall krijuesi botnave ,me krijimin ,krijesat dhe ligjet te pasqyruara ne to te futura ne gjallerin e jetes ne cdo qeliz gen ,struktur krijim dhe pasqyruara ne ullzimin e tije kurane dhe synet e vertetoj zoti me krijimin e tije krijesat ullzimin ,si pasqyra e pakontestueshme dhe pasfidueshme ,e vertetoj i derguari tije muhamedi ,a,s ,e vertetuan dietaret shkencetaret e vertetoj raliteti praktika,ky eshte mendimi im i lire analize e pergjitheshme me qellim dobin jo per ti then dikujt un jam me i dituri miri dhe ti me i keqe por duke i thene me shpirte qe ashtu si dua veten time ju dua edhe ju ,dhe ket dashuri e ndava me te gjith ,njeheresh se te gjith u krijuam te mire dhe lindem te tille te mire nuk u krijuam dhe as lindem per te projektuar armikun as per tu bere armiq ,te njeritjetrit por u krijuam dhe lindem te mire dhe mund te mbesim te mire vetem permes ,me te mirit krijuesit tone njerzore ullzimit tije dhe mbesim gjith te mire,e imja nuk eshte asgje ne kete bote vetem asaj cfar marr me vete ne perjetesi shpirtit dhe veprave qe bej,gjithcka per cdo gje i perket vetem krijuesit botnave falnderimi i takon vetem ati un nuk kam qellim angazhimi por komenti eshte qellim ,obligim dhe pergjegjsi morale perpara zotit qe diturin ta mesojme praktikojme dhe percjellim tjereve ne menyren me te bukur pranueshme pelqyeshme dhe pershtateshme e verteta ngado te shikohet per sejcilin eshte e dashur sepse eshte frymajrrja jetes,dhe shpetimit ne perjetesi,per shpirtin njerzore ,uroj mirkuptim per te gjith ,tani rrallen e te kuptuarit dhe vlersuarit e keni te gjith,zoti sheh dhe shperblem ,uroj qe te gjith te zgjillni pranoni dhe praktikoni ne menyre te ndersjellte per njeri tjetrin vetem te miren jo te keqen ju ftoj te gjitheve largohuni nga padrejtesia,largohuni nga thacethemi fitneja ,mashtrimi antivlera ,sepse ne te nuk ka asnje dobi ,nuk u krijua as si zgjillje dhe as si dobi,e drejta haku e verteta ajo dhe vetem ajo eshte vula zgjilljes dhe shpetimin per ne si qenie njerzore

  2. Nuk ka e nuk do kete kurre me shqiperia bije kurvi, kodoshe komunistesh, , hajdute profesioniste, drogemene te lidhur me mafiat e huaja, , e kurre parti qelbesirash me permbajtje kerrmash sigurimi. Ju, o kelyshe kuqalesh, servile te hajdutit, e zuzare te kombit, po ne rezymete qe ofendoni, e poshteroni, po dora tuaj e zeze nuk ka levizur ne ato poshtersi qe mundoheni tia vini Berishes? Ju,, faqe zinj, zarbo te idiotit qe ju ka poshteruar partine, para se te kaloni ne ekstaza banditesh, kujtoni shtigjet e lirite, kujtoni se kush ua hapi portat per ne europe, kush ju futi ne NATO, e qe ju okodoshe dolet hapur ne proteste me flamujt e simbolit tuaj, vetem qe mos te na pranonin ne NATO, pastaj, harruat ore qelbesira, cadrat e turizmit qe ngritet para ish hotel dajtit, si ne kamp, e ketej propogandonit,,,,,greve urie, e po te ish se ky qe ju o fantazma te kohes ka qene ashtu si e komentoni, duhej tu kish vene drune, por liberalizmi, e botekuptimi i tije per lirite demokratike,, ju la qe te benit orgji. Mos harroni ore faqe zinj, ore ju katila te sektit, se sot vendi do ish ne europe, por teket e idiotit tuaj per tre ligje denoi vendin, e sot ju, ku poe coni, dhe e keni cuar vendin me ekonomine me te humbur te europes e ballkanit, vendi qe droga ben ligjin, vendi qe pushtetaret vjedhin e jetojne si mbreter, kurse populli ka hapur listat e hane vetem nje vakt. RROkullisja po ju vjen ore qelbesira, se keni qelbur nje europe, andaj do ta shihni veten ne humneren e mos kthimit,,d, m, th, THYERJE QAFE, dhe me urimin , UDHA E MBARE te poshterve.

  3. Ky xixa e meriton te qenurit Kapo kapllani per te gjithe ju shpellare dhe skiftere maloke,mos kundershtoni,xixa e fitoje vendin e kapos fale dhe dashurise se Korbit sali dhe punes vetmohuse qe ka bere,sot xixa ka turnin te saliu shishet e shurres me vete turni fillon ne oren 18 more vesh xixa

  4. Keta -te pa emrat e Ridhjerjes jane bere si —-Luzja–tek portokallia qe u jane shtremberuar fytyrat ,kembet ,goja dhe bythet nga qe e leshojne azat per partine dhe Edvinin.

  5. E paske pushim sot Stalin,te zuri vendin xixa dhe ziguri ne drejtimin e grupit te skifterave mos u merzit se shume shpejt per ty do vine dite te mira,do keshe nderin ti nderrosh pampersin Korbit sali,mere me qetesi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu