• |
ide | kryesore

Çmimet Golden Globes, fitoret surprizë të Netfix (FOTO/VIDEO)

F1, Kryesore, Paparazzi

Sezoni i çmimeve kinematografike ka filluar. Ceremonia e 76 e ‘Golden Globes‘ përfundoi të djelën në 6 janar me disa surpriza dhe të papritura dhe me një zhgënjim për filmin e prezantuar si favorit “A Star Is Born“, me Bradley Cooper, përkrah Lady Gaga.
Ceremonia nderoi me dy çmime “Bohemian Rhapsody” (“Filmi më i mirë dramatik” dhe “aktori më i mirë dramatik”) si dhe për surprizën e përgjithshme filmim e prodhuar nga gjigandi i kinemasë on line Netflix “Roma” (“regjizori më i mirë” dhe “filmi më i mirë në gjuhë të huaji huaj ), i meksikanit d’Alfonso Cuaron.


‘Golden Globes’ ndajnë gjithashtu çmime edhe për prodhimet e televizioneve që janë gjithnjë e më të para nga publiku. Nga shumë kritikë të kinemasë ato konsiderohen si parathënësit e Oscar-ve me ndryshimin e vetëm se në ‘Golden Globes’ ndahen çmime të dubluara duke pasur fitues të veçantë edhe në zhanrin e dramës dhe në atë të komedisë.


Aktori Rami Malek në Rolin e Freddie Mercury (Bohemian Rapsody)

Nëse “Bohemian Rhapsody” dhe “Roma” mund të konsiderohen pa frikë si fituesit e mëdhenj triumfi i vërtetë i mbrëmjes së së dielës ishte Netflix. Plateforma mbarëbotërore grumbulloi shumë çmime. Përpos dy fitoreve të Alfonso Cuaron me ‘Roma’ ajo arriti të marrë edhe çmimin e serialit komik më të mirë me “The Kominski Method“, dhe të aktorit më të mirë në një seri dramatike me”Bodyguard“.

Çmimet e Golden Globes:

Aktorja më e mirë në një dramë” është Glenn Close (For The Wife), ndërsa “Aktorja më e mirë në një komedi apo muzikë” është Olivia Colman (For the  Favorite). Aktorët më të mirë, përkatësisht në kategorinë dramë dhe komedi ), janë Rami Malek (për Bohemian Rapsody) dhe Christian Bale (për Vice). Gjithashtu fitues janë Mahershala Ali (që do të shohim në në sezonin e tretë të Detective True), “Aktori më i Mirë Mbështetës” shkoi për Green Book dhe Regina King, “Aktorja më e Mirë Mbështetëse” për ‘If Beale Street Could Talk’.

Glenn Close (For The Wife)

Lady Gaga dhe Bradly Cooper (A Star Is Born)

Çmimin si “Best Director” shkoi për Alfonso Cuaron për Romën poetike. “A Star Is Born” për fat të keq, pavarësisht nga nominimet e shumta dërgoi në shtëpi vetëm një çmim, atë si “Kënga më e mirë origjinale” për këngën Shallow.

FITUESIT E GOLDEN GLOBES 2019:

Filmi më i mirë – Dramë

Black Panther

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody – FITUES

If Beale Streat Could Talk

A Star Is Born

Filmi më i mirë – Musical ose Komedi

Crazy Rich Asians

The Favourite

Green Book – FITUES

Mary Poppins Returns

Vice

Skenari më i mirë – Motion Picture

Roma

The Favourite

If Beale Street Could Talk

Vice

Green Book – FITUES

Performanca më e mirë nga një aktore në filmat dramë

Glenn Close, The Wife – FITUES

Lady Gaga, A Star Is Born

Nicole Kidman, Destroyer

Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Rosamund Pike, A Private War

Performanca më e mirë nga një aktor në filmat dramë

Bradley Cooper, A Star Is Born

Willem Dafoe, At Eternity’s Gate

Lucas Hedges, Boy Erased

Rami Malek, Bohemian Rhapsody – FITUES

John David Washington, BlacKkKlansman

Performanca më e mirë nga një aktore në filmat  – Musical ose Komedi

Emily Blunt, Mary Poppins Returns

Olivia Colman, The Favourite – FITUES

Elsie Fisher, Eighth Grade

Charlize Theron, Tully

Constance Wu, Crazy Rich Asians

Performanca më e mirë nga një aktor në filmat  – Musical or Comedy

Christian Bale, Vice – FITUES

Lin-Manuel Miranda, Mary Poppins Returns

Viggo Mortensen, Green Book

Robert Redford, The Old Man & the Gun

John C Reilly, Stan & Ollie

Performanca më e mirë nga një aktore në rol dytësor

Amy Adams, Vice

Claire Foy, First Man

Regina King, If Beale Street Could Talk – FITUES

Emma Stone, The Favourite

Rachel Weisz, The Favourite

Performanca më e mirë nga një aktor në rol dytësor

Mahershala Ali, Green Book – FITUES

Timothée Chalamet, Beautiful Boy

Adam Driver, BlacKkKlansman

Richard E Grant, Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell, Vice

Regjisori më i mirë– Motion Picture

Bradley Cooper, A Star Is Born

Alfonso Cuarón, Roma – FITUES

Peter Farrelly, Green Book

Spike Lee, BlacKkKlansman

Adam McKay, Vice

Best Original Score – Motion Picture

Marco Beltrami, A Quiet Place

Alexandre Desplat, Isle of Dogs

Ludëig Göransson, Black Panther

Justin Hurwitz, First Man – FITUES

Marc Shaiman, Mary Poppins Returns

Kënga më e mirë origjinale

All the Stars, Black Panther

Girl in the Movies, Dumplin’

Requiem for a Private War, A Private War

Revelation, Boy Erased

Shalloë, A Star Is Born – FITUES

Filmi më i mirë i animuar

Incredibles 2

Isle of Dogs

Mirai

Ralph Breaks the Internet

Spider-Man: Into the Spider-Verse – FITUES

Seriali më i mirë – Dramë

The Americans – FITUES

Bodyguard

Homecoming

Killing Eve

Pose

Seriali më i mirë- Komedi

Barry

The Good Place

Kidding

The Kominsky Method – FITUES

The Marvelous Mrs. Maisel

Performanca më e mirë nga një aktore në filmat – Dramë

Caitriona Balfe, Outlander

Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale

Sandra Oh, Killing Eve – FITUES

Julia Roberts, Homecoming

Keri Russell, The Americans

Aktorja më e mirë në filma ose serial

Amy Adams, Sharp Objects

Patricia Arquette, Escape at Dannemora – FITUES

Connie Britton, Dirty John

Laura Dern, The Tale

Regina King, Seven Seconds

Aktorja më e mirë në seriale ose Komedi

Kristen Bell, The Good Place

Candice Bergen, Murphy Brown

Alison Brie, Glow

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs Maisel – FITUES

Debra Messing, Will and Grace

Aktori më i mirë në serial ose filmat – Dramë

Jason Bateman, Ozark

Stephan James, Homecoming

Billy Porter, Pose

Richard Madden, Bodyguard – FITUES

Mattheë Rhys, The Americans

Aktori më i mirë në rol dytësor, serial ose film

Alan Arkin, The Kominsky Method

Kieran Culkin, Succession

Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Ben Whishaw, A Very English Scandal – FITUES

Henry Winkler, Barry

Filmi më i mirë i huaj

Capernaum

Girl

Never Look Away

Roma – FITUES

Shoplifters

Seriali ose filmi më i mirë për televizion

The Alienist

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – FITUES

Escape at Dannemora

Sharp Objects

A Very English Scandal

Marrë nga Huffington Post

Përktheu Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu