• |
ide | kryesore

Berat Buzhala: Rama s’ka pse i kërkon falje Kosovës, por Batonit

Arkiva, Lajme, Të fundit

Gazetari dhe drejtori i gazetës “Express”, Berat Buzhala ka deklaruar sot se Gent Cakaj u përdor nga Edi Rama dhe Baton Haxhiu, si “mish për top”.

Buzhala në një postim në Facebook, shkruan se Rama nuk ka pse kërkon falje Kosovës për mos dekretimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm, pasi ai nuk ishte i propozuar me referendum nga populli i Kosovës.

“Ne Kosove, nëse flasim me gjuhe popullore, qasja e Edi Rames, por edhe e Batonit Haxhiut, karshi Gent Cakes, ishte kjo: Mish për top.

Edi Rama nuk ka nevoje me i kerku falje Kosoves per pamundesine e emerimit te Gentit ne krye te Ministrise se Puneve te Jashtme.

Me sa kam une njohuri Genti nuk po emerohej aty si Minister i Puneve te Jashtme te Kosoves, por si minister i Puneve te Jashtme te Shqiperise. Rama, e Batoni, as nuk i kane borxh Kosoves e as Kosova nuk iu ka borxh atyre”, shkruan ai.

Statusi i plotë i Berat Buzhalës

Ne Kosove, nëse flasim me gjuhe popullore, qasja e Edi Rames, por edhe e Batonit Haxhiut, karshi Gent Cakes, ishte kjo: Mish për top.

Edi Rama nuk ka nevoje me i kerku falje Kosoves per pamundesine e emerimit te Gentit ne krye te Ministrise se Puneve te Jashtme.

Me sa kam une njohuri Genti nuk po emerohej aty si Minister i Puneve te Jashtme te Kosoves, por si minister i Puneve te Jashtme te Shqiperise. Rama, e Batoni, as nuk i kane borxh Kosoves e as Kosova nuk iu ka borxh atyre.

Fatkeqesia, e per kete me vjen shume keq, eshte qe Genti u perdore nga Rama, ndoshta edhe nga Batoni, per qerim hesapesh te brendshme.

Kane mendu, qe duke e propozu nje djale nga Kosova per kreun e diplomacise, do te perfitojne nga simpatia patriotike. Mirepo me kerku meshire ne raste te ketilla eshte naivitet.

Gentin nuk e ka propozu populli i Kosoves, ne nje referendum, per Minister te Puneve te Jashtme. Gentin, po besoj, e ka propozu Batoni. Prandaj Edi Rama mundet me i kerku falje veç Batonit.

9 Comments

 1. Batoni si keshilltar i Rames, per perfitime te tyre politike si ne Shqiperi, e Kosove, i ka sjelle Rames nja du tre koka intelektualesh mesatare, per me shume dukje. Ne mes tyre eshte edhe kuG, CAKAJ qe u propozua per ne ministrine e jashteme nga Rama, por pa ditur( ndofta edhe me tendence) qe ky kuader, na ben politiken e sorosit ne ndarien e kufijeve te KOsoves me Serbine, e qe na qenka plotesisht dakord, po ashtu edhe me mendimin e Batonit, pra ky, eshte vegel e Batonit, por per kombin. Ne kete mesele, futja hundet e Batonit ne politik berjen e Shqiperise, tregon se sa i perqendruar e nacionalist eshte vete Rama me keta bashkepunetore. Argumenti tjeter eshte,, se si ka mundesi qe nje i propozuar per minister te jashtem, ben deklarate, dhe quan anti kombetare opoziten shqipetare,,,si ka mundesi, kush e frymezon, apo kush ia lejon qe ky person te beje nje deklarate te tille, me cbaza, e llogjike diplomatike, e pastaj kerkon te na behet edhe minister,,,,por duket si fycke, e si shandan per ti hapur rruge politikes Rames qe i ka perfunduar misioni. Mire i thote Buzhala,,,shko e kerkoi llogar Batonit, e jo falje Kosoves, e kete ai ia ka argumentuar mjaft mire.

  1. na cat karin me kete Sorrosin. A e di ndonje nga ju se kush eshte, cfar ka ber dhe cfar po ben Sorrosi? Apo e ka then bab Sal qe Sorrosi eshte gogol dhe prandaj eshte shum i keq. mentalitet enverist. tamam si atehere kur thuej qe ky apo ai vend eshte imperialist. Jo Sorrosi andej e jo Sorrosi ketej. i plasi palla Sorrosit per nje byth vend si Shqiperia. ne jevi vec nje pik uji ne oqeanin e diplomacise boterore.

 2. na cat karin me kete Sorrosin. A e di ndonje nga ju se kush eshte, cfar ka ber dhe cfar po ben Sorrosi? Apo e ka then bab Sal qe Sorrosi eshte gogol dhe prandaj eshte shum i keq. mentalitet enverist. tamam si atehere kur thuej qe ky apo ai vend eshte imperialist. Jo Sorrosi andej e jo Sorrosi ketej. i plasi palla Sorrosit per nje byth vend si Shqiperia. ne jevi vec nje pik uji ne oqeanin e diplomacise boterore.

 3. BUZHALA JU UROJ SHENDET TE PLOTE POR NUK E DI KU ESHTE REXHEPI MORE REXHEP QOSJA KU ESHTE PSE ESHTE STRUKUR AI FLISTE PER CDO GJE PSE SFLET .JU LUTEM MA HEQNI MERAKUN SE JAME SHUME I MERAKOSUR PER MENDIMIN E TIJ PER KETE GJELLE ME KRYEGUZHINJER EDI EDI EDI RAMEN DHE GUZHINJER VUCICE THACE E MBYKEQIRES PUTIN PO I JAPIN KOMBIT SHQIPTAR DREJT LINDJES DHE NGA PERENDIMI OSE ME SAKTE ME MIQET TANE HISTORIKPER 2-SHEKUJ SHBA MIQ TE PA ZEVENDESUESHEM POR KETA PERSONA RAMA SI LIDER GLOBAL QE E KEMI PO PRISH MARRDHENJET ME SHBA DUKE E KTHYER TIMONIN QE E KA KERKUAR KAQ SHME DREJT RUSIS. RALIZIMIN PERFUNDIMTAR E KANE SAJUAR O NE NE PUSHTET O JU FUSIM BALLKANIN NE LUFTE DHE PASTAJ DIHEN PASOJAT KOSOVA SERBI SHQIPERIA REPUPLIK E SHTAT E SERBIS MA PYET ATE REXHEPIN ME KE ESHTE KESAJ RADHE0

 4. Per komentusin i paemer te ores 17:16. Kur filluam ne, ti bythen e kishe te care, ne e gjetem gati. Kush e di se sa ta kane care para nesh!

  1. qeke Gay dmth. pa merak sjam homofob. bej ca te duash me bythen tende po mos u merr me ato te te tjereve se me muhabete bythe nuk ke ku shkon. na duhet me iu pergjigj edhe rrotave te karit tani.

 5. Berat buzhala i kosoves varjanti i CIM pekes ne tirane si dy pika uji ngjajne keta kopila prodhim origjinal i saliut.like floriri ja plotesoje deshiren saliut per mos dekretim te cakajt,me arsyen se eshte i ri harroj veten qe 29 vjec u be kryeminister, ti juri shishet e shurres me vete je turni i trete te saliu,ndihmoje saliun te shurroje

 6. Nje status i perkryer dhe i llogjikshem.
  Kryeministri Rama po fut percarjen. Kjo nuk eshte ceshtje Kosove Shqiperi. Eshte vetem ego persomale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu