• |
ide | kryesore

“Gent Cakaj ka paraqitur në zyrën e Ramës dorëheqje të parevokueshme!”

Lajme, Të fundit

Historiani e ish Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Paskal Milo ka treguar mbrëmjen e djeshme në emisionin “360 gradë” se pas mosdekretimit të tij si kryediplomat, Gent Cakaj i ka paraqitur dorëheqjen e parevokueshme kryeministrit Edi Rama. Milo ka shtuar se ngjarja ka ndodhur disa orë pasi Meta ka vendosur mosdekretimin dhe fill pas tensioneve të shumta që u krijuan mbi emrin e shqiptarit nga Kosova.

Milo: Unë personalisht mendoj që me gjithë respektin që kam ministrin Bushati, mendoj që vendimi i Ramës për ta larguar nga qeveria është përfundimtar. Besoj që nuk do të jetë më pjesë e qeverisë. Sa i përket zëvendësimin e zt.Bushati, unë do t’ju them që opsionet mund të jenë dy-tre. Me sa jam në dijeni zt.Cakaj i ka dorëzuar sot dorëheqjen kryeministrit. Dorëheqja sipas informacionit që kam unë, është e parevokueshme në rastin kur zt.Cakaj do mbesë në pozitën e zv/ministrit të Jashtëm.


Unë mendoj se janë disa variante të njohura të qeverive nga vitet e mëparshme. Një variant mund të jetë varianti grek i Cipras që Rama të bëhet edhe ministër i Jashtëm. Varianti i dytë mund të jetë një propozim i ri i kryeministrit për ministër të Jashtëm. Duke njohur vullnetin dhe tipin e kryeministrit Rama, besoj se ai do të përpiqet të bëjë një zgjedhje sui-generis që e ka pasur mendje si plan B që nga momenti kur Presidenti e shtyu për më tej sh-dekretimin e zt.Bushati

10 Comments

  1. Per deri sa Gent Caka,nuk eshte i dekretuar,si minister i jashtem,nuk e kuptoj kete lloj “doreheqje”.Dorehiqet cdo person,nga nje detyre,qe realisht po e zbaton.Ky zoteri,mund te jape doreheqje,nga posti i zevendesit te ministrit,detyre qe ai po e ushtron,prej disa muajsh,bile ne shkelje te ligjeve te shtetit,duke punuar per nje periudhe te gjate,pa Certifikaten e Sigurise.Bile,ligjerisht,per kete shkelje te ligjit,ku zoteri,as doreheqje,nuk ka pse duhet te jape,por duhet te SHKARKOHET,automatikisht,prej Kryeministrit,dhe te ndiqet penalisht,ai dhe personat zyrtare,te Sigurise Kombetare,qe e kane lejuar te punoje,pa Certifikate Sigurie.

  2. Milo kujton se po lane rrobe si shpelares i trurit e harron se sot njerezit i dine me mire ndofta nga ai e shume nga si ky, se si, e cfare behet ne raste te tilla, por ai e ka gjetiu zbutjen,,,,,e ka qe te mbuloi me tyl pa drejtesine e Rames, qe ka propozuar kete cunak, te sjelle nga nje ish spiun serb, e qe keta bashkepunojne per qellime ruso serbe ne ballkan. Milo vete e ka mendjen nga kali i greqise, e prandaj eshte i fituar ne kete rast, mbasi po ia xhvasin detin SHQIPERISE. nUK KA NDENJUR KY VEND PA TRADHETARE, QE SHESIN VENDIN PER INTERESA TE NGUSHTA PERSONALE, ANDAJ DUHEN ATDHETARE TE PA KURSYER NE MBROJTJE TE TROJEVE E TE DREJTAVE TE SHQIPETAREVE KUDO QE NDODHEN.

  3. “Profesor doktor” Milloja, që i mori këto tituj duke i thurrur si historian librat e tij për Enver Hoxhën, nuk do të heqë dorë deri në vdekje nga detyra e tij e Pas-kalit.

  4. Aman more Albert Einstein i Shqiperise e Kosoves mos jep dorheqjen aman te pergjerohemi se cdo te bejme ne po na ike ti,?

  5. o KAQOL RILINDAS” NUK DEGJON E SHEH IRONINE E DEBILIT TE SOIT TUAJ, POR KOMENTON KOMENTET IRONIKE, . dERI KETU E KA CUAR VEHTEN KY BASTARD km, SI NE KOMEDINE idioti,, QE KA MBRAPA POSTINkm,

  6. Keta shkerdhatat e kesaj qeverie -vetshpallen-ministra-,bejne dorheqje te pa revokueshme pa u emeruar dhe dekretuar e cfare nuk bejne keta sharlatane sepse nuk fuksionon as nje institucion sa gjykate kushtetuese ,as administrative -as gje ,keta po behen -vete Alinj-vete -Kadinj-nuk pyesin me per sa nje .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu