• |
ide | kryesore

Ngujimi i studentëve: Dera me zinxhirë, ushqimet i futem nga dritarja e banjos (VIDEO)

Lajme, Të fundit

Studentët vazhdojnë protestën tashmë duke u ngujuar brenda fakulteteve të tyre. Kështu e kanë kaluar natën të ngujuar studentet e Drejtësisë, të Ekonomisë dhe të Arkitekturës. Mbrëmjen e djeshme u njohëm me shqetësimin e studentëve për mënyrën se si po vepron policia private. Ndërsa mëngjesin e sotëm një prej studentë të ngujuar tek Arkitektuara tregon se nata ka qenë shumë e vështirë për ta.

Studenti: “Duke qenë se studentët kanë vazhduar me bojktotin , në një moment rojet kanë mbyllur derën me zinxhirë. Studentët kanë refuzuar të dilnin në një moment kur policia private është futur, ka patur një përplasje mes policisë private dhe studentëve.

Studentët nuk kanë patur ushqime përveç makinetave. Kanë qenë një grup qytetarësh që kanë sjellë ushqime, nuk na kanë lejuar. Kemi shfrytëzuar momente qetësie dhe i kemi futur ushqimet nga dritaret e banjove. Është jashtë mase e vështirë që të ngrohet fakulteti.

Prindërit janë motivues, por edhe me atë frikën e prindërit ti e di vetë, por kujdes”, u shpreh studenti për News 24.

8 Comments

 1. Ja reagimi i plotë i ish-kryeministrit Sali Berisha

  Xhelati i lirise akademike pushtoi Universitetin!

  Dita e djeshme ne rrafshin e lirive themelore, lirise akademike, kushtetutes qe i garanton ato dhe ligjeve te tjera te vendit, do shenohet si e premtja e zeze e Shqiperise!

  Data 11 janar e vitit 2019 do te mbetet ne historine e kombetare si e premtja e zeze, si dita ne te cilen, ne dhunim flagrant te Kushtetutes dhe ligjeve te vendit, xhelatet e lirise akademike, Edvin Kristaq Urrejtja dhe mercenari i tij Lleshaj urdheruan pushtimin per here te pare ne historine e vendit, te klasave, auditoreve, holleve te fakulteteve te universitetit te Tiranes. Nje akt te tille te paimagjinueshem nuk e ndermori as dhe diktatori i fundit komunist shqiptar ditet kur studentet po permbysnin fronin e tij.

  Dita e djeshme do mbetet ne memorjen e kombit e premtja e zeze e lirise se shqiptareve, dita ne te cilen kriminele me uniforme, mercenare pa ligj dhe moral hyne me force me çizmet e tyre ne mjediset e fakulteteve te universitetit te Tiranes duke shkelur Kushtetuten dhe ligjet, lirine akademike dhe, me urdher antikushtetues antiligjor te Edvin Kristaq Urrejtjes dhe mercenarit te tij Lleshaj, u versulen si bisha kunder studenteve grevist, vajzave dhe djemeve qe po qendronin te ngujuar ne greve ne klasat dhe auditoret e tyre. Ata si kafshe i goditen dhe i terhoqen zvarre studentet te ngujuar ne greve per plotesimin e te drejtave te tyre.

  Dje mbasdite, Edvin Kristaq Urrejtja dhe mercenari i tij Lleshaj urdheruan fallangat e tyre te krimineleve e trafikanteve me uniforme te perdorin si mjet torture ndaj studenteve greviste urine, etjen, terrin, te ftohtit ndaj dhe si mizore iu mbyllen deren nga jashte dhe nuk lejuan futjen e uijt, ushqimeve dhe ju nderprene energjine duke i shtyre ata drejte greves se urise dhe veteflijimit.

  Dhuna, terrori ndaj studentve, pushtimi perdhosja e Universitetit ishin defakto kambanat e vdekjes se lirise akademike ne Shqiperi.

  Keto banda kriminelesh me uniforme, qe nuk njohin ligj as Kushtetute, me zvarritjen dhe mberthimin per fyti te studenteve ne klasat dhe auditoret e veta, kryen akte, realizuan skena te cilat nuk kane ndodhur kurre me pare ne Shqiperi. Ne Europen e Pasluftes se Dyte Boterore kjo ka ndodhur vetem nje here ne vitin 1981 dhe kjo mjerisht po me studentet shqiptare por te Universitetit te Prishtines dhe jo te Tiranes. Ne pranveren e vitit 1981, per shkak te protestave te studenteve kunder pushtimit serb, mjediset e Universitetit te Prishtines u pushtuan nga fallangat terroriste te Sllobodan Millosheviçit. Asokohe urdherin per pushtimin e universitetit te Prishtines, trajtimin shtazarak te studenteve te Kosoves, e dha armiku me i eger i shqiptareve, kasapi i tyre Sllobodan Millosheviçi. Kurse dje, te premten e zeze te Shqiperise, urdherin per pushtimin e fakulteteve, per dhunen kafsherore ndaj studenteve e dha i biri dhe nipi i xhelateve te intelektualeve shqiptar gjate diktatures hoxhiste, Edvin Kristaq Urrejtja.

  Me kete akti kriminal, diktatorial te pashembullt, te urdheruar nga bastardi i xelateve te diktatures hoxhiste Edvin Kristaq Urrejtja, jo vetem jane dhunuar goditur barbarisht studente, djeme dhe vajza, qe me protesten per te drejtat e tyre legjitime po u bien brireve te shpreses dhe drejtesise sociale per mbare shqiptaret, por liria akademike eshte zevendesuar me diktaturen policeske.

  Dhuna e djeshme ndaj studenteve, goditja, zvarritja e tyre ne mjedise ne klasat dhe auditoret e tyre eshte dhune, keqtrajtim dhe poshterim per çdo student e studente qe studion sot ne universitet e vendit si dhe per çdo asistent, pedagog, profesor dhe drejtues te ketyre i universiteteve. Ajo eshte dhune dhe poshterim per te gjithe ata qe ne vite jane ulur ne bankat dhe kane studjuar ne klasat dhe auditoret dhe jane diplomuar ne universitete te vendit. Ajo eshte dhune ndaj ndergjegjes shoqerore dhe kombetare te çdo qytetari dhe qytetareje te ketij vendi qe i thote lirise, liri.

  Prandaj dhe kjo dhune fton çdo student dhe gjimnazist, te ri dhe te re, çdo asistent, pedagog, profesor, mesues, por dhe çdo qytetar te ketij vendi, te ngrihemi sot me fuqishem se kurre ne demostrata, greva, mosbindje civile, te flakim nje minute e me pare regjimin diktatorial te kakistokracise se Edvin Kristaq Urrejtjes dhe klikes se mercenareve te tij! sb

  1. O pordha dixhitale e plakut Mere po si nuk paske pertuar te shkruash nje faqe me budallalliqet e nje te rrjedhuri qe nuk e merr me askush seriozisht(perveç teje)mor derzi!?po le te shkoje njehere vete te studentet Berisha ose i biri Basha dhe ta shikoje se sa shume e duan studentet ate dhe opoziten e leshit bashke me lesheline…

   1. O zot çfarë injorantësh paguhen me taksat tona!!!!

    Po e kam bërë copyp-paste, or idiot rilindas që kurrë skeni për tu bërë njerëz normal pa tu ngjiteni partive si muti për këpuce.

 2. Sa rrote kari qeke mor qelbesira saliut,flet vete korbi i zi sali nuk ka nevoje ta zevendesosh ti qe ne vend te truve paske tul buke me miell serb,por ti nje pune e ben mire mor skifter ti nderrosh pampersin saliut,kur ai te dhjese si nga goja dhe nga bytha,more vesh Qelbesire

  1. Sa të kemi një turmë shumë të madhe parrazitësh, si ky qelbësira e vogël, që ka replikuar, vështirë do ta kemi të ndërtojmë një shtet normal, se këta plehra që ne i quajmë popull janë thjeshtë PARRAZITË, që përpiqen të mbijetojnë duke u shitur sa tek njëri tek tjetri.

   Pra rreziku nuk është as Rama, as Basha, as Meta dhe as ndonjë politikan tjetër.

   Rreziku i vërtetë, por i injoruar prej nesh janë këta parrazitë, që janë në numër të konsiderueshëm.

 3. O Jete keq, se paske lindur nga bytha, dhe si gjithenje kodoshi Ipaemer, Jeni gjarperinj qe mundoheni te pickoni sipas stilit tuaj kodoshian, ,, qe duke e rrahur hekurin po ne nje vend do shtremberohet,,,keshtu edhe ju si qelbesira te dale nga ajo tepsi e mafies kuqe mundoheni ne cdo koment qe duke thene po te njejtat gjera kujtoni se po ndihmoni kobezine tuaj kuqale qe te shpetoi nga te tera keto qe ka bere ne kurriz te shqiptareve, por jo ju, qe jeni vetem zgavra e halese se sektit, por edhe kapo psikopati qe me se fundemi e tregoi rrjedhjen mendore e politike, qe duhet te shporret, e te shporreni, sepse ju,,,morrat e kuq po asfiksoni nje popull. por te tere tufa, kopeja e morrave do shtypen , jo nga partite, por nga populli, e kjo qe ju, zagare te se shkuares mos tena vini pas si i shkoni ketij maskara KM.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu