• |
ide | kryesore

Venezuela/ Aktet qesharake të çiftit Rama-Thaçi

Kryesore, Lajme

Hashim Thaçi dhe Edi Rama nuk e kanë humbur rastin për tu shfaqur si lider të denjë republikash bananesh. Në një konflikt që zhvillohet në pjesën tjetër të globit, në Venezuelë, midis diktatorit Nikolas Maduro që u betua si president pas zgjedhjeve të manipuluara të pa njohura nga komuniteti ndërkombëtar dhe rivali të tij, Juan Guaido, kreut të parlamentit që e ka shpallur veten president të përkohshëm, dy liderët shqiptarë kanë mbajtur një qëndrim spektakolar.


Ata kanë adoptuar një qasje tejet servile ndaj presidentit Trump që bashkë detyroi edhe një sërë shtëtesh amerikano latine të njihnin Guaidon si president. Në fillin Edi Rama njoftoi në Twitter se ai njihte liderin e opozitës venezueliane si president par interim. Hashim Thaçi shkoi edhe më tej. “Urimet më të mira për Presidentin e Venezuelës, Guaido. Kosova e ka njohur dje tranzicionin, sipas linjës së aleatëve tonë dhe sipas vlerave që ne ndajmë. Unë të ftoj në Kosovë. Ne gjithashtu jemi rritur si një feniks disa dekada pas diktaturës”- deklaroi Thaçi.Natyrisht nuk do të qe mirë që dy udhëheqësit në Tiranë dhe Prishtinë të shkonin pas vëllait të tyre të zemrës Rexhep Tayip Erdogan, i cili e telefoni dje autokratin Nikola Maduro për ti thënë: «Mbaje kokën lart vëlla, Turqia është me ty ». 

Por së paku ata mund të adaptonin qëndrimin e vendeve të BE e cila nuk i ka njohur zgjedhjet që zhvilloi Maduro si të ligjshme, ka kërkuar përsëritjen e tyre, por ama nuk ka kaluar në krahun tjetër duke njohur liderin e opozitës si president.

Si Rama dhe Thaçi e kaluan këtë kufi. Ata menjëherë pas Donald Trump e njohën Juan Guido. Jo se interesohet ndoak për fatin e Venezuelës, por për të mos humbur rastin të tregohen si lakej të Trump.

©Lapsi.al 7 Comments

 1. rama e thaqi po i lepijn bythen e pallen vuqiq e nikoliq e lere trump.per trump keta ter partin e shesin,grat e tyre,besa edhe motrat po paten.ende pa dhjer nikoliq e vuqiq keta jan gati.njerzit me kriminel ne ballkan han rama thaqi.

 2. Eh…histori e perseritur. 28 vjet tranzicioni ne Shqiperi dhe politike e jashtme militante. Eshte per te ardhur turp (!)

  1. Per vendet e vogla politika e jashtme priret nga interesat me shume se nga vlerat, por ne cdo rast ky akt krejt i panevojshem servilizmi eshte i neveritshem.

 3. THEM SE TY SHKULLAK DHE TY BUSHAT MUND TJU KETE QIRE GRATE RESPEKTIVE ERDOGANI QE IA MBANI KAQ SHUME NE GOJE EMRIN..BOLL SE NA CATE KARIN, BYTHQIRA, SKENI MUHABET TJETER

 4. Ju na cate karin kur fitoi trump qe gjoja do mbeshteste opoziten ,ndersa ai po mbeshtet pa kushte ramen.Jua futi prap rama dhe nga inati ju shani edhe thaqin.

 5. Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at lapsi.al promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *