• |
ide | kryesore

Reshjet e dëborës rinisin në veri, në Peshkopi uji vjen vetëm 30 minuta në ditë

Lajme, Të fundit

Në të gjithë territorin e Dibrës dhe Bulqizës kanë rinisur sërish rreshjet e dendura të dëborës.

Në rrugët nacionale nuk paraqiten ende probleme, ndërsa në zona të thella janë shfaqur disa të tilla. Një pjesë e tyre kanë qenë të kalueshme vetëm me këmbë dhe trashësia e borës së re kalon 20 cm.

Reshjet e borës kanë sjellë dhe mungesë energjie në fshatrat e Lurës dhe të Reçit, ku dhe po punohet aktualisht për riparimin e defekteve, ndërsa në Kalanë e Dodës është rikthyer energjia.

Në qytetin e Peshkopisë furnizimi me ujë vazhdon të jetë 30 minuta në 24 orë. Pjesa më e madhe e zonës nuk ka fare ujë për shkak të ngricës.

Probleme ka patur edhe në Bulqizë në aksin nacional nga Pishat deri te Qafa e Buallit. Në rrugët e brendshme të qytetit të Bulqizës dhe në atë të spitalit ka patur ngrica gjithashtu.

Mungesë energjie elektrike kanë edhe njësitë Ostren, Trebisht, Martanesh dhe disa fshatra në Tërnovë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu