• |
ide | kryesore

Del dokumenti turk/ Pavarësia e Shqipërisë u shpall me aprovim nga Perandoria Osmane

Dossier

Gazeta turke pro-qeveritare, “Milliyet” ka publikuar një dokument ku thuhet se Perandoria Osmane ka dhënë dritën jeshile për pavarësinë e Shqipërisë. Dokumenti është siguruar nga Dr. Mehmet Tutuncu, që ka hetuar arkivat osmane. Ai thotë se vendimi për pavarësinë e Shqipërisë është miratuar nga Perandoria.


Në dokument thuhet se Këshilli otoman i Ministrave miratoi një rezolutë për të mos penguar pavarësinë e Shqipërisë. Në dokument thuhet se guvernatori i Tripolit, Ismail Qemal Bej, lejohet të kthehet në Shqipëri për të mbledhur një kongres që do shpallë shtetin e pavarur.


Po ashtu theksohet se kërkesa e komandant Esat Pashës për ndalimin e këtij kongresi duhet të refuzohet. Studiuesi që ka publikuar dokumentin thekson se ndryshe nga sa pretendohet, Ismail Qemal Bej erdhi në Shqipëri me dijeninë e qeverisë otomane dhe veproi me dijeninë e saj.

2 Comments

  1. E dinim, sikurse dihen edhe kushtet e tjera te shpalljes se pavaresise..po folu “pellazgeve” me prejardhje “ilire”..

  2. emu ti qenke grek me perardhje ruso serbr ,pra i biri i sulltan sylejmanir dhe serboruses rokeslana.qe i bie nji mut si vellau i rames erdogan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu