• |
ide | kryesore

“S’ka marrëveshje”/ Berisha i tregon Bashës vijat e kuqe

Arkiva, Kryesore

Në konfuzionin e madh që ekziston lidhur me atë që do të ndodhë pas protestës së 16 shkurtit, Sali Berisha i ka vizatuar Lulzim Bashës rrugën që duhet të ndjekë. Ultimatumi është pothuajse i prerë: “Një marrëveshje tjetër me Edi Ramën do të ishte vetëvrasje”.

Pra nëse shumë nga kundërshtarët e kryetarit të PD (Jozefina Topalli ishte e fundit) kanë paralajmëruar se gjithçka do të përfundojë me një kompromis personal për Bashën, se do të ketë një pazar që mund të shkojë nga ndonjë marrëveshje e heshtur për dhurimin e ndonjë bashkie kryesore e deri tek një ide bashkëqeverisjeje, Berisha i ka thënë stop këtyre hipotezave.


Në emisionin ‘Tempora’ në Ora News, Berisha theksoi se ka vetëm një skenar që mund të rikthejë votën në Shqipëri dhe ky është skenari venezuelian, që nënkupton protesta deri ne largimin e qeverisë dhe jo paktin me të.

“Marrëveshja e 17 majit ka pasur një qëllim kryesor: të krijojë klimë për zgjedhjet. Ajo nuk i krijoi. Pa rrëzuar Edi Ramën, shqiptarët nuk do të votojnë me votë të lirë. Njeriu duhet të bëjë gjithçka për të shmangur më të fundit, dhe më e fundit është që qytetarët të shtyhen drejt mosbindjes civile”, tha ish lideri i demokratëve.

Megjithëse thotë se nuk ndikon në vendimet e drejtuesve të rinj, Berisha këtë herë duket se po krijon frymën që një pakt i ri okult të mos ndodhë.

I vetmi dyshim pas këtyre vijave të kuqe që ai ka hequr, është nëse e ka seriozisht Sali Berisha apo nëse pesha e fjalës së tij është e njëjtë si më parë. Pasi edhe në të shkuarën e afërt ai e mbrojti obsionin e dështuar të 17 majit. Ai gjithashtu luajti radikalin dhe bëri i pari thirrje për djegien e mandateve të deputetëve, por askush nuk e përfilli këtë opsion.

Tani ai ka dalë edhe njëherë të heshtë zërat për marrëveshje me Edi Ramën, por dilema mbetet a do të dëgjohet zëri i tij apo edhe njëherë bastin do e fitojnë ish bashkëpuntorët e tij të përjashtuar sot nga PD, që vizatojnë një Lulzim Bashë që po vdes për një pakt të ri.

©Lapsi.al

20 Comments

 1. E kuptoni o skiftera o te dashuruar me saliun o shpellare o antare te pd vrasesi nuk lejon konceptet demokratike te politikes,iluzioni se lulu eshte kryetar I pd Ra,vrasesi ordiner sali mban peng pd per hallin e madh qe e ka zene,qarkullojne zera se mbas protestes saliu do largohet nga vendi,destinacioni Venezuela e pret dashuria e madhe Vjollca Vokshi,gazetarja personale e ketij vrasesi ordiner qe gerdecin e quan vrasje pa dashje dhe une I shkova neper shtepi,kurse 21janarin thote une nuk dhashe urdher,kush e dha atehere urdherin o vrases burrec?

  1. Me fal, ca fiton Shqiperia nga nje situate ku Zamir Mane blen edhe Ramen edhe Bashen?! Sepse “pakti” qe pretendohet qe ekziston, qe vete Mero Baze ja rikujton shpesh opozites, ky eshte.

   1. O Albi I, po nuk e njeh argumentin dhe edukatën ai idioti që i ke bërë replikë, sepse ai është 100% ose idiot ose parrazit që paguhet me taksat e njerëzvve të ndershëm që ju ka ardhur laku në fyt.

 2. Ka vetem nje skenar per te shpetuar folklorikun e ritur me lahuten me malcis Berisha; 97-ta perseri.
  A do te perseritet!!!?
  Nese po, kjo do te ishte drama me e madhe e popullit shqipetar ne 100 vitet e fundit.

   1. o te qifsha motrern e beri sala me piramidat qe ishte ne pushtet, edhe per te mbuluar shitjen edhedhe kontrabanden e municioneve hapen depot qe te mos gjendej kure se sa eshte shitur edhe sa eshte bere kontraband nga kelyshat e qeverise Berisha me Berishen ne krya

 3. Mos ki frike,saliu sot te kujton shetitjen ne pogradec me familjen hoxha qe po lepinte te mirat e regjimit,por ramizi ja realizoje lepirjen,dhe I dha pushtetin kesaj krijese te krijuar ne laboratoret e regjimit diktatorial dhe sot vazhdon te lepihet si komunisti I fundit te europes lindore

 4. Kush ju o te qifte ariu nonen?
  Kush i ndertoi dhe propagandoi firmat piramidale?
  Kush renoi gjithcka me terapine e shokut?
  Dollapi satome?

 5. Kush ju o te qifte ariu nonen?
  Kush i ndertoi dhe propagandoi firmat piramidale?
  Kush renoi gjithcka me terapine e shokut?
  Dollapi satome?

 6. Per komentuesit “e nderuar” te ketij portali do shtroja disa pyetje:
  1-Si ka mundesi qe ndjehen kaq mire kur komentojne per 300 mije leke te vjetra ne muaj.
  2-Si ka mundesi qe per cdo gje fajin e ka Saliu. Nese Gerdeci ndodhi per perfitime financiare, si iu duket Unaza e Re me 20 milione euro per km dhe me afeo 2 mije njeez ne rruge te madhe?
  3-Berisha e ka perfunduar mandatin e tij para afro 6 vitesh, cfare gjeje pozitive ka ndodhur ne kete periudhe qe i ben kaq te kenaqur dhe per cfare i pengon Saliu?
  4-A e dini se borxhi publik qe u premtua se do ulej ne 60% ka kaluar 80% (borxhi real perfshire edhe borxhin e fshehte) duke iu afruar skenarit grek?
  5-Cilat nga premtimet e 2013-es jane bere realitet?

  1. Nuk kanë faj kësisoj trushpëlarësh që ndonëse për çdo ditë plasin skandale korrupsioni e vjedhje nga kjo qeveri, e meren akoma me Gërdecin apo 21 janarin.
   Ka gjashtë vite që për çdo javë ka ndonjë Gërdec apo 21 janar, flas për viktima, e jo për vjedhjet qindra milionë euro të kësaj qeverie. Ka protesta disa muajshe jo vetëm të opozitës partiake por edhe të qytetarëve e studentëve, e këta nuk pushojnë së postuari komentet që përpilohen në zyrat e PS.
   Nuk janë të paktë edhe mediat “kritike” ndaj qeverisë Rama .
   Edhe ky shkrim meret se e ka fajin Saliu apo e ka fajin Luli.
   “Ja ka mbledhur Saliu Lulit duke i dhënë “ultimatum” që të mos bëjë marëveshje me Ramën”. shkruhet këtu sikur intervistën e Berishës në “Tempora” nuk e ka dëgjuar kush tjetër por vetëm ky shkruesi.
   Po lerini o të uruar këto marrëzira e djallëzira.
   Berisha e kadeklaruar me dhjetra herë publikisht se ai nuk ka më asnjë akses në vendimmarjen e PD pasi ka dhënë dorheqjen nga funksionet.
   Basha gjithnjë e më shumë po imponohet si një lider i plotëformuar , aftësi analitike e elokuencë të dukëshme me të cilin nuk mund të krahasohet asnjë lider tjetër shqiptar.
   Në respektin më të madh për doktor Berishën si një figurë historike për Shqipërinë e që ka lidhje me ndryshimin e sistemit diktatorial në ate demokratik pluralist, duhet lënë Basha të bëjë liderin e të mos bëni punën e Ramës që i xhelozuar për epërsinë intelektuale, elokuencën e seriozitetin e Bashës , luan çdo gur për ta relativizuar ate si i varur nga Berisha.
   Nuk ka se pse të shtihet fall se çfarë mendon Berisha për Bashën.
   Ai ka qenë ministri i tij më i sukseshëm në tre dikastere.
   Ishte Basha që u ndesh për bashkinë e Tiranës me Ramën dhe e mposhti.
   Disa herë i provokuar nga mediat, ka dhënë përgjigjen e prerë se edhe unë do të veproja njëlloj si Basha për marëveshjen e 17 majit.
   Hiqeni nga mendja iluzionin se ajo marëveshje ishte personale midis Bashës e Ramës. Ajo ishte e diktuar nga BE e SHBA.
   Është idiotësia më e madhe e nuk ka asnjë sens llogjik të thuhet se Basha kishte menduar të bëjë koalicion me Ramën për ta lënë ate të rrinte në karrigen e kryeministrit, siç bëjnë të xhelozuarit e PD ndaj tij , apo kush me qellim e kush me naivitet nga mediat.
   Rama nuk mashtroi vetëm Bashën por mashtroi edhe BE e SHBA.
   Sejcili duhet të bëjë krahasimin e performancës intelektuale, morale, kjartësisë së mendimit, ndershmërisë, elokuencës, forcën e mendimit e argumentit që ka Basha e ta krahasojë me manierat psikopatike të paraqitjes në publik të Ramës.
   E vetmja “epërsi” e Ramës ndaj Bashës, është se ai ka disa centimetra më shumë gjatësi fizike, e është arrogant e gojë prishur me të gjithë.
   Edhe mund të ketë bërë Basha ndonjë përzgjedhje jo fort të goditur në ekipin e tij sa i takon meritave, por askush nuk mund ta akuzoje ate si Ramën që e mbushi Partinë socialiste në legjislativ, pushtetin qendror e lokal me gjithfarë plehrash të ardhur nga bota e krimit apo të mpleksur me botën e krimit.

 7. Nuk kanë faj kësisoj trushpëlarësh që ndonëse për çdo ditë plasin skandale korrupsioni e vjedhje nga kjo qeveri, e meren akoma me Gërdecin apo 21 janarin.
  Ka gjashtë vite që për çdo javë ka ndonjë Gërdec apo 21 janar, flas për viktima, e jo për vjedhjet qindra milionë euro të kësaj qeverie. Ka protesta disa muajshe jo vetëm të opozitës partiake por edhe të qytetarëve e studentëve, e këta nuk pushojnë së postuari komentet që përpilohen në zyrat e PS.
  Nuk janë të paktë edhe mediat “kritike” ndaj qeverisë Rama .
  Edhe ky shkrim meret se e ka fajin Saliu apo e ka fajin Luli.
  “Ja ka mbledhur Saliu Lulit duke i dhënë “ultimatum” që të mos bëjë marëveshje me Ramën”. shkruhet këtu sikur intervistën e Berishës në “Tempora” nuk e ka dëgjuar kush tjetër por vetëm ky shkruesi.
  Po lerini o të uruar këto marrëzira e djallëzira.
  Berisha e kadeklaruar me dhjetra herë publikisht se ai nuk ka më asnjë akses në vendimmarjen e PD pasi ka dhënë dorheqjen nga funksionet.
  Basha gjithnjë e më shumë po imponohet si një lider i plotëformuar , aftësi analitike e elokuencë të dukëshme me të cilin nuk mund të krahasohet asnjë lider tjetër shqiptar.
  Në respektin më të madh për doktor Berishën si një figurë historike për Shqipërinë e që ka lidhje me ndryshimin e sistemit diktatorial në ate demokratik pluralist, duhet lënë Basha të bëjë liderin e të mos bëni punën e Ramës që i xhelozuar për epërsinë intelektuale, elokuencën e seriozitetin e Bashës , luan çdo gur për ta relativizuar ate si i varur nga Berisha.
  Nuk ka se pse të shtihet fall se çfarë mendon Berisha për Bashën.
  Ai ka qenë ministri i tij më i sukseshëm në tre dikastere.
  Ishte Basha që u ndesh për bashkinë e Tiranës me Ramën dhe e mposhti.
  Disa herë i provokuar nga mediat, ka dhënë përgjigjen e prerë se edhe unë do të veproja njëlloj si Basha për marëveshjen e 17 majit.
  Hiqeni nga mendja iluzionin se ajo marëveshje ishte personale midis Bashës e Ramës. Ajo ishte e diktuar nga BE e SHBA.
  Është idiotësia më e madhe e nuk ka asnjë sens llogjik të thuhet se Basha kishte menduar të bëjë koalicion me Ramën për ta lënë ate të rrinte në karrigen e kryeministrit, siç bëjnë të xhelozuarit e PD ndaj tij , apo kush me qellim e kush me naivitet nga mediat.
  Rama nuk mashtroi vetëm Bashën por mashtroi edhe BE e SHBA.
  Sejcili duhet të bëjë krahasimin e performancës intelektuale, morale, kjartësisë së mendimit, ndershmërisë, elokuencës, forcën e mendimit e argumentit që ka Basha e ta krahasojë me manierat psikopatike të paraqitjes në publik të Ramës.
  E vetmja “epërsi” e Ramës ndaj Bashës, është se ai ka disa centimetra më shumë gjatësi fizike, e është arrogant e gojë prishur me të gjithë.
  Edhe mund të ketë bërë Basha ndonjë përzgjedhje jo fort të goditur në ekipin e tij sa i takon meritave, por askush nuk mund ta akuzoje ate si Ramën që e mbushi Partinë socialiste në legjislativ, pushtetin qendror e lokal me gjithfarë plehrash të ardhur nga bota e krimit apo të mpleksur me botën e krimit.

 8. Mos u perdridh si kucka sali o loqe neper komente sikur je ne mbledhje partie ne bathore te pd,saliu I pranon vete krimet per gerdecin dhe 21janarin ju loqet e saliut e mbroni vrasesin sali sikur ta kishit baba

 9. Në qendër të vëmëndjes së opinionit mediatik botëror , këto ditë ka qenë problemi i Venezuelës.
  Në këtë vënd më të pasurin me naftë të Amerikës latine, me vota të vjedhura nga paratë e naftës ka ardhur në pushtet një president diktator socialist, Maduro.
  Si SHBA , ashtu edhe shumica e vendeve të BE, kanë deklaruar se nuk e njohin ate si president e mbështesin kandidatin opozitar.
  Në Shqipëri ka ndodhur i njejti fenomen, por jo me para nafte por më keq akoma me para krimi e droge.
  Pikërisht kur Shqipëria u shpall si Kolumbia e Europës duke thyer të gjitha rekordet e trafikut të drogës, me paratë e ndyra të drogës Edi Rama kur pritej të dilte humbësi më i madh, na doli fituesi i plotë i “tepsisë” së pushtetit.
  SHBA i ka dhënë shenjat e para nëpërmjet Zërit të Amerikës, për t’ju bërë thirrje shqiptarëve që ta përmbysin diktatorin Rama me vota të nderëshme. Këtë e ka bërë edhe qeveria gjermane.
  Por a do ta bëjë edhe Brukseli këtë ?
  Të shohim.

 10. Fluturo Gomari sali fluturon thote ky byroisti i PD ketu lart,voa nuk eshte shba o byroist,shko stervitu te jesh gati per protesten e rradhes,parate i merrni te shqupi nga mbrapa karten e identitetit me vete,thirri dhe cunat e lagjes mos harro o loqe byroist

  1. A gjen në komentin tim qoftë edhe një fjalë të vetme banale apo fyese more i pafytyrë ?
   Nuk kam qenë në jetën time asnjëherë antar i ndonjë partie e jo më “byroist”.
   Thjeshtë kam dhënë mendimet e mia si një shqiptar që i dhimbset atdheu e dëshiroj që Shqipëria më së fundi të realizojë ëndrën e studentëve të 1990-tës, për qenë një pjesë e Europës e jo e Kolumbisë.

 11. Nuk ke qene fizikisht byroist,por me keq akoma je menderisht dhe kjo eshte shume e rrezikshme per shoqerine o kok tul.dhe ti nuk je dhe i anshem ne komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu