• |
ide | kryesore

Ekspertët britanikë japin alarmin: Ngrohja globale po hyn në fazë kritike

Planet
temperatura-te-larta-ne-Shqiperi-300x177.jpg

Shërbimi Kombëtar i Motit në Britaninë e Madhe njoftoi se bota është në mes të asaj që ka të ngjarë të jenë 10 vitet më të ngrohta që kur filloi matja e temperaturës botërore më 1850.

Shërbimi britanik parashikon se temperaturat në secilin nga pesë vitet e ardhshme do të jenë afër, ose 1 gradë Celsius, më të larta se periudha para industriale. Gjithashtu ekziston një mundësi e vogël që në njërin nga pesë vitet e ardhshme temperaturat globale të arrijë në mbi 1.5 gradë Celsius.

Ky nivel i temperaturës vlerësohet si kritik për procesin e ndryshimeve të klimës.

Nëse të dhënat përputhen me parashikimin, atëherë dekada nga 2014-2023 do të jetë më e ngrohtë në më shumë se 150 vjet të mbajtjes së të dhënave.

“Ne sapo kemi bërë parashikimet e këtij viti dhe ato sugjerojnë se po ndodh ngrohja e shpejtë në nivel global”, tha për BBC, Adam Scaife, kreu i parashikimit afatgjatë në Shërbimin britanik të motit.

1 Comment

  1. tani askush te mos ankohet,mbasi sherbimet ja bet vet,erdhem ne kete bote nga zoti ne token e tije krijimin e tije ligjet e tije krijesat e tije ,dhe akoma nuk bindemi nga erdhe dhe nga do shkojme,asnjeher nuk falnderuat zotin per te mirat qe u lla asnjehere nuk nuk u lollet te mesoni rregullin ligjet si funksionon normaliteti asnjehere nuk u mbeshtetet tek ullzimi zotit por u mbeshtetet ne egon tuaj per para dhe pushtet ku i perbuzet akuzuat ligjet e zotit pasuesit e ullzimit tije ,duke zevendesuar zotin ne toke me dobesin dhe paditurin tuaj,harruat se padrejtesia por ju e quani me embel,interesnuk triumfon nuk eshte funksion jete dobish apo zgjilljesh,por humbje shkatrrim ndeshkim padrejtesia eshte antivler ,i lartesuar qoft allahu krijuesi gjithesise qe gjithcka e krijoj ne menyre precize,duke vertetuar ligjet e tije mes mases raporteve te shvillimit ku nese zhvillohet e verteta gjithcka ecen ne ekujliber funksion normal dhe nese zhvillohet e kota padrejtesia gjithcka shkatrrohet,duke e mbajtur sejcilin peng te veprave te tije ne dy botet per ndeshkim ose shperblim,vazhdoni su ndal njeri cfar te mbillni do te korrni,,luftoni akoma islamin urreni muslimanet digjni kuranin mbasi ky paska qen terrorizmi dhe terroristet e vertete,kurse ju me gjitha bemat tuaja,ishit te drejtit miret engjejt e tokes ,por fatkeqsisht po e pohoni vet qe bota ndollet ne prag kolapsi te gjithanshem ,nderkohe qe dihet ,qe per shum kohe kush e kontrolloj boten ne gjitha pikpamjet,ju ishit dhe mbaheni si shum te fuqishem ,por raliteti tregon kush eshte me i fuqishmi dhe mbetet vet krijuesi i gjith fuqishmi se po te ishit te fuqishem ju do sillnit boten ne normalitet,botes i duhet per te zbutur problemet problemet ne krejt pak kohe,per 1 vit,me dy levizje ,1 shikimin vertikal mbeshtetjen tek zoti dhe 2 levizje teknologjike ne perdorim duke avancuar dhe perzgjellur ate qe ka fuqi ska ndotjee kete dituri furnizim zoti e con tek i dobti pamundeshmi per ta bere kurse ju te dobtin po e mbysni per te jetuar te lumtur ju, ju vazhdoni beni zgjelljen tuaj se sipas percaktimit zotit do shkojn gjithcka,ne finale sejcili do japim dhogari per para tije,por e rendesishme eshte se asnjerit nga ne nuk i ka munguar ullzimi tije qe te mesojne se si te ruajn veten duan veten shpetojne veten lumturojne veten ,duke dashur per tjeret gjith cfar deshiron per veten ,un jam i distancuar nga padrejtesia se ja di vleren mundohem nganjehere qe tjereve tua perkujtoj te verteten qe te mos zhgenjehen inshalla zoti ju mundeson kuptim bindje vlersim dhe shpetim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu