• |
ide | kryesore

Haradinaj i vendos Ramës “kufirin te thana”: Mos u përzje me punët tona!

Kryesore, Lajme

Darka e shumëpërfolur në shtepinë e re të Hashim Thaçit duket se nuk e ka lëkundur kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai është i prerë për të mos ndryshuar kufijtë e Kosovës pavarësisht presionit që bën presidenti Thaçi dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Në një intervistë për emisionin “Pressing” në televizionin “T7”, Haradinaj zbuloi se ishte Rama ai që kishte iniciuar këtë darkë të parashikuar fillimisht në Tiranë dhe që më pas u mbajt në Prishtinë.

“Ka pasur një iniciativë prej kryeministrit Edi Rama për një takim të përbashkët. Në fillim ishte ideja që takimi të ndodhte në Tiranë, por ndodhi në Prishtinë. Ka qenë një bisedë e kujdesshme. Janë të njëjtat tema që i dijmë: taksa, dialogu, opsionet e zgjidhjes finale. Këto kanë qenë bisedat por nuk ka pasur ndonjë ndryshim qëndrimesh. Ka qenë në tërësi bisedë e dinjitetshme”, – tha Haradinaj që shkoi edhe më tej me zbulimin e prapaskenave.

Kreu i qeverisë së Kosovës tha se e shihte të paarsyeshëm zellin e disa politikaneve dhe gazetarëve për të ndryshuar kufijtë.

“Janë këta që shkojnë dhe u ofrohen atyre në Bruksel dhe Beograd me formula. Nuk u ka thënë askush ta bëjnë. Unë vetë nuk kam marrë nga askush prej SHBA një indicie që të favorizojë një variant.

Presidenti Hashim Thaçi dhe gazetari Baton Haxhiu nuk kanë arsye të na bindin se ky është opsioni i duhur. Ne nuk jemi të paditur. E shoh Baton Haxhiun të involvuar në axhendë të tejskajshme. Për të na bindur për diçka që nuk është e nevojshme.

Nuk e kuptoj misionin e zotit Haxhiu që është angazhuar të na shpjegojë sa i mirë është ky, apo ai opsion. Ai është gazetar dhe mund të ketë opinionet e tij, por nuk mund të kërkojë të bindë politikanët për idetë e tij” – tha Haradinaj.

Por cili është roli i Edi Ramës në këtë situatë? Haradinaj tha se Rama është angazhuar dhe e ka shprehur qëndrimin e tij në tavolinë, por duhet të ndalë lotimin pasi vendimin për kufijtë e Kosovës e marrin politikanët e Kosovës.

“E respektoj mendimin e secilit. Rama le të thotë të vetat. Përgjegjësia e tij është Shqipëria. E shoh në rregull deri tani, por nuk duhet t’i japë vetes më shumë ngarkesë sa mund të mbajë. Ne jemi vetë këtu vendimmarrës” – tha prerë Haradinaj. Kryeministri i Kosovës thotë se Rama dhe Thaçi po armiqësohen me vendet kyçe të BE me qëndrimin për ndryshimin e kufijve.

“Kosova dhe Shqipëria kanë nevojë të jenë të përkahur nga vendit kyçe të BE. Kemi interesa strategjike me disa vende të BE. Sot ideja e kufijve bie ndesh me interesat e këtyre vendeve. Nuk e di, a e bëjnë me vetëdije apo jo?

Aktualisht lidershipi i Shqipërisë dhe Kosovës ndodhen në pozita të kundërta me atë që po mendon BE. Nëse presidenti ynë flet për kufij, kjo nuk i vjen mirë Merkelit. Vuçiçit ia kanë kundërshtuar idenë e ndryshimit të kufijve.

Nëse do flasim për ndryshim kufijsh duhet me i dhënë tokë të Kosovës Serbisë dhe unë nuk kam guxim ta bëj këtë. E ka thënë qartë Kushtetuta” – tha Haradinaj. ©LAPSI.al

24 Comments

 1. Haha…menderosje per Ramen tani ne fund te karrieres. Ai nuk ka aftesi komunikese. As tek djali i tij apo Linda nuk ka influence. Keqardhje(!)

 2. Keshtu si haradinaj kunder amerikes bente dhe albini,por pse nuk e inicioje haradinaj kete tryeze dhe pse mori pjese,keshtu beri rama dhe me shqiptaret e maqedonise o martin loqja dhe rezultati dihet tashme shqiptaret fituan gjithcka dhe ne fund maqedonia ftesen per ne nato,tani martin bjeri me dore dhe fli gjume

  1. Falemnderit per ‘keshillen tende te vyer’ qe nuk i vlen askujt.
   Per nga karakteri qenke Zero ‘I Paemer’ sic ke vene edhe emrin. Nuk po ta kthej me ofendimin qe u mundove te besh se qenke nivel shume i ulet. Po te keshilloj qe te kesh kujdes se jo te gjithe jane si une qe po te injoroj se cfare shkruan sepse mund te kesh probleme e nuk te vihet re… Ah, harrova. Kujtohu te votosh per Ramen kur te vije koha dhe jepi ‘keshilla’ vetes pastaj…

 3. A ka ndonje bir kurve te me trgoje ku eshte shprehja “Mos u perzje me punet tona” e thene nga Haradinaj?
  Apo ci qi temen se lajme per ari-n dhe Stalini-n jane dhe ata vetem titujt lexojne .

  1. “E respektoj mendimin e secilit. Rama le të thotë të vetat. Përgjegjësia e tij është Shqipëria. E shoh në rregull deri tani, por nuk duhet t’i japë vetes më shumë ngarkesë sa mund të mbajë. Ne jemi vetë këtu vendimmarrës”

   Do me shume se kaq ?

 4. Martin flm qe e paske pranuar keshillen dhe sa per voten nuk kam votuar asnjehere ne demokraci se nuk me pelqen ta bej,por kjo nuk me ben ti jap cezarit ate qe i takon.tani behu gati per protesten

 5. O Stalin, te kam thene kot lodhesh te gjesh emra te tjere era perc vjen nga komentet e tua dhe si idiot qe je i pergjigjesh kerkeses per nje bir kurve kur dikush kerkon te tille dobicash.

 6. Stalini eshte i zene kete ,nga nje ane saliu kerkon shishen e shurres dhe stalini gati,ne anen tjeter lulu me protesten i kekon sa me shume shpellare per rrezimin perfundimtar te Rames dhe lulu me cunin e fariut ne gare per kryeminister

 7. O te qifsha ropte shtepise moter dhe grua po kam komentuar ne kete faqe une o moter qire,o grua qire,o mamke qire o te shkerdhevsha me liber shtepieo i pa emeri i Ridhjerjes ti prape ha mut kur komentet i shkruajne te tjeret one qe te kam shkerdhyer pragun prape mua ma merr ne goje .

 8. O rrote kari ti qifsh veten kur nuk je ti pse pergjigjesh o burre kucke,ti vazhdo skllaverou te saliu shishet e shurres dhe pampersat mos I harro dhe sillu mire te saliu se skifteret te shkerdhejne grua motra mamin babin dhe fisin,more vesh o kucke bure

 9. Te dogji o te qifsha kurvat e shtepise o autik kur nuk te kundervihet njeri kur komenton pse debaton o moter dhe grua qire.

 10. Ju qenkeni te tere per ilace.
  C’kini mor djem qe shaheni e vriteni per Ramush, per lulsh, per Salush e per Edush ?
  Njerez te semure…

 11. Bambi,
  deri aty qe ti nuk je shoku i ari-t mire per ty!
  Shkeputja nga konteksti i nje shprehje te vetme mund te ndryshoje komplet kuptimin e tekstit.
  Shkeputja e tyre dhe vendosja ne titull behet me qellim qe t’i jepet lexuesit nje impresion per permbajtjen e lajmit.
  Ne rastin konkret kemi nje shprehje e cila nuk ekziston ne intervisten e Haradinajt por eshte vendosur qellimisht nga gazeta.
  Duke qene se kjo gazete drejtohet nga amatore provincial malinj, dhe duke e ditur qe 90% e lexuesit e saj lexojne vetem titujt, spekullon per te shtuar pakenaqesine ndaj Rames dhe ne te njejten kohe ndaj pozites.
  Ka shume material per te luftuar poziten ne menyre shume here me dinjitoze pa qene nevoja te sajosh porkerira qe ne fund te fundit kalbin dhe ndyjne shoqerine duke krijuar nje mase te papergjegjshme si ari, Stalini, etj.
  Besoj se do kuptsh se cfare dua une.

 12. O Stalin je ti apo stalini I saliut qe I pret shurren dhe I nderron pampersat saliut o skllav I tij vetem ti dhe askush tjeter nuk e ben me mire kete punen,eshte nder puna Stalin,sot ne darke mos harro saliun

 13. Burre shteti. Per tu vleresuar. I sakte, konciz, drejtperdrejt. Njeri me BOLE, patriot.
  Rama eshte nje lapangjoz, nje karikature politike. Rama shitet per 5 leke. Nese kosovaret presim nga Rama, atehere ta dine qe jane te shitur koke e kembe. Shqetsimi dhe mesazhi qe jep kryeministri Haradinaj eshte vertet shqetesues. Me vjen pak keq per Hashim Thacin , se e ka pergjegjesine direkte, per ate projekt qe po prezanton.
  Por te shkosh me mendjen e Rames, per nje ceshtje kaq te rendesishme dhe kombetare, eshte vetem nje vetvrasje kombetare.
  Lereni Ramen me nje ane, se nuk ka lidhje me kombin. Eshte nje zuzar , nje batakci, njeri i pazareve te vogla. Kaq eshte. Te tjerat jane show.

 14. Puna eshte nder e lavdi o rop qiri i ridhjerjes ,kete e ka thene- Erdhjeri -juaj por ju vec punes keni dhe -Llomotitjen-ngrenjen e sqollave te halese sepse keshtu ju ka mesuar partia te shfrytezoni c’do arme vetem e vetem per te ruajtur monstrat e kesa qeverie dhe paguhi per kete pune.Na del dhe nje komentues tjeter nga ju te pa emrit e ridhjerjes dhe jep leksione ,duket ky qe ka shkolle partie se flet me shprehje me te modernizuara me fjale te huaja -kontekse dhe ster kontekse ikni o shkerdhata muti se ju ini bajgat e ketij vendi ju meritoni fjalor me te qelburin qe egziston ne fjalorin shqiptar.

 15. Pse hakeroni emailin tim, cdo gje .E ndjeni veten te pushtetshem ? Ju ndihmon hakerimi i internetit shqiptar?
  Do tua vertetoje se shpejti koha se jeni gabim.Ju po i bini vetes dhe mbi te gjitha po shkaterroni e denoni veten pergjithmone! Veten paqi ne qafe! E ben me vetedije!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu