• |
ide | kryesore

Njësoj si në Shqipëri, edhe opozita serbe kërkon zgjedhje të parakohshme dhe largimin e Vuçiç

Lajme, Të fundit

Partitë opozitare të Serbisë kanë njoftuar se e kanë nisur bojkotimin e kuvendit kombëtar në shenjë solidarizimi me vargun e protestave kundër presidentit të vendit, Aleksandar Vuçiç.

Grupi i partive opozitare dhe disa organizatave, i njohur me emrin “Aleanca për Serbinë”, ka thënë se deputetët e tyre nuk do të marrin pjesë në seancat e kuvendit derisa të plotësohen kërkesat e protestuesve dhe derisa të krijohen kushtet për zgjedhje të lira dhe të drejta.

Ky vendim i opozitës serbe erdhi pas protestave të përjavshme të mijëra njerëzve, të cilat filluan në dhjetor të vitit të kaluar në Beograd dhe tashmë janë shpërndarë në disa qytete tjera.

Protestuesit po e kërkojnë dorëheqjen e Vuçiqit dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, duke e akuzuar presidentin për shkelje të lirive demokratike, shtypje të kundërshtarëve politikë dhe vënien në kontroll të mediave. Sidoqoftë, ai i ka mohuar këto akuza dhe ka refuzuar t’i plotësojë kërkesat e protestuesve.

5 Comments

  1. Nuk eshte rastesi padroni rus kerkon opozita shqiptaro-serbe destabilizim te ballkanit,saliu me revolucionin demokratik kerkon rrumuje per te shtyre spak,kurse serbet per te ndihmuar lulu

  2. JO NUK ESHTE NJESO SE KUTU KEMI SPIROPALIN QE I ZGJIDHE PROBLEMET E MORALIN NE KAVAJ SHKODER E KU DO QE NDODHIN CDODIT NE KRYEMINISTRI MINISTRI ATMINISTRAT DHE POPULL POR SHYQYR KEMI SPIROPALIN ME SKENDERBEUN BASHKE DHE I JAPIN DREJTIM KETYRE BPROBLEMEVE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu