• |
ide | kryesore

Efektivi i FNSH-së tentoi të përdhunojë studenten? Del VIDEO e ndalimit në fakultet

Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha denoncoi në “Facebook” rastin e tentativës së përdhunimit të një studenteje në fakultetin Juridik të Shkodrës nga një polic i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë. Berisha i referohet mesazhit, sipas tij të nisur nga një student i këtij universiteti i cili i shkruan se prej 2 ditësh një polic i veshur civil ngacmon vajzat e fakultetit dhe njërën ka tentuar ta përdhunojë. Madje sipas tyre ka ngacmuar edhe një pedagoge të këtij fakulteti.

Në një video të tyre të publikuar nga “BalkanWeb” studentët pretendojnë se efektivi është futur në tualetin e fakultetit ndërsa thuhet se ka qenë i armatosur. Studentët pretendojnë se policin e FNSH të veshur civil siç vërehet edhe në video e kanë mbajtur të izoluar në ambientet e fakultetit deri në momentin e mbërritjes së forcave të policisë të cilët kanë bërë edhe shoqërimin e tij në komisariatin e Shkodrës. Atë e kanë dërguar tek Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat.


VIDEOJA E STUDENTËVE/ REPLIKAT


Studenti: Ku me t’njoh unë ty.

Polici: Kemi ardhur, policë jemi.

Studentja: A ke vërtetim që jeni polic.

(efektivi vrapon për të dalë, roja dhe studentët e tjerë i shkojnë nga pas për të mos e lënë të ikë)

Studentja: Prit një sekondë se ka qenë edhe dje. A nuk ka tualete lokali apo ambiente të tjera që vini e hyni në ambientet e shkollës apo si?

(roja kyç derën, bashkë me studentët rrethojnë policin e nuk e lënë të dalë, pas disa minutash vjen policia dhe e merr)

Studentja: Me duar në xhepa, o zotëri ne nuk e morëm me e përcjellë në kafe.

Për këtë ngjarje burime pranë policisë Shkodër japin një tjetër version. Sipas policisë, ndryshe nga sa pretendojnë disa studentë, efektivi i FNSH-së në momentin që ka ngacmuar një vajzë ka qenë në rrugë dhe jo brenda fakultetit. Policia mohon që të ketë pasur kërcënime ndaj vajzës duke sqaruar se efektivi e ka pëlqyer atë dhe e ka ndaluar.

Në momentin që ka tentuar ta kapë për krahu për të folur me të vajza ka parë se efektivi kishte në brez pistoletën dhe është frikësuar. Sipas policisë efektivi i FNSH ka të drejtë që ta mbajë armën e punës edhe kur është civil. Të njëjtat burime thanë se gjatë marrjes në pyetje efektivi ka mohuar ta ketë mbyllur studenten në tualet dhe se nuk e ka kërcënuar. Ai ka rrëfyer se e ka pëlqyer atë dhe se si një djalë i ri ka dashur që të bisedojë, por ka hasur në rezistencën e vajzës e cila më pas është frikësuar nga arma e shërbimit që kishte në brez. /BW

2 Comments

  1. Cfare behet keshtu me keta batakcinjte e policise ?Ky shtet ka marre fund.Te tere perdhunuesit ,kriminelet i kane veshur polica keta lyrashet dhe drogaxhinjte e -Rivdekjes-

  2. Ky polici do jet ndonjë nip i atij të videos me 15 vjeçaren. Duhet me bo ndonjë vaksinim kolektiv kundër perversitetit andej nga “Djepi Kulturës”. Situata rëndë shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu