• |
ide | kryesore

FOTO TE RRALLA/ Protesta e parë në Tiranë 28 vjet më parë

Dossier

Thirrja e sindikatave të pavarura më 19 shkurt 1991, për protestë masive nëse nuk plotësoheshin kushtet e studentëve të Universitetit të Tiranës, (28 vjet më vonë – historia duket sikur përsërit vetveten) do shënonte fillimin e demonstrimeve më të mëdha antikomuniste në Shqipëri.

Një ditë më vonë kryeqyteti do të kthehej në një shesh beteje dhe në rrugë dolën tanket. Turma ishte nisur për te Blloku i udhëheqjes komuniste, por u zmbraps edhe pas thirrjeve të arkeologut Neritan Ceka. Kjo nuk i ndaloi protestuesit, të bënin atë që shumica as që e mendonte: rrëzuan bustin e diktatorit Enver Hoxha në Sheshin Skënderbej.


Shembja e simbolit të komunizmit shqiptar, u parapri nga greva e urisë e ndërmarrë nga disa qindra studentë për t’i hequr universitetit emrin e diktatorit dhe njëkohësisht shënoi fundin e diktaturës në Shqipëri. Niste një epoke të re, ajo e demokracisë, ndërkohë që historia e protestave, ndonëse jo me atë fuqi, përsëritet shpesh.

1991 - 1 1991 - 2 1991 - 3 1991 - 4 1991 - 5 1991 - 6 1991 - 7 1991 - 8 1991 - 9 1991 - 10 1991 - 11

3 Comments

 1. Keni bere nje perzierje te protestave shikoni sa njerez ka ne protesten ku ceka beri ate qe nuk duhet te bente ktheu popullin,neser kete do ta beje luli se ndryshe nuk ka te ardhme ne politike,I ka mare sot mesazhet nga rr e elbasanit,por skllevrit,skllever do ngelen

  1. sakte, Ceka deklaroi e beri per te shmangur gjakderdhjen…e vertete, shqiptaret ruajten disa hektolitra gjak, problemi eshte se ky gjak ju pi, madja edhe nja 10 here me shume nga klysht e komunizmit qe vazhduan/vazhdojne ne fuqi…zoti Ceka, si ndihet tani???
   edhe i gjo per kta perendimoret qe na cajne [email protected] (jetoj vete ne perendim)..keta jane ca shkerdhata dhe hipokriter…krenohen akoma me Revolucioni francez, i cili nuk u bo me paqe o te pafytyre!!! revolucioni i tetorit rus, vazhdon te kete jehona rrespekti, te gjitha levizjet e dhunshme te revolucioneve industriale, nga anglia e deri ne chikago…
   kurse ambasades amerikane i kujtoj revolucionin amerikan, black panthers dhe Luther King Jr.
   i kujtoj qe i bene atentat presidentit dhe se kane zbulu akoma se kush e vrau…ne fakt i kane bo atentat 60% te presidenteve amerikane, qe 200 vjet perpara…
   o njerez, kta komunistet shqiptare jane mjeshtra te grushteve te shtetit dhe puciste ekselente…
   por kur jane ne fuqi jane mjeshtra te propagandimit ter paqes…
   mos bini ne kurthin e askujt, merrni fatin e venit ne dore, me gjak eshte vu cdo gjo ne planet, qe nga piramidat e deri tek krijimi i shteteve moderne…
   boll ase na cate trapin me kto teorite e pseudo fajit te dhunes…
   kuptoni mire qe “mos dhunes” thone ata e kane mush kupen dhe i tremben drejtesi, e kane me te futme!!!!

 2. Dhe megjithse ke te drejte ne te gjitha ato qe thua Landi, ne dicka nuk ke te drejte. Kur nxit dhunen me cdo kusht! Dhuna dhe gjakderdhja eshte kur i ke humbur te gjitha dhe nuk ke me c’te humbasesh pervec se frymes. Por njerezit ne Shqiperi, e ne vecanti ata ne Shqiperi, i kane shume me teper se ato qe ke ti si emigrant, qe pervec pages nuk ke tenden asgje!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu